2009-05-02

ROZRYWKA

Suzanne Vega w Polsce

Muzyka, którą tworzy jest mroczna, jak i piękna zarazem. Nazwana przez krytyków poetką ulicy, mistrzynią narracji prawdziwego życia. Suzanne Vega już 28 lipca na jedynym koncercie w Warszawie!

Uznawana za najbardziej błyskotliwą autorkę tekstów swojego pokolenia, Suzanne Vega stała się czołową postacią folkowej muzyki początku lat 80-tych. W swoich poetyckich, ciepłych balladach opowiada o problemach, z którymi borykają się ludzie, dostrzega wokół siebie to, co innym umyka i przekazuje to w bardzo emocjonalny sposób. Z jej rozpoznawalnej, bardzo ambitnej twórczości inspiracje czerpały takie późniejsze gwiazdy, jak Sinead O’Connor, czy Tracy Chapman.

Suzanne Vega urodziła się 11 lipca 1959 roku w Santa Monica w Kalifornii, a dorastała w Nowym Jorku. W jej rodzinnym domu muzyka była ciągle obecna, pięknym jazzowym i folkowym melodiom mała Suzanne przysłuchiwała się z wielkim zainteresowaniem. Na efekty nie trzeba było czekać długo. W wielu 11 lat po raz pierwszy sięgnęła po gitarę, jako nastolatka pisała już własne kompozycje i teksty piosenek. Zaczęła uczyć się tańca w High School of Performing Arts, a potem studiowała literaturę angielską w Bernard College. Jednak muzyka nie dawała jej spokoju. Fascynowała ją twórczość Leonarda Cohena i Lou Reeda, którzy wywarli ogromny wpływ na jej przyszłą twórczość.

Pierwsze kroki stawiała, grywając w folkowych klubach, m.in. w popularnym Folk City, gdzie zarabiał kiedyś na życie sam Bob Dylan. Powoli zaczęła być znana w środowisku wykonawców floku, jednak na swój pierwszy kontrakt z wytwórnią czekała trzy lata. Wydawcy nie spodziewali się dużych zysków z mało popularnego w tamtych czasach nurtu muzyki, mimo to udało jej się wydać swój debiutancki krążek, nazwany po prostu Suzanne Vega. I był on strzałem w dziesiątkę. Utwór Marlene On the Wall otrzymał mnóstwo pozytywnych recenzji, znalazł się na liście magazynu Rolling Stone w 100 najlepszych nagraniach lat 80-tych, a cały album pokrył się platyną. Popularność w Europie zaskoczyła zarówno artystkę, jak i sceptycznie nastawioną do niej wytwórnie. Jej kolejny album Solitude Standing dosłownie podbija świat, a singel Luka staje się legendą. Suzanne zostaje nominowana do 3 Grammy, dzięki czemu przeciera drogę do kariery innym wykonawcom muzyki folkowej, a sama osiąga rangę międzynarodowej gwiazdy.

Pochodzący z następnej płyty singiel Tom’s Dinner okazuje się kolejnym hitem. Zostaje on zremiksowany przez brytyjską formację DNA, dzięki czemu zakochują się w nim nie tylko fani Suzanne, ale również bywalcy klubów - nowa wersja utworu króluje na wszystkich parkietach.
Ostatnia płyta SV Beauty&Crime (2007) to osobista refleksja o rodzinnym mieście artystki – Nowym Jorku i o tragedii z 11 września, w której zginął jej brat. Jednak nagrania nie są smutne, przygnębiające - przeciwnie, miłość do miasta z niej emanuje. Za tą płytę Suzanne otrzymuje nagrodę Grammy.

Odkąd wydała swój pierwszy album, na jej koncerty przychodzą tłumy fanów. Fanów, którzy uwielbiają ją za piękny satynowy głos, inteligentne teksty i emanujący z artystki spokój. Polska publiczność będzie mogła tego doświadczyć już 28 lipca w warszawskiej Sali Kongresowej.

ZAPRASZAMY!!!

28 lipca, Warszawa, Sala Kongresowa

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar