2011-02-16

ROZRYWKA

Koncert Bonnie Tyler w Warszawie

Jej lekko zachrypnięty, niepowtarzalny głos od niemal 40 lat zachwyca publiczność na całym świecie. Utworami takimi jak It's a Heartache, Total Eclipse of the Heart, czy Holding Out for a Hero już dawno zawojowała nasze serca. W trakcie fenomenalnej kariery obsypywana była niezliczonymi nagrodami, a rzesze jej fanów bezustannie rosły dzięki zdolności do niemal „taśmowej produkcji” wielkich przebojów. Już 30 czerwca na jedynym koncercie w Polsce wystąpi BONNIE TYLER!

Bonnie Tyler (właściwie Gaynor Hopkins) urodziła się w 1951 roku w urokliwym, południowo-walijskim miasteczku niedaleko Swansea. Miłością do muzyki zaraziła ją matka, wielbicielka opery. Marzenia Bonnie o karierze wokalnej dojrzewały jednak przy dźwiękach artystów takich jak Motown, Janis Joplin, czy Tina Turner. Za namową rodziny, w 1970 r. wzięła udział w miejscowym konkursie talentów. Jej interpretacja Those Were the Days zachwyciła jury, które przyznało młodej dziewczynie drugie miejsce. Została wtedy wybrana na jedną z The Dixies, które śpiewały w chórkach Bobby’ego Wayne’a. Po dwóch latach przybrała pseudonim Sherene i założyła swoją grupę – Imagination, z którą przez lata grała walijskich pubach i klubach. Podczas jednego z występów usłyszał ją Roger Bell z Chappel Music. Oczarowany jej głosem zaaranżował spotkanie w wytwórni i nagranie dema. Parę dni później wokalistka podpisała kontrakt płytowy i już jako Bonnie Tyler weszła do studia. Jej debiutancki album The World Starts Tonight zdobył przychylność krytyków, którzy uznali ją za wielce obiecującą wokalistkę, utwór Lost in France przez wiele tygodni nie schodził z wysokich pozycji na brytyjskich listach przebojów, a sama Tyler zaczęła być popularna w całej Europie.

W 1977 roku zdarzyło się coś, co mogło przekreślić jej karierę - na strunach głosowych artystki zdiagnozowano guzki, wymagające operacji. Aby proces rekonwalescencji przebiegł bez powikłań Tyler miała zakaz mówienia przez 6 tygodni. Jednak pewnego dnia przygnębiona wokalistka nagle krzyknęła, co trwale uszkodziło jej głos. Bonnie była pewna, że na własne życzenie zrujnowała swoją, dopiero co rozpoczynającą się, karierę. To, jak bardzo się myliła, uzmysłowiła sobie po wydaniu singla It's a Heartache. Publiczność pokochała jej mocny, lekko zachrypnięty, chwilami zgrzytający głos, który już stale był kojarzony z twórczością piosenkarki. Utwór zrobił z niej międzynarodową gwiazdę, wskoczył do czołówki Billboard Hot 100 i stał się jednym z największych przebojów 1978 roku na świecie.  Kolejnym międzynarodowym sukcesem okazał się album Faster Than the Speed of Night, który zadebiutował od razu na miejscu pierwszym brytyjskiego notowania przebojów i stał się nieprawdopodobnym bestsellerem. Właśnie z tego krążka pochodzi genialny utwór Total Eclipse of the Heart, dzięki któremu wokalistka wspięła się na prawdziwe wyżyny. Jako jedyna Walijka w historii wskoczyła jednocześnie na pierwsze miejsca listy przebojów w Wielkiej Brytanii i USA oraz otrzymała dwie nominacje do amerykańskiego Grammy. Również utwór Holding Out for a Hero, który trafił między innymi na ścieżkę dźwiękową do filmu Footloose, stał się kolejnym wielkim hitem.

Bonnie Tyler zaczęła występować na całym świecie, zapełniając po brzegi sale koncertowe. Nie spoczęła jednak na laurach – nieustannie nagrywa nowe albumy, składanki oraz występuje z innymi artystami. Za swoją twórczość bez końca otrzymuje kolejne wyróżnienia i nagrody, ciągle przybywa jej fanów. Prawdziwym sukcesem okazał się w 2004 roku wspólny projekt z francuską wokalistką Kareen Antonn – artystki nagrały nową wersję Total Eclipse Of The Heart.

Już w czerwcu Bonnie Tyler zaprezentuje polskiej publiczności swoje największe przeboje na jedynym koncercie w Warszawie.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar