2011-07-25

Czy wiesz, że...

Urlop na zabieg

Letni urlop chcemy wykorzystać jak najlepiej – zregenerować siły, zrelaksować się i nacieszyć słońcem. Tak, aby jesień powitać w doskonałej kondycji i z nowym wizerunkiem. Jednak żeby rezultaty wypoczynku nie zniknęły wraz z opalenizną, poza plażowaniem powinniśmy również poświęcić trochę wolnego czasu i profesjonalnie zadbać o swój organizm. 
 
W ciągu roku jesteśmy zabiegani, mamy mnóstwo obowiązków i niewiele wolnych chwil. Żyjemy szybko i zwykle nie przywiązujemy wagi do swojego stanu zdrowia. Czemu by więc nie wykorzystać wakacji, aby zatroszczyć się o siebie i swoje zdrowie?

Zmęczony po urlopie
Najczęstszym powodem naszego zmęczenia i złego samopoczucia jest stres. Nasz organizm odczuwa jego skutki nawet wtedy, gdy nie mamy obecnie większych zmartwień. Długotrwałe napięcie źle wpływa na nasze zdrowie, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nim radzić, by wakacje upłynęły nam spokojnie i urlop był rzeczywiście przyjemnością. – Czasem wracając z wypoczynku czujemy się o wiele bardziej zmęczeni niż przed wakacjami. Dlatego jeszcze przed wyjazdem powinniśmy sprawdzić kondycję swojego organizmu i zastanowić się nad tym, co zrobić, żeby się zrelaksować i zmienić swój tryb życia na zdrowszy – mówi doktor Agnieszka Bujnowska, kierownik przychodni poznańskiego szpitala Med Polonia. – O pomoc możemy poprosić lekarza rodzinnego lub skorzystać ze specjalistycznej poradni Leczenia stresu i chorób cywilizacyjnych – dodaje.  Podczas takiej wizyty dowiemy się, jak skutecznie minimalizować stres w życiu codziennym oraz jak go rozładować. Już podczas urlopu możemy zacząć stosować zalecone nam ćwiczenia czy dietę. O wiele łatwiej bowiem jest zacząć dbać o swój organizm w wolne dni, kiedy mamy więcej czasu dla siebie.

Za bardzo zabiegany na zabieg
Zabiegi zazwyczaj kojarzą się z leczeniem poważnych chorób i koniecznością długotrwałego przebywania w szpitalu. W ciągu roku uważamy, że jesteśmy zbyt zajęci by poświecić temu czas. Jednak dziś o zdrowie możemy zadbać w przyśpieszonym tempie. Prywatne szpitale oferują nam rozwijającą się coraz bardziej tak zwaną chirurgię jednego dnia. Dlatego może warto poświęcić trochę wolnego czasu i wykonać wtedy długo odwlekany zabieg. Dobrą wiadomością jest to, że takie usługi coraz częściej świadczone są w ramach kontraktów z NFZ. – Nowoczesna chirurgia daje nam możliwości, które do minimum ograniczają inwazyjność wykonywanych zabiegów – mówi doktor Agnieszka Bujnowska, kierownik przychodni poznańskiego szpitala Med Polonia. – Dziś nawet bardzo skomplikowane operacje można przeprowadzić za pomocą specjalistycznego sprzętu, dzięki któremu blizny, ból, a co najważniejsze również i ingerencja chirurga ograniczone są do minimum – dodaje.  

Po urlopie biały garnitur… zębów  
Urlop zawsze nas cieszy i sprawia, że częściej się uśmiechamy, ale nie wszyscy robią to tak samo szeroko. Większość z nas w pędzie dnia codziennego zapomina o regularnych przeglądach zębów i nie dba szczególnie o swoją jamę ustną. Dodatkowo codzienne picie kawy i herbaty nie sprzyja naszym zębom. Latem możemy to zmienić i sprawić, aby zęby były bielsze i zdrowsze. Wystarczy wizyta u stomatologa. – Takie estetyczne zabiegi jak wybielanie i piaskowanie są praktycznie bezbolesne. Wystarczy już jedna wizyta w gabinecie, aby nasze zęby stały się o kilka odcieni jaśniejsze i błyszczące – mówi Adam Piosik, stomatolog z Centrum Stomatologii Candeo. Taka zmiana z pewnością zostanie zauważona przez naszych znajomych z pracy, a także sprawi, że sami poczujemy się lepiej i piękniej. Jeśli to nie kolor, a brak jakiegoś z zębów powstrzymuje nas przed szerokim uśmiechem, doskonałym rozwiązaniem są implanty. – Zabiegi implantacyjne wymagają rutynowych badań oraz kilku wizyt u stomatologa. Dlatego warto o to zadbać w czasie wolnych dni, aby nie opuszczać niepotrzebnie kilku dni w pracy. Sami również będziemy czuli się bardziej komfortowo, bo przy implantacji może pojawić się chwilowa opuchlizna – tłumaczy Adam Piosik, stomatolog z Centrum Stomatologii Candeo. Dodatkowo podczas tych wizyt u dentysty możemy poprosić go o zrobienie nam przeglądu wszystkich zębów. Taka usługa jest bezpłatna, a regularna diagnostyka pozwoli nam uchronić się przed próchnicą.

Spośród 365 dni w roku, wolnych mamy zaledwie kilkadziesiąt, dlatego warto dobrze zaplanować swój urlop i w wolne dni pomyśleć również o sobie i swoim zdrowiu. Zabiegi estetyczne, odkładane wizyty lekarskie, zaległa badania – warto zrobić je latem tak, aby wrócić do pracy nie tylko zrelaksowanym i piękniejszym, ale także zdrowszym.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar