2006-11-03

Czy wiesz, że...

JESIENNY BLUES

Potęguje go brak odpoczynku i przemęczenie. Wiadomo, że jednym z istotnych czynników jest spadek poziomu hormonu serotoniny w mózgu. Na pojawienie się choroby wpływa także niedostateczna ilość światła słonecznego. Wielką rolę promieni słonecznych potwierdza fakt, że mieszkańcy terenów północnych zapadają dziesięć razy częściej na sezonową chorobę afektywną od swych sąsiadów z południa. Grupa popadających w depresję zimową systematycznie się zwiększa, co spowodowało, że uznana została za odrębną jednostkę chorobową.

Objawy: Specjaliści wyodrębnili grupę typowych objawów. Osoby chore uskarżają się na: zmniejszenie energii życiowej, ogólne zmęczenie, zniechęcenie, depresję, brak radości życia, spadek sprawności psychofizycznej, trudności w koncentracji, wzrost zapotrzebowania na sen, trudności z przebudzaniem, osłabienie popędu płciowego. Charakterystycznym objawem choroby jest zwiększony apetyt (zwłaszcza na słodycze). Często występują wahania nastroju, nadpobudliwość lub myśli samobójcze. Diagnozowanie sezonowej choroby afektywnej opiera się głównie na wywiadzie lekarskim, którego zadaniem jest wykluczenie innych schorzeń wywołujących podobne objawy.

Leczenie: Najskuteczniejszą formą leczenia sezonowej choroby afektywnej jest terapia światłem. Seans terapeutyczny trwa zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu minut dziennie. Polega na przebywaniu w strumieniu światła emitowanego przez specjalną lampę fluorescencyjną, dającą światło 10-20 razy silniejsze niż zwykłe oświetlenie elektryczne. Leczenie może być stosowane w warunkach domowych. Pamiętajmy jednak, że częstotliwość i czas naświetlań muszą być określone przez lekarza. Sezonowa choroba afektywna może przebiegać w różnym nasileniu. W ostrych stanach chorobowych obok terapii światłem lekarze przepisują także leki przeciwdepresyjne. Dużą skuteczność w leczeniu zimowej depresji ma aktywność fizyczna. Ćwiczenia, spacery, ruch na świeżym powietrzu poprawiają sprawność, rozładowują napięcie, odprężają. Dobrze wpływają też sesje masażu. Bardzo ważna jest również odpowiednia dieta. Ludzie z sezonową chorobą afektywną mają skłonność do przejadania się słodyczami i produktami bogatymi w skrobię. Tymczasem specjaliści sugerują unikanie węglowodanów, zalecając spożywanie w ich miejsce produktów bogatych w białko.

Przeciwdziałanie: Staraj się jak najczęściej przebywać na powietrzu, ćwicz regularnie - najlepiej na powietrzu, przebywaj - na ile to możliwe - w ciepłych, oświetlonych jasnym światłem pomieszczeniach, spędź jesienny urlop - jeśli cię na to stać - w ciepłym klimacie.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar