2007-10-07

Byliśmy tam...

SPACER W ŁAZIENKACH

Historia Parku Łazienkowskiego, którego główną atrakcją jest oczywiście Pałac na Wodzie, jest długa i burzliwa. W czasach renesansu znajdował się tutaj ogród zoologiczny ze wszystkimi znanymi w owym czasie bestiami. W siedemnastym wieku słynny magnat Stanisław Lubomirski miał tu swoją prywatną łaźnię, i od niej właśnie ogród wziął swoją dosyć nietypową nazwę.

W okresie oświecenia za to przebudowano Łazienki na park w stylu angielskim na polecenie Stanisława Augusta. Z jego inicjatywy postawiono tu także Pałac na Wodzie, który stał się siedzibą ostatniego polskiego króla.

Pałac na Wodzie i Zamek Ujazdowski pełniły funkcję letnich królewskich rezydencji. W Łazienkach nadal możemy odnaleźć urok właściwy burzliwemu osiemnastemu wiekowi. Możemy zwiedzić wnętrze Pałacu, a także zajrzeć do ukrytych w parku licznych malutkich dworków – domów królewskich kochanek (co prawda król nigdy się nie ożenił, lecz utrzymywał sporą ilość dam w swoim otoczeniu…).

Aglomeracja Zamku Ujazdowskiego poniosła niestety znaczne straty podczas drugiej wojny światowej. Jednak jest tu nadal wiele ciekawych rzeczy do obejrzenia – dzieła historyczne zastąpiono sztuką współczesną, a Zamek stał się głównym jej ośrodkiem.

Oczywiście atutem Zamku jest także lokalizacja. Do dziś można tu podziwiać piękne widoki, a prowadzące do niego Aleje Ujazdowskie są jednym z najbardziej eleganckich adresów w mieście.

A może ktoś z Was spacerował ostatnio w ciekawym miejscu? jeśli chcesz się podzielić z innymi wrażeniami i przedstawić galerię zdjęć z takiego spaceru.
Serdecznie zapraszam - napisz do mnie


Zdjęcia: Ewa Kuzera i Agnieszka Frankiewicz


Poddajmy się urokowi Łazienek dzięki naszej galerii

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar