2009-09-06

ROZRYWKA

Ostatni dzień Festiwalu Warszawa Singera

W niedzielę, 4 września br. na publiczność czekają ostatnie już wydarzenia Festiwalu: recital Viry Lozinsky, spotkanie z Sigmundem A. Rolatem i wielkie muzyczne wydarzenie – koncert finałowy: Lechaim na Próżnej czyli żydowskie piosenki biesiadne.

Popołudnie na ulicy Próżnej i zabawy dla dzieci
Festiwalowy dzień rozpocznie się o godzinie 12:00 "Jarmarkiem na Próżnej". Zainaugurowany dzień wcześniej projekt wzbudził bardzo duże zainteresowanie wśród publiczności. Zapach tradycyjnych potraw, antyczne pamiątki, postaci z epoki – wszystko to złożyło się na niesamowity klimat. Dzięki temu ulica Próżna wyglądała tak, jak sprzed ponad osiemdziesięciu lat. W niedzielę z programem kabaretowym wystąpią aktorzy Teatru Żydowskiego. Dużą dawkę wrażeń gwarantują warsztaty tańca, prowadzone przez choreografa Michała Piróga. Z kolei o godzinie 15:00 publiczność rozśmieszy przedstawienie "Humor na Próżnej" z Danutą Stankiewicz i Wojciechem Wilińskim w roli głównej.

W popołudniowym programie nie zabraknie też imprez dla najmłodszych. W Klubie Towarzystwa Sympatyków Kultury Żydowskiej, w ramach cyklu "Bajkowy świat Singera i Chagalla", odbędą się warsztaty artystyczne i spotkania, przybliżające kulturę żydowską. Na godzinę 15:00 zaplanowane są warsztaty-wycinanki dla najmłodszych.

Recital Viry Lozinsky i spotkanie z Sigmundem A. Rolatem
O godzinie 15:00 na Dużej Scenie Teatru Żydowskiego w akompaniamencie fortepianu, wystąpi Vira Lozinsky. Piosenkarka, należąca do młodego pokolenia, kultywującego tradycję kultury żydowskiej, podczas recitalu zaprezentuje zarówno piosenki żydowskich poetów klasycznych, jak również współczesnych poetów języka jidysz.

Z kolei o godzinie 16.30, w ramach cyklu "Opowiedz mi swoją historię", w Klubie Mamele odbędzie się spotkanie z Sigmundem A. Rolatem, Chairmanem organizacji The Friends of Shalom Foundation of Warsaw – mecenasem i przyjacielem Festiwalu Singera, od lat nieprzerwanie angażującym się w działania, dzięki którym kultura żydowska może się nadal rozwijać.

Lechaim na Próżnej i zamknięcie Festiwalu
Koncert finałowy "Warszawy Singera" na ulicy Próżnej, który każdego roku zamyka Festiwal, rozpocznie się o godzinie 20:30. Na scenie wystąpią aktorzy Teatru Żydowskiego. Nie zabraknie wesołej muzyki, tańca, humoru oraz barwnych kostiumów i scenografii. Przedsięwzięcie na żywo transmitować będzie TVP Kultura.

Natomiast około godziny 22:30 przy Pomniku Bohaterów Getta rozpocznie się "Kołysanka dla pamięci". Zgromadzone na miejscu osoby, trzymając pochodnie w rękach, oddadzą hołd przodkom, a dyrektor "Warszawy Singera" Gołda Tencer symboliczne zakończy Festiwal.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar