2011-08-20

Włosy

Jak dłużej utrzymać na włosach farbę

Każda z nas lubi od czasu do czasu zafundować sobie zmianę dotychczas noszonego designu. Tym razem nie chodzi jednak ani o wymianę zasobów garderoby, ani też o zmianę stylu makijażu. Równie często zmieniamy bowiem kolor włosów. Niemniej jednak – chociaż z reguły w pierwszym tygodniu po farbowaniu kosmyków – włosy wciąż cieszą nasze oczy pięknym, nasyconym i żywym kolorem, to jednak z czasem ich blask zaczyna powoli przygasać. Barwa pasm nie jest wówczas już tak atrakcyjna, odcień zaczyna blaknąć i zmywać się z włosów. Czy w takim razie istnieje skuteczny sposób, który umożliwi zatrzymanie głębokiego koloru włosów po farbowaniu?

No cóż, z całą pewnością zachowanie uzyskanego za pomocą farby odcienia na zawsze nie jest możliwe, jednak w praktyce istnieją różnego rodzaju sztuczki, które sprawią, że nowy kolor włosów będzie nieco trwalszy.

Właściwa decyzja dotycząca koloru farbowanych włosów
Zanim przystąpisz do koloryzacji, powinnaś dobrze zastanowić się nad wyborem barwy „nowych włosów”. Jeśli przykładowo masz zamiar na dłużej pozostać blondynką, to zawsze powinnaś do koloryzacji używać tego samego odcienia farby z serii kosmetyków tego samego producenta. To ważne, ponieważ systematyczne używanie dokładnie tego samego produktu sprawi, że kolor będzie o wiele lepiej (i przez dłuższy okres czasu), utrzymywał się na włosach. Warto jednak zauważyć, że jedne kolory zmywają się z włosów szybciej, inne natomiast wolniej. Do najtrudniejszych w utrzymaniu na kosmykach odcieni, zaliczane są między innymi tony w kolorze czerwieni, fioletu oraz rudego. Jeśli więc to możliwe, staraj się ustrzegać używania farb we wspomnianych odcieniach.

Wybór farby do włosów
Farby do włosów, jak zresztą wszystkie inne kosmetyki, bywają tańsze i droższe. Lepsze gatunkowo oraz o mniejszej trwałości. Jeśli zdecydujesz się na przeprowadzenie zabiegu koloryzacji samodzielnie, w zaciszu własnego domu, to wówczas do farbowania wybieraj wyłącznie farby lepsze jakościowo, znanych i sprawdzonych producentów. Nie warto oszczędzać i wydawać nieco mniej pieniędzy na kosmetyki, które nie będą gwarantowały pożądanej trwałości. Farby do koloryzacji z niższej półki cenowej mają z reguły w swoich recepturach składniki o słabym działaniu, a to w sposób bezpośredni wpłynie na trwałość uzyskanego odcienia włosów. O ile to możliwe, decyduj się na przeprowadzenie farbowania w profesjonalnym salonie fryzjerskim. Chociaż taka zmiana odcienia włosów wiązać będzie się z wyższymi kosztami, to jednak nakładana w salonie farba będzie produktem profesjonalnym, trwalszym niż ogólnodostępne artykuły do koloryzacji. Możesz również pokusić się o zakup takiej farby w sklepie fryzjerskim, jednak wówczas będziesz zmuszona osobno dokupić utleniacze i samodzielnie mieszać ze sobą kolory. Jeśli brak Ci wprawy to pomimo wszystko radzimy nie eksperymentować, ponieważ uzyskane w ten sposób rezultaty mogą zdecydowanie odbiec od oczekiwanych, a tego być przecież nie chciała...

Po zabiegu koloryzacji
Jednak wybór odpowiedniej dla potrzeb włosów farby, to jeszcze nie wszystko. Aby na dłużej zachować pożądany kolor kosmyków, warto przestrzegać kilku prostych zasad, dotyczących codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Po pierwsze, kobiety, które farbują włosy powinny zawsze używać wyłącznie kosmetyków stworzonych z myślą o potrzebach włosów farbowanych. Zasada ta tyczy się zarówno używanych codzienne szamponów i odżywek, jak i stosowanych kilka razy w tygodniu maseczek do włosów. Zawarte w składzie takich produktów substancje są dobierane w taki sposób, aby podtrzymywać kolor farby, a ponadto nawilżać, wygładzać i chronić kosmyki przed nadmiernym wysuszeniem. A jakich produktów należy unikać? Przede wszystkim największym wrogiem koloru w przypadku włosów farbowanych, są szampony przeciwłupieżowe. Systematyczne stosowanie tego rodzaju kosmetyków przyczynia się do niezwykle szybkiego wypłukiwania koloru z pasm. Unikać warto także szamponów w rodzaju „dwa w jednym”. Ten typ produktów zawiera w swoim składzie z kolei składniki, które po związaniu się z keratyną przyczyniają się od odbarwienia włosów farbowanych. Warto dodać, że w okresie letnim można pokusić się o stosowanie szamponów z dodatkiem filtrów przeciwsłonecznych. Uchronią one włosy przez blaknięciem, jaki spowodować może zbyt ostre światło słoneczne. Kosmetyki wzbogacone o dodatek filtrów UV absorbują promienie ultrafioletowe na powierzchni pasm. Dzięki temu nie dochodzi do wnikania promieni w głębiej położone warstwy, w których znajdują się cząsteczki farby koloryzującej. Wrogiem koloru uzyskanego za pomocą farby jest także… pobyt na basenie, a dokładnie obecna tam, chlorowana woda. Obecność chloru wypłukuje bowiem barwę z włosów. Jeśli jednak nie chcesz zrezygnować z zajęć na basenie to powinnaś pamiętać o tym, aby przed każdą kąpielą stosować odpowiednie dla potrzeb pasm farbowanych, produkty wykazujące właściwości ochronne. Poza tym możesz zwilżać kosmyki wodą mineralną, która nie tylko rozpuszcza chlor, ale dodatkowo utrudnia jego osadzanie się na włosach. Warto także zawsze nosić czepek pływacki, który stanowi dodatkową ochronę dla koloru kosmyków farbowanych.

Zabiegi naturalne
W przypadku zabiegów naturalnych, w celu zachowania koloru radzi się stosowanie ziołowych płukanek - zarówno tych dostępnych w sklepach kosmetycznych, jak i tych produkowanych samodzielnie, w zaciszu własnego domu. Niemniej jednak wybór samego zioła uzależniony jest bezpośrednio od wybranego przez Ciebie koloru. W przypadku pasm jasnych polecany będzie więc zwłaszcza wywar uzyskiwany z kwiatów rumianku. Do kosmyków rudych i tych w odcieniach czerwieni, należy stosować odwar z łupin cebuli. Pasmom w kolorach brązu oraz czerni utrwalenie koloru umożliwi natomiast systematyczne stosowanie płukanek uzyskiwanych z łupin orzecha włoskiego bądź też z kory dębu.

Materiał został przygotowany przez Klinikę Handsome Men www.handsomemen.pl

Ewa Kuklińska


 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar