2011-08-15

Warto odwiedzić...

Zimowe szaleństwo w środku lata?

Ice safari w środku lata? Skutery śnieżne, off-road, przelot helikopterem nad kanionem i skutymi lodem jeziorami, narty oraz snowboard – tych wszystkich atrakcji można doświadczyć w Nowej Zelandii, gdzie w sierpniu zakłada się zimowe kurtki, czapki i ciepłe rękawiczki. Tony Everitt, prezes organizacji Destination Queenstown opowiada, dlaczego położone na Wyspie Południowej Nowej Zelandii miasto Queenstown to miejsce, w którym warto spędzić tegoroczne wakacje.1.    W Polsce środek lata. Polacy wylegują się nad morzem na plażach i korzystają z uroków lata. A co w tym czasie robią mieszkańcy Queenstown?

Od czerwca do września w Queenstown mamy zimowy raj. Przyjeżdżają do nas entuzjaści sportów zimowych z całego świata w poszukiwaniu niesamowitej scenerii, mroźnych, słonecznych dni oraz łatwego dostępu do jednych z najlepszych w Nowej Zelandii tras narciarskich.

Wraz z pierwszym śniegiem w Queenstown następuje poruszenie a mieszkańcy miasta i turyści udają się w góry w poszukiwaniu świeżych tras  i dobrej zabawy.

Stoki są otwarte od początku czerwca, a przy sprzyjającej aurze sezon kończy się w pierwszych tygodniach października. Mamy sześć terenów narciarskich, które są oddalone od miasta od 25 minut do półtorej godziny jazdy samochodem. Można tu swobodnie jeździć na nartach i snowboardzie bez względu na wiek czy umiejętności.

2.    Czy to prawda, że właśnie macie środek sezonu zimowego? Jak wygląda zima w Queenstown?

Zima w Queenstown jest bardzo pogodna. Średnie temperatury w ciągu dnia wynoszą 5-10ºC. Jednak noce są zimne.

3.    Polacy wyjeżdżają do Nowej Zelandii m.in. w poszukiwaniu orzeźwienia i emocji. Jakie zimowe atrakcje czekają na nich w Queenstown? Co jest najpopulraniejsze?

Aby lepiej poznać barwne dzieje poszukiwaczy złota, koniecznie należy odwiedzić Arrowtown. Ta urokliwa miejscowość została założona w 1862, podczas gorączki złota. Jej klimat tworzą stare górnicze domki, odrestaurowana Chińska Wioska oraz Muzeum Lakes District.

Prawdziwa niespodzianka kryje się jednak na krańcu Jeziora Wakatipu, 45 minut jazdy samochodem na zachód od Queenstown. Położone wśród ośnieżonych szczytów górskich, krystalicznie czystych jezior i rzek oraz parków narodowych, graniczne miasto Glenorchy od lat „występuje” w  filmach. Tutaj nakręcono miedzy innymi „Władcę Pierścieni”. To również wspaniałe miejsce do przejażdżek motorówką, jazdy konnej, spływów kajakowych  i wycieczek górskich w malowniczej scenerii.

Queenstown jest również doskonałym miejscem wypadowym do zwiedzania najsłynniejszych miejsc w Nowej Zelandii, takich jak fiordy Milford Sound czy Doubtful Sound.

4.    W Queenstown odbywa się wiele festiwali zimowych – które z nich są szczególnie godne polecenia i dlaczego?

Winter Festival – 24 czerwca - 3 lipca 2011
Zima zaczyna się z końcem czerwca od Festiwalu Zimowego American Express Queenstown, największej imprezy zimowej na półkuli południowej. Jest ona godna polecenia – to 10-dniowy festiwal poświęcony kulturze Queenstown i jego mieszkańcom. W ramach festiwalu odbywają się imprezy uliczne, pokazy sztucznych ogni, występy artystów międzynarodowych i lokalnych, koncerty jazzowe, kabarety, festiwal Mardi Gras, rozrywka dla całych rodzin, zawody snowboardowe oraz intensywna jazda na stokach narciarskich. Co roku z całego świata ściąga na imprezę ponad 60 000 osób, które chcą świętować nadejście zimy w stylu typowym dla Queenstown. www.winterfestival.co.nz

Winter Games – 12-28 sierpnia 2011
Winter Games po raz pierwszy zorganizowano w sierpniu 2009 r. Odbywa się ona co dwa lata w Queenstown i okolicach. Impreza zasłynęła na całym świecie jako pierwsze tego rodzaju zawody w sportach zimowych (poza Olimpiadą Zimową) oraz pierwsze zawody, w ramach których biorą udział razem sportowcy niepełnosprawni i pełnosprawni. Ponad 800 sportowców konkuruje w 26 zimowych dyscyplinach sportowych.  www.wintergamesnz.com

Te imprezy to tylko wierzchołek góry lodowej: zimą mamy do wyboru mnóstwo atrakcji na stokach i poza nimi. Pełen kalendarz wydarzeń znajduje się na www.queenstown-nz.co.nz.  

5.    Jakie ubrania najlepiej spakować przed wyjazdem na zimowe wakacje w Queenstown? Jak się przygotować do podróży? Teraz w Polsce królują kostiumy kąpielowe, olejki do opalania i klapki…

W Queenstown mamy cztery pory roku – wszystko zależy od czasu, w którym się przyjeżdża. Podczas zimy należy ze sobą zabrać mnóstwo ciepłych ubrań (najlepiej ubierać się warstwowo), rękawiczki, czapki, szale i porządne obuwie. Mamy tu mnóstwo sklepów, tak więc jeśli ktoś nie przywiózł ze sobą potrzebnych rzeczy, może je kupić na miejscu.

6.    Queenstown zdobyło międzynarodowe wyróżnienia w tegorocznej edycji nagród Travellers Choice Awards, organizowanych przez największą na świecie podróżniczą witrynę internetową – Trip Advisor. Co wpływa na tak dużą atrakcyjność miasta?

Queenstown jest źródłem czystej inspiracji – to miasto otoczone majestatycznymi górami, położone na brzegu krystalicznie czystego Jeziora Wakatipu.

Queenstown jest również jednym z najlepszych nie tylko na półkuli południowej, ale i na świecie, całorocznym  kurortem, w którym znajdują się zarówno góry, jak i jeziora. Spektakularne krajobrazy wokół miasta, szeroki wachlarz atrakcji oraz przyjaźnie nastawieni mieszkańcy sprawili, że Queenstown jest jednym z najpopularniejszych w Nowej Zelandii miejsc wypoczynku.

Podróżni odwiedzający nas jesienią (od marca do maja) mogą podziwiać krajobraz, który mieni się wtedy czerwienią i złotem. Od czerwca do września krajobraz zmienia się na zimowy, oferując pokryte śniegiem zbocza oraz doskonałe warunki narciarskie. Wiosna (od września do listopada) przynosi ze sobą nowe życie, świeżą i pozytywną energię. Farmy roją się od nowonarodzonych jagniąt i cielaków. Z kolei latem (od grudnia do lutego) ciepłe dni i długie wieczory to doskonały czas dla posiłków na świeżym powietrzu, grillowania nad brzegiem jeziora oraz odpoczynku na łonie natury.

W Queenstown można przeżyć więcej w jeden dzień niż większość ludzi doświadcza podczas całego życia. Nasze miasto oferuje mnóstwo zajęć podnoszących poziom adrenaliny, takich jak skok ze spadochronem, skok na bungy, przejażdżka motorówką, przejazd na linie nad kanionem, rafting, paralotniarstwo, heli-skiing, jazda na snowboardzie, jazda rowerem górskim czy wspinaczka górska.  

Osoby poszukujące wypoczynku mogą się zrelaksować na polach golfowych w Queenstown, podziwiać krajobrazy podczas wycieczek pieszych lub rowerowych, próbować wielokrotnie nagradzanych win z regionu Środkowego Otago oraz doskonałych lokalnych dań, zafundować sobie pobyt w luksusowym spa lub zorganizować wypad do miejscowych sklepów, galerii, kawiarni i restauracji.  

7.    Co może zaoferować Queenstown osobom, dla których podczas wakacji najważniejsza jest spontaniczna zabawa?

Oprócz wszystkich wydarzeń i imprez odbywających się regularnie w Queenstown, miasto tętni życiem 365 dni w roku. Oferuje mnóstwo stylowych barów, klubów, typowo nowozelandzkich pubów oraz nocną rozrywkę. Sezon zimowy słynie z szeregu atrakcji après ski.
 
Dziękujemy za rozmowę.


 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar