2007-10-01

Napoje

ZIELONY SKARB CHIN

Tagi: moda
Filozofia picia zielonej herbaty nie jest już teraz tylko cechą charakterystyczną Chin. Zielony napój króluje w Europie nie tylko ze względu na walory smakowe. Skutecznie wyparł "małą czarną", bo ma wiele zdrowotnych właściwości.

Thea sinesis-tak naukowo nazywa się zielona herbata. Jej krzew rośnie przede wszystkim w Chinach, Indiach i w Wietnamie. Różni się od czarnej, najbardziej popularnej herbaty, praktycznie tylko tym, że nie została podana procesowi fermentacji. Chińscy i Japońscy specjaliści twierdzą, że zielona herbata pomaga człowiekowi w przywróceniu harmonii i spokoju ducha. Dzięki niej wyglądamy młodziej i nasza skóra dłużej pozostaje zdrowa i odżywiona. Oprócz tego lecznicze atuty zielonej herbaty sprawiają, że pijemy ją częściej i chętniej. Zielona herbata zawiera witaminy A,B,B2,C oraz wiele minerałów i mikroelementów. Flawonoidy w herbacie hamują procesy starzenia, wzmacniają odporność i zwiększają długość życia. Antyutleniacze obniżają ryzyko zachorowania na nowotwory i choroby serca, obniżają poziom tzw. "złego cholesterolu" i zapobiegają zwężeniu naczyń krwionośnych. Dwie filiżanki zielonej herbaty zaspakajają dzienne zapotrzebowanie organizmu na fluor.

Badania przeprowadzone w Tajwanie pokazują, że regularne płukanie jamy ustnej zieloną herbatą, zmniejsza występowanie próchnicy aż o 50proc. Profesor I. Oguni z Uniwersytetu w Shizuoka w Japonii stwierdził zależność między konsumpcją zielonej herbaty a zapadalnością na raka żołądka. W tych miejscach kraju, gdzie ludzie piją najmniej zielonej herbaty odsetek chorych jest wysoki, tam gdzie zielony napar cieszy się dużą popularnością, współczynnik zachorowań jest o wiele niższy. Japończycy mówią. że w zielonym wywarze z liści krzewu znajdują się składniki pomagające wyleczyć aż 61 dolegliwości.

Dzięki zielonej herbacie czujemy się odprężeni i pobudzeni. Smak i aromat zielonego napoju pomaga w koncentracji, dlatego warto ją pić w pracy oraz podczas nauki. Kofeina w nim zawarta nie atakuje gwałtownie naszego organizmu Lekarze twierdzą, że zielona herbata jest zdrowsze od czarnej. Dlaczego? Ma dużo mniej tein, dlatego jej smakiem mogą delektować się osoby z nadciśnieniem. Filiżanka zielonej herbaty zawiera 8.3mg tein, podczas gdy ta sama ilość czarnej odmiany od 25 do 110 mg. Najbardziej popularne gatunki zielonej herbaty to genmaicha, gunpowder, lung ching i sencha.

Nowoczesne kobiety coraz częściej sięgają po zieloną herbatę, po to by zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Nie bez przyczyny. Peliofenole w niej zawarte przyspieszają przemianę tłuszczu w energię. Zielona herbata równie często jak w filiżankach, znajduje się w tabletkach na odchudzanie, kremach, perfumach i szamponach do włosów. Pod każdą postacią ma wiele zalet. Zielony napój, który zafundowali nam Chińczycy, oprócz przyjemności, która kryje się w smaku, pomaga utrzymać ciało człowieka w harmonii i zdrowiu. Należy pamiętać, że nie wszyscy mogą pić zieloną herbatę. Odradza się ją zwłaszcza osobom z nadciśnieniem, skłonnościami do bezsenności, oraz osobom cierpiącym na dolegliwości żołądkowe.

Komentarze (1)

jolka (2007-10-01 22:49:26)
pyszna
uwielbiam zieloną herbate i polecam innym
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar