2011-11-18

WARTO WIEDZIEĆ

Ulica na wystawie

Czym jest „street photography”? Dla wszystkich, którzy nie mają pojęcia- gorące zaproszenie na wystawę poświęconą w całości fotografii ulicznej, która odbędzie się w sobotę, 19 listopada w Warszawie, w Galerii Muzeum Drukarstwa Warszawskiego w budowie, na ul. Marszałkowskiej 3/5 i zostanie w stolicy aż do 15 stycznia. Później zawita ona do Krakowa.Dla tych, którzy nie będą mieli okazji zobaczyć wystawy parę informacji. Street photography, czyli fotografia uliczna jest kategorią z pogranicza reportażu i dokumentu. Przekaz jest jednak często ironiczny, nigdy wyreżyserowany. Najważniejsze są detale- to one tworzą ze zwykłej fotki prawdziwe arcydzieło.

Jak przyznają twórcy, fotografia uliczna to forma fotografii, która zatrzymuje na obrazie chwile ulotne, często niecodzienne, zabawne,  ale też całkiem zwyczajne, takie na które nie zwracamy uwagi. Mało tego- zdjęcia te niekoniecznie musza pochodzić bezpośrednio „z ulicy”- miasto nie jest tu konkretnym warunkiem, zdjęcia typu „street” mogą być wykonywane również w miejscach na pozór kompletnie nie pasujących do tej kategorii np. w lesie. Ważne jest by poddać się chwili, często zapominając nawet o odpowiednich parametrach, ważnych przy innych dziedzinach fotografii.

Wystawę w Warszawie oprócz najlepszych 30 światowych autorów (m.in. Matt Stuart, Siegfried Hansen, Martin Kollar) wspomogą autorzy z Polski- głównie młodzi, zdolni, nie zawsze profesjonalni fotografowie. Warto wybrać się na Marszałkowską choćby dlatego by zobaczyć to, co nas omija w codziennym pośpiechu, a co dostrzegają cierpliwi obserwatorzy, a także jak miejsca, sytuacje, szczegóły dobrze nam znane przedstawiane są w zupełnie innym kontekście.

Autor: Agnieszka Deja

Komentarze (1)

sylvana (2011-11-19 06:39:07)
aż poczułam ten nastrój :)
 super     
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar