2009-05-31

WARTO WIEDZIEĆ

Dbajmy o środowisko

Doskonałą okazją ku temu jest zbliżający się Międzynarodowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego.

Święto zostało ustanowione podczas konferencji ONZ w 1972 roku. Od tego czasu, co roku 5 czerwca obchodzone jest w 100 krajach, a od 19 lat również w Polsce – każdorazowo pod innym hasłem i patronatem wybranego województwa. 37 lat temu głównym celem Konferencji było zwrócenie uwagi społeczności międzynarodowej na problem dalszej egzystencji człowieka i zapewnienie mu dogodnych warunków do życia i przetrwania. Ponadto wskazywano wówczas na konieczność współpracy międzynarodowej ze względu na transgraniczny charakter niektórych zanieczyszczeń np. wody i powietrza. W roku 2009 postulaty są nadal aktualne, ponieważ wciąż za mało robimy dla polepszenia stanu środowiska naturalnego, bez którego nie możemy funkcjonować.

Nie oznacza to oczywiście, że nie robimy nic. Każde ustanowione święto przyrody, jak Dzień Ziemi czy wspomniany Międzynarodowy Dzień Ochrony Środowiska, to świetna okazja do działań w wielkiej sprawie. Organizowane są wówczas uliczne parady, happeningi, zielone koncerty czy konkursy artystyczne. To czas sadzenia drzewek, szkoleń dotyczących recyklingu i wielu innych akcji, które mają zwrócić uwagę na korzyści płynące z ochrony środowiska – te naturalne, społeczne jak i finansowe. Także organizacje społeczne, fundacje czy inne podmioty starają się aktywizować społeczeństwo do działań proekologicznych. Jednym z tego typu konkursów jest akcja ‘Tesco dla szkół i dla środowiska’, przebiegająca pod hasłem ‘Dbajmy o środowisko – to takie proste!’. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z całej Polski organizują w swojej okolicy działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego – zbierają surowce wtórne i przeprowadzają kampanie informacyjne. Akceptowane są wszelkie inicjatywy dotyczące szeroko rozumianej tematyki ochrony środowiska, a że temat to bardzo obszerny, młodzi ekolodzy mają ogromne pole do popisu – liczy się pomysł, kreatywność i wiedza. Każda inicjatywa jest równie ważna, a na najlepsze szkoły czekają atrakcyjne nagrody. Tesco przygotowało dla zwycięzców wyposażenie nowoczesnych pracowni naukowych, w skład których wchodzą (m.in.) takie pomoce edukacyjne jak multitablice z nowoczesnym oprogramowaniem, wizualizery, laptopy czy projektory multimedialne.

Wszyscy bardzo dużo słyszymy o ochronie środowiska, ale zdecydowana większość z nas nawet nie wie, jak naturę chronić. Wydaje się, że to właśnie tego typu programy mają szansę zachęcić młodych ludzi do zainteresowania tematem dbałości o środowisko i tym samym zaangażować ich w działania proekologiczne, które w efekcie mogą przynieść wiele pożytku lokalnym społecznościom. I nie tylko im.

Autor: Małgorzata Jakubczyk

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar