2009-09-05

ROZRYWKA

Czulent Party i Noc Klezmerów

Sobota upłynie pod znakiem projektu "Jarmark na Próżnej", wspólnego śpiewania nigunów, "Czulent Party", spotkania z Hanną Krall, koncertu Davida Krakauera i Klezmer Madness oraz "Obrachunku z Bogiem".

Rodzynki z migdałami, czyli inauguracja projektu "Jarmark na Próżnej".

W sobotę o godzinie 12:00 na ulicy Próżnej zagości żydowski jarmark. Małe sklepiki, restauracyjki, stragany i karmy z pamiątkami przeniosą tę część Warszawy w dawny świat. Przy stoiskach będzie można skosztować specjałów tradycyjnej kuchni żydowskiej. Podczas jarmarku wystawiony zostanie spektakl "Rodzynki z migdałami" w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego, a Michał Piróg wraz z zespołem Trombenik poprowadzą warsztaty tańca żydowskiego.

Wspólne śpiewanie, widowiska muzyczne i koncerty.

Pierwszy dzień weekendu upłynie pod znakiem muzyki. Teresa Wroński, absolwentka warszawskiej Akademii Muzycznej, poprowadzi warsztaty piosenki żydowskiej "Zingże mir a lidele in Jidysz". Będą one doskonałym ćwiczeniem przed wspólnym śpiewaniem nigunów, które odbędzie się o godzinie 17:00 w Tancbudzie, na skwerze przed Teatrem Żydowskim. Nigunim to specyficzny typ żydowskiego melodyjnego śpiewu grupowego, wywodzący się z tradycji, zakazującej używania mowy podczas posiłków szabasowych między rytualnym umyciem rąk a zjedzeniem chałki.

Zaraz po wspólnych śpiewach na Dużej Scenie Placu Grzybowskiego o godzinie 17.30 rozpocznie się widowisko kulinarno-muzyczne "Czulent Party", czyli wspólne gotowanie czulentu z udziałem Gołdy Tencer i Macieja Nowaka. Gościem specjalnym będzie Magda Gessler.

Z kolei o godzinie 18:00 na Dużej Scenie Teatru Żydowskiego wystawiona zostanie romantyczna opowieść o miłości, zdradzie i wierności czyli "Stempeniu", w wykonaniu orkiestry Filharmonii Opolskiej. Tytułowy bohater utworu jest klezmerem, wirtuozem skrzypiec, o którego grze krążą legendy. Pewnego wieczora Stempeniu poznaje piękną Rochele. Chociaż jest ona mężatką dochodzi do potajemnego spotkania bohaterów. Jednakże w ostatniej chwili Rochele wyrywa się z objęć niedoszłego kochanka i ucieka do domu, by wyjawić prawdę małżonkowi. Stempeniu na zawsze już pozostaje przepełniony tęsknotą za śliczną Rochele.

Atmosferę ożywi na pewno David Krakauer, który o godzinie 19:00 wraz z Klezmer Madness da koncert plenerowy. "Noc klezmerów" pokaże, że świat muzyki nie ma granic. Publiczność będzie miała okazję usłyszeć połączenie tradycyjnych dźwięków z rytmami transrockowymi i techno. Zapowiada się noc istnego muzycznego szaleństwa.

Z kolei na Dużej Scenie Teatru Żydowskiego przedstawiony zostanie utwór Władysława Szlengla "Obrachunek z Bogiem". Obrachunek jest ostatnim wierszem pisarza, który udało się odtworzyć ponad 30 lat po wojnie. W całości nigdy nie został opublikowany w Polsce. Przed wojną Szlengel był autorem wielu szlagierów, wchodzących w skład przedwojennych programów kabaretowych i utworów satyrycznych drukowanych w prasie.

Sobotnie Spotkania

Publiczność festiwalowa przywykła już do codziennych spotkań ze znakomitymi twórcami świata literatury, kultury i biznesu, którzy w ciekawy i barwny sposób przybliżają im żydowski świat. W sobotę, w ramach Żydowskiego Salonu Literackiego, odbędzie się spotkanie z Hanną Krall, dziennikarką, reporterką i autorką, której rozgłos przyniosła książka "Zdążyć przed Panem Bogiem". Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18:00 w Klubie Mamele.

Z kolei o godzinie 14:00 Hanna Kossowska przeprowadzi wykład o modnej, szczególnie wśród gwiazd, kabale. Tego dnia odbędzie się także spotkanie z Ryszardem Markiem Grońskim, felietonistą "Polityki".

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar