2023-08-22

Twarz

Jak walczyć z zaskórnikami przy użyciu kosmetyków?

Trądzik zaskórnikowy jest wynikiem zamknięcia ujścia mieszków włosowych pojawiają się czarne kropki lub małe białe grudki podskórne, czyli zaskórniki otwarte lub zamknięte. Z wągrami, które pod wpływem czynników drażniących mogą przekształcić się w zmiany zapalne i ropne można walczyć przy użyciu kosmetyków. Jak to robić?

 

 

 

Jak pielęgnować skórę ze skłonnością do tworzenia się zaskórników? 

Skóra ze skłonnością do tworzenia się zaskórników jest bardzo często błyszcząca ze względu na nadprodukcję sebum. Czarnych kropek czy zaskórników otwartych nie należy wyciskać, gdyż można doprowadzić do nadkażenia bakteryjnego. Lepiej sięgnąć po produkty oczyszczające skórę twarzy w łagodny sposób. Jeśli skóra nie jest wrażliwa do złuszczania można wybrać peelingi mechaniczne drobnoziarniste. Z kolei gdy ma skłonność do zaczerwienienia, lepiej wybrać peeling enzymatyczny. W przypadku tego drugiego składnikami peelingu mogą być naturalne enzymy roślinne, które mają działanie złuszczające. Wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie, jak leczyć trądzik zaskórnikowy i na jaką pielęgnację stawiać. Odpowiednią rutynę pielęgnacyjną warto uzupełnić o stosowane maści lub kremy przepisane przez dermatologa. Dobrze na skórę z trądzikiem zaskórnikowym działa kwas azalainowy, a także retinoidy czy nadtlenek benzoilu. Lekarz może przepisać także doustne antybiotyki. Warto podkreślić, że leczenie trądziku zaskórnikowego może być bardziej skuteczne i szybsze niż w przypadku innych odmian trądziku. 

Zaskórniki na skórze głowy - jak radzić sobie z tym problemem? 

Zaskórniki mogą pojawiać się także na skórze głowy. Jeżeli włosy są myte zbyt rzadko, a do tego używa się suchych szamponów, które zatykają ujścia mieszków włosowych, to bardzo często pojawia się stan zapalny. W przypadku skóry głowy skłonnej do zaskórników należy zadbać o odpowiednie oczyszczanie. Po pierwsze trzeba wybrać szampon do włosów i odżywkę o lekkiej. nie obciążającej skóry głowy formule. Sprawdzą się produkty z kwasem kwasem hialuronowym i mocznikiem, który może mieć działanie złuszczające. Warto sięgać również po peelingi do skóry głowy i stosować je raz w tygodniu. Sprawdzają się ponadto szampony przeciwłupieżowe, które zawierają w swoim składzie kortykosteroidy. Należy również zwrócić uwagę na swoją dietę, gdyż dieta bogata w cukry sprzyja powstawaniu zaskórników. Podobnie rzecz ma się z zaburzeniami hormonalnymi, stresem, źle dobranymi kosmetykami do mycia włosów, a także zbyt częstym stosowaniem ciepłego nawiewu suszarki. Warto zatem udać się do dermatologa, który dobrze zdiagnozuje przyczynę problemu. Warto również wykonać badania endokrynologiczne. Należy zacząć natomiast od eliminacji błędów żywieniowych i pielęgnacyjnych.            

Czy warto stosować plastry na zaskórniki?    

Trądzik zaskórnikowy wymaga regularnego oczyszczania skóry. Można to robić stosując peelingi, ale sprawdzają się także maseczki typu peel of czy też plastry na zaskórniki. Świetnym wyborem będą te, które zawierają w swoim składzie węgiel aktywny. Nie tylko dobrze oczyszczają skórę, ale i zwężają pory, co jest bardzo ważne, gdyż dzięki temu zanieczyszczenia nie wnikają do skóry i łatwiej ją pielęgnować. Plastry na zaskórniki czy maseczki trzeba stosować raz w tygodniu. Najpierw trzeba dokładnie oczyścić skórę łagodnym żelem z kwasem hialuronowym czy też płynem micelarnym. Po jej osuszeniu ręcznikiem jednorazowym czy czystym ręcznikiem bawełnianym. Można ponownie zwilżyć ją wodą i wtedy nakleić plastry, które zawsze nakłada się na oczyszczoną, ale i wilgotną skórę. Wystarczy pozostawić je na ok. 10 minut, a następnie usunąć stopniowo od krawędzi.     

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar