2009-08-05

ROZRYWKA

Bałkańskie trąby w Guca

Tagi: festiwal
Dźwięk trąbki towarzyszy wszystkim najważniejszym wydarzeniom rodzinnym i tradycyjnym imprezom lokalnym w serbskich wioskach i miasteczkach. Na trąbce gra się na urodzinach, imieninach, chrzcie, ślubie, pogrzebie. Melodie są różne – od najbardziej rdzennych, przez marsze po tradycyjne tańce serbskie zwane kolo i čoček.

Tradycja grania na "trąbce z Dragačeva" ma już ponad 200 lat, a korzenie festiwalu sięgają roku 1831, kiedy książę Miloą Obrenović nakazał utworzenie pierwszej wojskowej orkiestry dętej. Większość muzyków jest samoukami, gra ze słuchu, spontanicznie, często bez nut. Co roku w festiwalu bierze udział coraz więcej grup muzycznych walczących o zwycięstwo w różnych kategoriach w prawdziwym pojedynku na trąbki. W pierwszym festiwalu wzięły udział cztery orkiestry, dzisiaj ich liczba przekracza sto. A marzeniem każdego serbskiego trębacza jest zdobycie w Guča Pierwszej Trąbki i Złotej Trąbki (nagroda publiczności).Do miasteczka liczącego 2 tysiące mieszkańców co roku na festiwal przyjeżdża około 200 tysiące widzów. Hasłem przewodnim imprezy jest "Szaleństwo w Guča – made in Serbia". Uliczki Guča zamieniają się wtedy w niezwykłe, spontaniczne miejsce zabawy, tańca, niekończących się "jam sessions" i pozytywnej żywiołowej energii. Orkiestry trębaczy popisują się przed publicznością swoją grą i porywają do tańca. Festiwal poza tradycyjnymi występami na scenie to przede wszystkim granie na ulicy, w restauracjach i barach, gdzie często w rytm muzyki piękne miejscowe Romki wskakują na stół i popisują się tańcem brzucha. Dźwięk trąbki roznosi się przez pięć dni od rana do rana bez przerwy. W uliczkach miasteczka rozstawiane są stragany z pamiątkami i rzemiosłem oraz tymczasowe gospody serwujące typowe serbskie potrawy z baraniny, kapusty, fasoli zapiekane w ceramicznych pojemnikach, ciepły chleb z kukurydzy, grillowane mięso i warzywa oraz pyszny ser kajmak. Także inni artyści – malarze, rzeźbiarze, wytwórcy rzemiosła artystycznego mają na festiwalu swoje wystawy.Największą popularnością cieszą się parady uliczne gromadzące wszystkich występujących na festiwalu orkiestry dęte. W dorocznym programie znajdziemy także improwizację tradycyjnego wesela dragaczewskiego według obrządku XIX-wiecznego. Imprezie towarzyszą także występy prawdziwych gwiazd, takich jak Boban Marković ze swoim zespołem Boban Marković Orkestar, który tworzył muzykę do filmów Emira Kusturicy takich jak: "Arizona Dream", "Underground", "Czarny kot, biały kot". Boban Marković zdobył nagrodę Pierwszej Trąbki w 2001 r.Festiwal wypromował także film pt. "Gucza! Pojedynek na trąbki" produkcji serbsko-bułgarsko-niemiecko-austriackiego z 2006 r. w reżyserii Duąana Milicia. Główną rolę gra syn Bobana Markovića – Marko. Pomijając dość ckliwą fabułę filmu, dobrze oddaje on klimat Serbii i Guča.

Informacje praktyczne (źródło Wydawnictwo Bezdroża):

Festiwal odbywa się co roku od środy do niedzieli w pierwszej połowie sierpnia. Program można znaleźć tutaj: http://www.saborguca.com i http://www.guca.rs.W czasie festiwalu można przenocować w namiocie na kempingu Kamp "Ćurčić" albo w domach miejscowych, którzy wynajmują pokoje wieloosobowe. Cena za łóżko sięga 20-25 EUR/noc. W mieście jest hotel (Hotel „Zlata Truba”) i dwa motele Motel „As” i Motel „Ćurčić”), ale znalezienie w nich miejsc w czasie festiwalu jest niemożliwe. Noclegi można też rezerwować prze loklana firmę turystyczną "Tutist Guča" (http://turistguca.com).

Główną ulicą miasteczka jest ul. Republike z restauracjami i placem z pomnikiem trębacza. Stragany i tymczasowe kuchnie polowe rozstawione są głównie przy ul. Braće Ječmenić i Čede Vasovića oraz przyległych do nich. Przeglądy zespołów odbywają się przy placu Trg Svobody na małej scenie przy domu kulury, a koncerty finałowe na dużej scenie na stadionie. W czasie festiwalu za wjazd do płaci się za wjazd do wioski (ok. 5-10 EUR za samochód).

Tekst: Dominika Zaręba, Wydawnictwo Bezdroża

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar