2011-11-13

WSPIERAMY AKCJE

POMPY INSULINOWE DLA KOBIET Z CUKRZYCĄ W CIĄŻY

Zakup pomp insulinowych dla kobiet z cukrzycą w ciąży to jeden z celów najbliższego XX Finału WOŚP. Kobiety z cukrzycą pragnące przygotować się do ciąży, które nie mogą sobie pozwolić na zakup osobistej pompy insulinowej, mogą skorzystać z programu realizowanego przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Fundacja za cel najbliższego Finału wybrała pozyskanie środków na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz zakup pomp insulinowych dla kobiet z cukrzycą w ciąży. W myśl hasła „Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko”. Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje 0,3 procent kobiet w wieku rozrodczym.


Fundacja już od kilku lat zajmuje się kobietami w ciąży chorującymi na cukrzycę i realizuje programy pomagające diabetykom. Jednym z nich jest program opieki nad ciężarną z cukrzycą. Fundacja WOŚP wyposaża ośrodki specjalizujące się w prowadzeniu kobiet  w ciąży chorujących na cukrzycę w nowoczesne pompy insulinowe z ciągłym monitorowaniem glikemii. Ciężarne lub kobiety będące w okresie przygotowań do ciąży mogą w wybranych ośrodkach wypożyczyć pompę nieodpłatnie. W latach 2005-2011 WOŚP zakupił 290 pomp na potrzeby projektu. W roku 2011 po raz pierwszy Fundacja zakupiła sprzęt umożliwiający ciągłe monitorowanie glikemii u matek podczas ciąży i w czasie porodu. Fundacja WOŚP chce kontynuować ten program i zakupić nowe pompy, aby w 100% zaspokoić potrzeby przyszłych matek.  Bożena Kołodziejczyk skorzystała z możliwości wypożyczenia pompy i dziś relacjonuje:
„Jak tylko dowiedziałam się, że jestem w ciąży, zgłosiłam się do poradni  cukrzycowej dla ciężarnych. Ciąża była zagrożona. Lekarze chcieli, abym została w szpitalu. Najlepszym ratunkiem, aby dziecko rozwijało się prawidłowo, była pompa insulinowa”.
Dodaje:
„9 miesięcy z pompą? Rewelacja! Inne życie. Żyjesz właściwie jak zdrowy człowiek. Nastawiałam sobie jednostki, obliczyłam, co jadłam a pompa pracowała sama. Nie musiałam myśleć o każdorazowym zastrzyku”.   Celem programu jest poprawa systemu opieki nad ciężarnymi z cukrzycą poprzez opracowanie standardów wdrażania terapii pompowej podczas planowania i przebiegu ciąży oraz porodu. Program odbywa się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, a pompy wypożyczane są bezpłatnie. Wsparcie technicznie zapewnia firma Medtronic, producent specjalistycznych urządzeń medycznych w tym pomp insulinowych. Koordynatorem programu jest prof. Jacek Sieradzki z Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych w Krakowie.   - Po długich naradach z lekarzami, specjalistami, zdecydowaliśmy się wybrać, jako jeden z celów najbliższego Finału, zakup pomp insulinowych dla kobiet w ciąży. Program ten realizujemy już od kilku lat. Ale widzimy, że potrzeby są duże. Chcielibyśmy, aby w przyszłości w każdym mieście wojewódzkim mogły zgłosić się kobiety z cukrzycą chcące urodzić zdrowe dzieci do ośrodka sprawującego opiekę i pozostać pod jego skrzydłami przez cały okres: planowania, samej ciąży i połogu. Możliwość korzystania z pomp insulinowych przez kobiety z cukrzycą w ciąży, pomaga zapobiec groźnym dla zdrowia powikłaniom zarówno matki, jak i dziecka. Lecz, aby program spełnił swoją rolę ważne jest dotarcie z informacją do kobiet z cukrzycą bądź przygotowujących się do macierzyństwa, bądź już będących w ciąży. Szczególnie tych, których nie stać na zakup własnej pompy – tłumaczy Jurek Owsiak.  Kobiety z cukrzycą wymagają szczególnej opieki lekarskiej w okresie ciąży, a także w czasie planowania narodzin dziecka. U źle prowadzonej diabetyczki rośnie w tym okresie ryzyko powikłań charakterystycznych dla cukrzycy, takich jak pogorszenie wzroku (w skrajnych przypadkach ślepota), czy zaburzenie pracy nerek (zagrożone koniecznością dializ). Powikłania mogą mieć charakter nieodwracalny. Ciężarna chorująca na cukrzycę zagrożona jest również ryzykiem poronienia, obecnością wad wrodzonych płodu (dotyczących układu nerwowego, krwionośnego, nerek) i powikłaniami okołoporodowymi.  U kobiet z cukrzycą typu 1 w ciąży szybko zmienia się zapotrzebowanie na insulinę, co spowodowane jest dynamiką zmian hormonalnych. Nieocenioną pomocą jest wtedy możliwość leczenia pompą insulinową. Za pomocą tego urządzenia najłatwiej osiągnąć normoglikemię lub prawie normoglikemię, co zapewnia prawidłowy rozwój dziecka i dobre samopoczucie matki. Terapia pompą insulinową uwzględnia zmienne zapotrzebowanie na insulinę w nocy i między posiłkami oraz odpowiednie dawkowanie insuliny na posiłki, różne pod względem objętości i jakości. Dostęp do ciągłego podglądu poziomu glukozy w pompach ze stałym monitorowaniem glikemii pomaga podejmować działania zapobiegające niebezpiecznym dla dziecka wahaniom cukru u matki.  Adresy ośrodków biorących udział w programie:

Białystok    
Uniwersytecki Szpital Kliniczny    Klinika Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych
ul. M. Skłodowskiej-Curie 24A
15-276 Białystok
tel. (85) 746-85-50

Bydgoszcz
Centrum Medyczne im.
L. Rydgiera    Katedra i Klinika Endokrynologii
i Diabetologii,
Ul. M. Skłodowskiej 9,
85-094 Bydgoszcz
Tel. (52) 37 09 344

Gdańsk    
Regionalne Centrum Diabetologii
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Poradnia Diabetologiczna
ul. Dębinki 7
80-952 Gdańsk
tel. (58) 349-26-04

Kielce    
NZOZ WITAMED Poradnia Diabetologiczna
Ul. Legionów 3/6
25-035 Kielce
Tel. (41) 343 40 30

Kraków    
Szpital Uniwersytecki Oddział Kliniczny Kliniki Chorób Metabolicznych
ul. Kopernika 15
31-501 Kraków
tel. (12) 424-83-37
Lublin    Instytut Medycyny Wsi    Oddział Diabetologii
ul. Jaczewskiego 2
20-090 Lublin
tel. (81) 718-44-77

Łódź    
Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 Uniwersytetu Medycznego w Łodzi Oddział Kliniczny Diabetologii
ul. Kopcińskiego 22
90-153 Łódź
tel. (42) 677-66-66

Łódź    
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki Klinka Diabetologii i Chorób Przemiany Materii  Uniwersytetu Medycznego w Łodzi   
Ul. Rzgowska 281/289
93-338 Łódź
tel. (42) 271-11-53

Poznań    
Zakład Opieki Zdrowotnej  Poznań-Jeżyce,
Szpital Franciszka Raszei Oddział Diabetologii i Chorób Wewnętrznych
ul. Mickiewicza 2
60-834 Poznań
tel. (61) 848-10-11 wew. 372

Szczecin - Police    
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1
Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego Klinika Diabetologii i Chorób Wewnętrznych
ul. Siedlecka 2
72-010 Police
tel. (091) 425-38-59

Warszawa    
Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny w Warszawie
Katedra i Klinika Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii
ul. Banacha 1
02-097 Warszawa
tel. (22) 599-10-05

Warszawa    
Warszawski Uniwersytet Medyczny    Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych i Diabetologii II Wydział Lekarski
ul. Kondratowicza 8
03-242 Warszawa
tel. (22) 326-52-44

 

Komentarze (1)

sylvana (2011-11-14 09:01:19)
Program na wagę złota-dziękuję :)
 
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar