2009-06-22

ROZRYWKA

Sztuka na Festiwalu Gwiazd

Parada Otwarcia
Nieszablonowy i odmłodzony charakter wydarzenia będzie widoczny od początku Festiwalu. 8 lipca ulicami miasta i słynną Aleją Gwiazd przejedzie barwna defilada, podczas której, przy dźwiękach orkiestry, przedstawieni zostaną artyści i goście tegorocznego Festiwalu. Całość utrzymana będzie w klasycznym filmowo-teatralnym stylu. Artyści pojawią się w zabytkowych autach oraz na platformach, reprezentujących każdą z dziedzin sztuki obecnej na Festiwalu: film, teatr i muzykę. W paradzie pojedzie m. in. słynny Mercedes V170 należący niegdyś do Lody Halamy, a także inne pojazdy związane z historią kina.

Premiery Filmowe
Podczas Festiwalu zgromadzonym widzom zaprezentowane zostaną dwie premiery filmowe. Pierwszą z nich będzie najnowszy film Andrieja Kudinenko Żart. Jest to muzyczny melodramat, w którym główną rolę zagrał Noize Mc, znany rosyjski raper. Akcja filmu rozgrywa się w typowej moskiewskiej szkole, w której niepodważalną rolę lidera sprawuje Oleg. Wszystko ulega zmianie, gdy do klasy trafia Igor, mieszkaniec syberyjskiej wioski, i nowa nauczycielka języka angielskiego. Premierę filmu uświetni obecność reżysera i aktorów, którzy wcielili się w główne role. Kolejną gratką dla miłośników kina będzie premiera polskiej komedii producentów kultowego serialu Włatcy Móch pt. Od pełni do pełni.

Dzieło Tomasza Szafrańskiego
to przewrotny, pełen niespodziewanych zwrotów akcji film, w którym każdy z bohaterów nie jest do końca tym, za kogo się podaje. Lenka (Katarzyna Glinka) to wróżka, która dzięki pomocy genialnego iluzjonisty (Jerzy Bończak) wyciąga pieniądze od naiwnych ludzi. Wszystko układa się idealnie do czasu, kiedy jedna z jej klientek Iwona (Monika Kwiatkowska) postanawia popełnić samobójstwo z powodu nieszczęśliwej miłości, a winą o wszystko obwinia właśnie Lenkę. W projekcji filmu udział wezmą jego twórcy i aktorzy. Oprócz premier w kinie na plaży wyświetlony zostanie również czeski film Młode wino, w zabawny sposób opowiadający historię o miłości, przyjaźni i marzeniach oraz szwedzki dramat Pozwól mi wejść, oparty na bestsellerowej powieści Johna Ajvide Lingqvista. Pokazany zostanie również Free Rainer – dramat produkcji niemiecko-austriackiej, opowiadający historię producenta filmowego, który zrobił karierę dzięki odważnym i wulgarnym programom telewizyjnym.

Widowiska Teatralne
Tegoroczny festiwal ma również bardzo obszerny program teatralny. Nie zabraknie w nim pokazów dla najmłodszych i warsztatów lalkarskich, podczas których nawet dorośli będą mieli okazję przenieść się do magicznego świata wyobraźni i odnaleźć w sobie dziecko. Ukraińska Pracownia Teatralna Ani Rusz przygotowała niecodzienne warsztaty, podczas których uczestnicy będą mieli okazję animować lalki, wcielić się w wybraną przez siebie postać, stworzyć własny scenariusz, a następnie wystawić spektakl przed zgromadzoną na Festiwalu publicznością. Na wielbicieli alternatywnych form teatralnych czekają przedstawienia teatrów ulicznych. Wśród nich swoje umiejętności zaprezentuje ukraiński Show Ballet A6. Jego nazwa pochodzi od pierwszej litery imienia każdego z sześciu twórców, którzy w połowie lat 90-tych założyli grupę baletową wykraczającą poza ramki tradycyjnych form tanecznych. Show Ballet A6 występował na wielu światowych Festiwalach, m. in. dwukrotnie podczas Konkursu Eurowizji. Równie niestandardowy będzie występ Kijowskiego Teatru Eksperymentalnego, który od lat zdobywa liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach, wystawiając spektakle z klasycznego i współczesnego repertuaru światowego. Teatr KET wciągnie publiczność zgromadzoną na Promenadzie Gwiazd w swój niepowtarzalny świat. Nie zabraknie również polskiego akcentu – Teatr Pantomimy Mimo zaprezentuje swoje umiejętności w pełnym fantazji przedstawieniu. Choreografią zajął się Bartłomiej Ostapczuk, współtwórca projektów i produkcji artystycznych w zakresie teatru pantomimy oraz teatru ruchu. Wielbicieli tradycyjnej formy teatralnej, na pewno, zadowolą wielkie spektakle, w których zagrają najsławniejsi polscy aktorzy. Krystyna Janda zaprezentuje się nie tylko jako aktorka. W niezwykły przedstawieniu Piosenki z Teatru zaśpiewa utwory z Białej bluzki Agnieszki Osieckiej, Kobiety zawiedzionej oraz Marleny. W trakcie tego osobistego występu aktorka podzieli się z publicznością swoją refleksją na temat teatru i śpiewania. Niezwykle przejmujący będzie również spektakl Matematyka miłości. Małgorzata Zajączkowska wcieli się w nim w postać wielkiej argentyńskiej aktorki, która postanawia rozstać się ze sceną i rozliczyć z przeszłością. Na scenie towarzyszyć jej będzie tancerz – Piotr Woźniak Lżejszą tonację przybierze występ Grażyny Wolszczak, która u boku Jacka Poniedziałka wystąpi w roli przebiegłej przestępczyni w komedii miłosno-kryminalnej Cezarego Harasimowicza Nigdy nie zakocham się. Równie ciekawy będzie musical Klimakterium i już, który w zabawny sposób przedstawia historie z życia kilku kobiet, zmagających się z klimakterium. W tej sztuce śmiech jest receptą na problemy dnia codziennego.

Muzyczni obywatele świata

8 lipca festiwalowa publiczność przeniesie się w czasie o całą dekadę. Na plaży w Międzyzdrojach pojawi się twórca gorących wakacyjnych hitów – Mambo No. 5, I got a girl - Lou Bega! Tego samego dni w nocy do białego rana uczestników Festiwalu bawić będzie Ramona Rey, wokalistka muzyki pop i klubowej. Dzień później na ostatnim wspólnym koncercie projektu wystąpi Wojciech Waglewski ze swoimi synami Emade i Fiszem. Męska muzyka to album, którego nie da się zamknąć w jednej kategorii muzycznej, na płycie odnaleźć można elementy bluesa, country oraz ballad. 10 lipca publiczność będzie świadkiem występu Mieczysława Szcześniaka, który wraz ze swoim zespołem w towarzystwie 25-osobowego chóru – Gospel Joy da koncert przygotowany specjalnie z okazji Festiwalu. Z kolei 11 lipca wieczorem wystąpi brytyjska formacja Touch & Go, która podbiła serca publiczności hitem Would You...?, natomiast w nocy swoje nieprzeciętne umiejętności wokalne zaprezentuje laureatka pierwszej edycji Idola, Alicja Janosz.

Odsłonięcie pomnika Jana Machulskiego
W tym roku przy Alei Gwiazd odbędzie się uroczyste odsłonięcie pomnika Jana Machulskiego. Na uroczystości pojawi się rodzina i przyjaciele artysty. Jan Machulski był wybitnym aktorem i reżyserem. Ukończył Wyższą Szkołę Aktorską w Łodzi i Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Występował na deskach najbardziej uznanych teatrów, a w latach siedemdziesiątych został współzałożycielem Teatru Ochoty w Warszawie. Przez wiele lat był dziekanem Wydziału Aktorskiego łódzkiej PWSFTviT. Zagrał w ponad 80 spektaklach teatralnych oraz w ponad 45 rolach w takich kultowych filmach jak: Vabank, Vabank II, czyli riposta, Kingsajz, Deja vu, Psy, Kiler, Vinci.

Gwiazdy na Alei Gwiazd
Jak co roku podczas Festiwalu w Międzyzdrojach nie zabraknie postaci, znanych ze szklanego ekranu. Swoją obecność potwierdzili między innymi: Edward Linde-Lubaszenko, Przemysław Saleta, Weronika Książiewicz, Rafał Bryndal, Olga Lipińska, Andriej Kudinenko, Katarzyna Grochola, Piotr Szwedes, Radosław Piwowarski i wielu innych przedstawicieli artystycznego świata.

Twórcy
Za scenariusz i kształt nowej formuły Festiwalu odpowiedzialne jest Studio Agart. „Naszym celem jest stworzenie atmosfery, w której zacierają się granice różniące pokolenia, a ogniwem łączącym staje się proces twórczy i poznawczy” – mówi Dawid Szurmiej, dyrektor artystyczny festiwalu. – „Liczymy na to, że każdy znajdzie coś dla siebie w programie i weźmie aktywny udział w Festiwalu”. Organizatorem Festiwalu jest Gmina Międzyzdroje.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar