2007-08-28

Warto odwiedzić...

SKOKI NA BUNGEE

Widowiskowe i popularne...
Bungee jumping to jeden z najbardziej widowiskowych, znanych i popularnych sportów ekstremalnych , który często gromadzi wielu obserwatorów. Polega ona na skakaniu z dużej wysokości, na długiej, elastycznej linie wykonanej zwykle z około tysiąca gumowych włókien. Wpływ na jego rozpowszechnienie ma kilka czynników takich jak: niezbyt wygórowana cena, duża dostępność do tego sportu oraz niewielkie predyspozycje jakie trzeba posiadać do jego uprawiania. Tak naprawdę skakać może każdy człowiek dysponujący odpowiednim poziomem odwagi, bez względu na wysportowanie czy wiek.

Gdzie uprawia się ten sport?
Najczęstszą formą z jaką można się zetknąć są skoki oddawane ze specjalnie w tym celu ustawionego dźwigu. Dźwigi takie można spotkać w miejscach gdzie organizowane są imprezy plenerowe, a często także w miejscowościach turystycznych. Duże skupiska ludzi sprawiają, że znajdzie się więcej śmiałków zainteresowanych skokiem, chcących zaimponować swoją odwagą. Dźwig wynosi skoczka na wysokość ok. 45-90 metrów. Jednak dla bardziej wytrawnych skoczków dźwig nie jest już jedynym wyzwaniem, dlatego często decydują się na skoki z mostów, wysokich budynków, balonów, skał czy też w jeszcze innych miejscach.

Pierwsza była kobieta...
Początki skoków są przypisywane mieszkańcom wysp Pentecoast, leżących na wodach Południowego Pacyfiku w archipelagu Nowych Hybryd. Zgodnie z legendą pierwszym skoczkiem była kobieta uciekająca przed swoim mężem, który chciał ją ukarać. Chcąc się schować wspięła się ona na wysokie drzewo, a kiedy mąż ją dojrzał i wspiął się za nią – nie mając innej drogi ucieczki związała nogę będącym w jej zasięgu pnączem i rzuciła się w dół. Wyczyn ten stał się tak popularny, że wkrótce dla młodych mieszkańców wyspy (od tego czasu wyłącznie mężczyzn) skoki takie były swoistym testem odwagi. Wykonywano je corocznie podczas ceremoniału zorganizowanego z okazji żniw.

Opisano to w gazecie...
W 1955 roku, ekipa dziennikarzy „National Geographic”, która podczas pobytu na wyspie była świadkiem tej lokalnej tradycji, opisała ją na łamach swego miesięcznika. Po kilku latach, w 1970 roku, jeden z członków czasopisma kontynuując wizyty na wyspie postanowił sam sprawdzić swoją odwagę i również wykonał skok. Od tego czasu wydarzenia potoczyły się już szybko. Artykuł opublikowany na łamach czasopisma sprawił, że zainteresowali się tym tematem członkowie Uniwersytetu Klubu Niebezpiecznych Sportów w Oksfordzie. I to właśnie kilku członków tego klubu zdecydowało się na podjęcie podobnego wyzwania i 1979 roku wykonali słynny skok z 75 metrowej wysokości mostu Clifton w Bristolu. Zadbano o uroczystą oprawę tego skoku – jego bohaterowie byli odziani w smokingi i cylindry. Ten pierwszy poza wyspą Pentecoast skok uznaje się właśnie za początek bungee jumpingu. Kolejnym miejscem skoku okazał się most Golden State w San Francisco.

Wielka moda...
Te skoki, a także późniejszy słynny skok z wieży Eiffla z 1987 roku, zapoczątkowały wielką modę na tę dyscyplinę zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, Francji oraz nowej Zelandii. Skoczkowie mieli coraz to nowsze pomysły, tak więc poza mostami popularność zyskiwały także konstruowane w tym celu wieże, specjalne platformy, a nawet balony. Szybko rozwinął się biznes nazywany Bungee Adventure. W 1992 roku oszacowano, że skok oddało już ponad milion Amerykanów, a biznes ten przynosi 40 milionów dolarów obrotu rocznie.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar