2010-04-06

Bielizna

Na czym polega praca projektanta

Projektanci poprzez modę wyrażają piękno, estetykę, ale także swoje upodobania i ulubione kolory. Znajdując doskonałą równowagę między modą i gustami swoich klientów, twórcy strojów prêt-à-porter (gotowe do noszenia) zaskakują nas w każdym sezonie.

Zastanawiałam się ostatnio, skąd Ci artyści mody czerpią inspiracje, jak pracują, czym sugerują się przy projektowaniu i w jaki sposób przekazują swoje wizje.

Dlatego zdecydowałam się przeprowadzić rozmowę z kobietą, która jest prezeską, menagerką, handlowcem i projektantką w jednej osobie - Panią Kingą Lesisz.

amt: Pani Kingo, jako właścicielka firmy pełni Pani wiele funkcji, jednak mnie najbardziej interesuje Pani praca jako projektantki. Proszę mi powiedzieć na czym ona polega...

K.L.: Projektowanie to moja pasja i .. namiętność, której poświęcam najwięcej czasu. Jest to praca wymagająca, ale także dająca dużo radości i spełnienia. W dużym uproszczeniu wygląda ona tak: najpierw szukam inspiracji, później rysuję, następnie wraz z moim zespołem planuję i projektuję. To są takie najważniejsze cztery etapy w pracy mojej i moich projektantów w firmie.

amt: Powiedziała Pani, że szuka Pani inspiracji... czy zdradzi mi Pani tajemnicę, czym jest inspiracja i gdzie ją można znaleźć? Może ja też jej poszukam (śmiech)

K.L. Inspiracją jest ta ulotna chwila, myśl czy uczucie, która wpływa na twórczość projektanta.. inspiracją może być wszystko – muszelka, wizyta w muzeum, budynki, filmy, podróże, miejsca… jest tym wszystkim co nas pobudza do działania, do pracy .. Jeśli mogę podać przykład … przy mojej ostatniej kolekcji, inspiracją było luksusowe i pełne blichtru miasto Las Vegas oraz pustynne piaski Newady. I taka też jest moja kolekcja luksusowa, ciepła, kobieca...

amt: Czy ma Pani jakiś patent na … inspirację?

K.L.: Nie wiem czy powinnam się przyznawać, ale i owszem mam. Jest to bardzo prosta sprawa, którą mogę polecić każdej osobie pragnącej zostać projektantką – zawsze należy nosić przy sobie szkicownik... inspiracja jest ulotną chwilą i może przyjść w każdym momencie...

amt: A jeśli chodzi o rysowanie - bo rozumiem, że to jest niejako kolejny etap pracy – jak Pani rysuje i co jest według Pani najważniejsze w rysunku?

K.L.: Wszyscy projektanci w mojej firmie cały czas posługują się papierem oraz narzędziami do rysowania (węglem, ołówkiem) albo malowania (pędzlem), jednak coraz częściej i do tego zawodu wkrada się technologia w postaci programów komputerowych do projektowania. Mimo ułatwień technologicznych, projektant musi mieć pomysł, wyobraźnię i wizję, tak by prezentowane projekty wywarły wrażenie, aby wbiły się w pamięć. Pamiętam w zeszłym roku rysunki z Atelier Versace, projekty na wiosnę 2009 – były ujmujące.

amt: Być może będzie to infantylne pytanie, ale mnie jako laika interesuje to czym sugeruje się Pani przy projektowaniu? K.L.: W bieliźnie wzornictwo zawsze musi iść w parze z jakością. Podstawową sprawą jest zapoznanie się z tendencjami kolorystycznymi na nadchodzący sezon. Jednak, przy projektowaniu często trzeba iść na kompromis, równoważąc pomysł i potrzebę rynku. Ważne jest także by przy tworzeniu kolekcji stworzyć spójną całość i połączyć ze sobą odważne oraz subtelne wzory biustonoszy. Najważniejsze są jednak dodatki i drobne detale, to one czynią projekt wyjątkowym, dlatego muszą być dobrane ze szczególną uwagą.

amt: A w jaki sposób przekazuje Pani swoje wizje klientom, ma pani jakąś wypracowaną metodę czy robi to Pani intuicyjnie?

K.L.: Intuicja podpowiada mi, jak poprzez bieliznę, wyrazić piękno i estetykę albo w jaki sposób zauroczyć klienta odważną propozycją. Niebagatelne znaczenie mają również zdjęcia, które pobudzają wyobraźnię. Istotne są także pokazy przygotowywane ze szczególną pieczołowitością. Natomiast wypracowaną metodą jest jakość. Bezwzględnie najwyższa jakość materiałów, doskonale dopracowane formy biustonosza i kontrola jakości na wszystkich etapach produkcji.

amt: Doszły mnie słuchy, że w tym roku po raz drugi planuje Pani zorganizowanie Konkursu na Młodego Projektanta, czy to prawda?

K.L.: Tak, konkurs organizujemy we współpracy z Zespołem Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. St. Staszica w Białymstoku. Kierujemy go do osób, które chcą zostać projektantami, zarówno uczniów i absolwentów szkół odzieżowych, szkół projektowania ubiorów, jak i amatorów. Podstawowym kryterium oceny jest, bowiem oryginalność formy i treści, a także świeżość spojrzenia na modę. Aby przejść etap kwalifikacyjny młodzi adepci muszą przygotować 4 rysunki – modeli kompletów bielizny oraz koszulek nocnych, na które czekamy do 7 maja 2010 r., później odbędą się warsztaty pod okiem specjalistów.

amt: Na zakończenie chciałabym zapytać, jakie rady dałaby Pani młodej osobie aspirującej do zawodu projektanta?

K.L.: Osoba aspirująca do zawodu projektanta powinna być cierpliwa i wytrwała, wszędzie szukać inspiracji oraz planując kolekcje dobierać tkaniny i kolory tworząc spójną całość.

amt.: Rozumiem. Dziękuję Pani za rozmowę i życzę sukcesów.

K.L.: Dziękuję.Projekty z Atelier Versace, wiosna 2009

Tekst: Aneta Kamieńska

Komentarze (2)

Wodzka (2014-08-22 17:58:11)
odp
Czy projektant może starać się o dotacje dla bezrobotnych na otwarcie biznesu?
kinia (2010-11-14 09:40:13)
projekty sukienek
śliczne projekty
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar