2009-09-12

ROZRYWKA

Kino 5D w Poznaniu

Kino 5D to wyjątkowe przeżycie oraz nowy wymiar rozrywki dla całej rodziny. Zastosowane rozwiązania używane są zaledwie w kilku obiektach w Europie.

Do tej pory, w Polsce były tylko dwa kina tego typu. Filmy w technologii 5D można było obejrzeć w centrum handlowym Fort Wola w Warszawie oraz w okolicy Promenady Gwiazd w Międzyzdrojach. 23 września br., w Poznaniu, otwarty zostanie najnowszy obiekt do projekcji w nowym wymiarze w galerii Green Point.

Fenomen kina 5D polega na tym, że możemy odczuć, to co wyświetlane jest na ekranie, łącznie z panującą w filmie pogodą, czy to przez ciepły podmuch wiatru, czy przez krople deszczu. Czujemy zapach gleby w mrocznym tunelu, przez który przemieszcza się główny bohater. Fotele, na których siedzi widz, poruszają się imitując ruchy widziane na ekranie. Dzięki tym doznaniom, każdy może się poczuć uczestnikiem wyświetlanej przed nim sceny.

W odróżnieniu od tradycyjna technologii 3D, która wykorzystuje dwa odmiennie zabarwione szkła, by każde z oczu widziało inny obraz, nadając wrażenie głębi, w kinie 5D użyta została polaryzacja liniowa. Widz zakłada okulary z filtrami polaryzacyjnymi, a na ekranie wyświetlane są dwa obrazy. W efekcie dociera do niego taki sam obraz, jak gdyby osobiście znajdował się na planie filmowym. Zdolność człowieka do widzenia stereoskopowego powoduje, że powstaje złudzenie głębi, wyświetlana scena staje się bardziej realistyczna, a obraz wręcz "wychodzi" z ekranu.

Repertuar kin 5D został stworzony z myślą o każdym członku rodziny. Widzom w każdym wieku gwarantowana jest dobra zabawa, a filmy są w pełni bezpieczne również dla najmłodszych. Tematyka filmów jest zróżnicowana - od filmów przyrodniczych i edukacyjnych do bajek.

Komentarze (1)

Kaśka (2009-10-07 18:04:38)
Super!!
Moim zdaniem to kino jest świetnym pomysłem na np.nudny weekend.Niestety do Poznania jest dość daleko.Mam nadzieje że za kilka lat otworzą coś takiego w Kaliszu:)
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar