2023-08-04

Kolekcje ubrań

Medicine x Fundacja Wisławy Szymborskiej

Nic dwa razy się nie zdarza… a jednak! Medicine i Fundacja Wisławy Szymborskiej ponownie łączą siły, przenosząc wiersze, rękopisy i graficzne interpretacje twórczości poetki na ubrania i akcesoria. 

 

 
Nowa kolekcja powstała z okazji 100. rocznicy urodzin polskiej noblistki, które są obchodzone w 2023 roku. „Współpraca Medicine i Fundacji Wisławy Szymborskiej ma na celu uhonorowanie artystki i docieranie z jej twórczością do szerszego grona niż tylko miłośnicy poezji. To nietypowe połączenie poezji i mody sprawia, że dzieła Szymborskiej zyskują zupełnie nowy wymiar i dosłownie wychodzą na ulice” – mówi Karolina Tomczyk, Dyrektorka Marketingu Medicine. 
 
 
 
 
 
 
„Tym razem powstała piękna i pomysłowa kolekcja ubrań i akcesoriów, na których wykorzystane zostały wiersze – lub fragmenty wierszy – Wisławy Szymborskiej zinterpretowane graficznie lub typograficznie przez artystów. To nie są interpretacje ani dosłowne, ani szkolne. Słowa dawno napisanych wierszy ewokują obrazy bardzo współczesne i uniwersalne, które pokazują, jak współczesna i uniwersalna jest to poezja. Wciąż ma nam – tu i teraz – wiele do powiedzenia i daje nam mnóstwo miejsca na interpretację” – mówi Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.
 
Sesja zdjęciowa do kolekcji, wykonana przez fotografa Marcina Kempskiego, przenosi odbiorców w świat słowa, znaczeń i mnogości interpretacji. 
 
Kolekcja nie tylko przybliża twórczość Szymborskiej, ale także edukuje poprzez ukazanie jej we współczesnym świetle. Jednocześnie daje możliwość nieustannej reinterpretacji dzieł noblistki. 
 
 
 
 
 
 
Na T-shirtach, bluzach, koszulach, sukienkach oraz akcesoriach, takich jak m.in. parasole czy butelki, można zatem znaleźć fragmenty wierszy i rękopisów oraz interpretacje twórczości poetki stworzone przez grafików Medicine. Dodatkowo kolekcję wzbogaca notes z 12 pełnymi wierszami Szymborskiej wybrane przez Michała Rusinka. Ich graficzne interpretacje uzupełniają to wydanie i czynią z niego swoisty tomik poezji. 
 
Kolekcja miała swoją przedpremierę 2 lipca w Krakowie, w czasie otwarcia parku im. Wisławy Szymborskiej. Obok parku powstał mural poświęcony noblistce. Jest to efekt kooperacji marki odzieżowej Medicine z Fundacją Wisławy Szymborskiej oraz Projektem 101 Murali dla Krakowa. Ścianę udostępniła firma Osti Hotele, właściciel Hotelu Kossak i Hotelu Senackiego. Tematem przewodnim muralu oraz filmu, który towarzyszy sesji zdjęciowej, stał się wiersz Nic dwa razy – jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł noblistki. Porusza on ważny egzystencjalny temat: nic nie jest stałe, nic nie jest na zawsze, nic nie zdarzy się po raz drugi, jak nieodebrany telefon. A i książkę można przeczytać po raz pierwszy tylko raz. Kolekcja Jubileuszowa to połączenie dwóch światów – sztuki i mody – które wspaniale ze sobą współgrają i wzajemnie się wzbogacają. 
 
Wyjdź poza utarte schematy. Zaproś poezję do swojego życia na własnych zasadach. 
 
Dyrektor Marketingu: Karolina Tomczyk / Medicine
Dyrektor Artystyczny: Karolina Stawska / Medicine
Fotograf: Marcin Kempski / ilike-photo.com
Stylista: Karolina Gomółka / Medicine
Scenograf: Daughter of Lama
Make-up &Włosy: AnetaKostrzewa / Visual Crafters
Produkcja: Mikołaj Jaźwiecki, Radek Nieroda / ilike-photo.com
Modele: Karolina Styczyńska / Model Plus, Bart Radziwiński / X Management
Gaffer: Kuba Krysiak
Oświetlacz: Konrad Ćwik, Damian Maleszewski
Asystent Fotografa: Hubert Libuda
Asystent Stylisty: Dominika Chuchla
Retusz: Paweł Milewski / ilike-photo.com
 
Reżyser / Operator: Michał Grzeszczakowski / Art Faces
Asystent Kamery: Roch Adamczak
Montaż Offline: Michał Grzeszczakowski / Art Faces
Montaż Online: Jakub Kozieł
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar