2023-08-28

Włosy

Włosy wysokoporowate: czym się charakteryzują i jak je pielęgnować?

Porowatość włosów to nic innego jak stopień rozchylenia łusek. Od niej zależy, jak będą zachowywać się włosy po umyciu, na deszczu lub mrozie. Włosy wysokoporowate bardzo się puszą, a ich końcówki często są rozdwojone. To wszystko sprawia, że fryzura nie jest zbytnio estetyczna, a Ty masz problem, żeby ją ułożyć tak, jak lubisz. Jak zadbać o włosy o wysokiej porowatości? Podpowiadamy!

 

 

 

Czym się charakteryzują wysokoporowate włosy?

Włosy wysokoporowate mają silnie odchylone łuski. Charakteryzuje je nadmierne przesuszenie, łamliwość, rozdwojone końcówki i liczne zniszczenia. Kosmyki wysokoporowate często są napuszone, elektryzują się, a do tego są szorstkie i matowe. Mają tendencję do szybkiej utraty wody. Są szorstkie w dotyku i często się plączą. Po myciu trudno je rozczesać bez zastosowania kosmetyków silnie nawilżających. Często też się falują, a pod wpływem wilgoci skręcają. Dość szybko schną, ale równie szybko tracą jednolity kolor po farbowaniu.

Przyczyny włosów o wysokiej porowatości

Włosy wysokoporowate - przyczyny powstawania to przede wszystkim są skutkiem niewłaściwej pielęgnacji, a więc stosowania agresywnych kosmetyków czy wręcz niestosowanie produktów nawilżających. Włosy wysokoporowate często są wynikiem nadmiernego stosowania narzędzi do stylizacji ciepłem, takich jak prostownice, lokówki, suszarki. Jeśli jesteś fanką trwałej ondulacji, częstej koloryzacji lub prostowania włosów, ich porowatość również może się zmienić.

Włosy mogą stać się wysokoporowate, również gdy będziesz narażać je na ekstremalne warunki środowiskowe, takie jak silne promieniowanie UV, chlor z basenów, zanieczyszczenia powietrza czy słona woda morska. Niektóre choroby, niedobory żywieniowe oraz stres mogą wpływać na kondycję włosów i ich porowatość. Osoby z przewlekłym stresem czy deficytami witamin mogą doświadczać pogorszenia jakości włosów

Po jakie kosmetyki do włosów wysokoporowatych sięgać?

Do mycia wybieraj szampony o prostych i naturalnych składach, które nie przesuszają kosmyków. Regularnie stosuj odżywki i maski nawilżające do włosów. Szukaj produktów z aloesem, kwasem hialuronowym, miodem i innymi silnie nawilżającymi składnikami aktywnymi. Sięgaj również po oleje do włosów. Idealne będą kokosowy, arganowy czy jojoba.

Jeśli stosujesz narzędzia do stylizacji ciepłem, zawsze używaj produktów termoochronnych, aby zminimalizować uszkodzenia termiczne. Zadbaj również o dobre nawilżenie włosów pomiędzy kolejnymi myciami włosów. Możesz w tym celu stosować mleczka lub lekkie odżywki w sprayu bez spłukiwania.

Jak pielęgnować włosy o wysokiej porowatości?

Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji włosów wysokoporowatych to jedno, ale bez odpowiednich nawyków pielęgnacyjnych nie uda Ci się poprawić struktury kosmyków. Co więc robić?

  • Unikaj stylizacji na gorąco. Jeśli to tylko możliwe zrezygnuj z suszarki, prostownicy, lokówki i innych sprzętów do stylizacji włosów.
  • Zrezygnuj z kosmetyków, które mają w swoich składach silne detergenty bądź alkohol. Stawiaj na produkty z ekstraktami roślinnymi, witaminami i naturalnymi olejami.
  • Zrezygnuj z czesania mokrych włosów, a podczas mycia nie szarp ich.
  • Przy wycieraniu włosów nie pocieraj ich ręcznikiem. Najlepiej owiń je na kilkanaście minut w turban i pozwól, by ręcznik wchłonął nadmiar wody.
  • Unikaj dużych zmian temperatury. Jeśli wychodzisz na słońce lub mróz, noś nakrycie głowy.
  • Zrezygnuj na jakiś czas z rozjaśniania i farbowania włosów.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar