2023-06-20

Włosy

Masz suche włosy? Poznaj te kosmetyki

Suche włosy potrzebują nawilżenia, co wcale nie znaczy, że trzeba je codziennie moczyć. Wręcz przeciwnie – woda nie nawilża, ale wysusza włosy! Jak zatem zadbać o suche włosy, by wyglądały zdrowo i lśniąco? Z tymi kosmetykami na pewno się uda.

 

 

Szampon nawilżający

Podstawowy kosmetyk do włosów to właśnie szampon. W przypadku włosów suchych trzeba sięgnąć po szampony nawilżające. Zazwyczaj tak właśnie są oznaczone na opakowaniach, ewentualnie jako szampony do włosów suchych. Nie powinny zawierać silnych detergentów (unikaj tych, które mają w składzie SLES lub SLS), natomiast warto by miały składniki nawilżające, np. wyciągi z olejków roślinnych.

Odżywka do włosów suchych

Masło shea, olejek arganowy i keratyna to podstawowe składniki odżywek i masek do włosów suchych. Maski bądź odżywki powinno się stosować po każdym myciu głowy. Odżywkę nakłada się na włosy na dosłownie kilka minut, maskę na kwadrans lub dłużej. Warto więc sprawdzić na opakowaniu zalecenia producenta. Maski i odżywki stosuje się zamiennie, czyli jeśli po kąpieli nałożymy odżywkę, to już nie nakładamy maski.

Olejki do włosów

Chociaż olejki do włosów są składnikiem masek, szamponów i odżywek, można stosować je także jako samodzielne kosmetyki. W tym celu trzeba zaopatrzyć się w czysty olejek jojoba, arganowy lub z czarnuszki, wylać niewielką ilość na dłoń i wetrzeć we włosy.

Olejki do włosów mają dwojakie zastosowanie – niektóre wymagają zmycia. Taki olejek najlepiej wetrzeć we włosy na noc, a rano umyć głowę. Są też olejki, których zmywać nie trzeba. Je wciera się w po umyciu głowy w mokre lub suche włosy. Ułatwiają rozczesywanie i sprawiają, że włosy odzyskują naturalny blask.

Mgiełka do włosów

Mgiełka do włosów to produkt niezbędny do stylizacji włosów suchych, cienkich i zniszczonych, szczególnie gdy chcemy sięgnąć po termolokówkę lub prostownicę. Może być też stosowana zamiast odżywki do włosów. Wystarczy lekko spryskać włosy i rozczesać je.

Do włosów suchych polecane są mgiełki zawierające proteiny jedwabiu.

Mgiełka może być też używana jako S.O.S. dla włosów. Jeśli nie masz czasu ich umyć, spryskaj mgiełką i rozczesz.

Serum do włosów

Serum do włosów zazwyczaj ma postać olejku i czasem może być z nim mylone, jednak obok samego olejku zawiera też inne składniki nawilżające i odżywiające włosy. Serum nakłada zazwyczaj na suche włosy, by nadać im nawilżenia i gładkości. Suche włosy mają bowiem tendencję do puszenia się.

Suplementy diety

Co prawda suplementy diety trudno uznać za klasyczne kosmetyki do włosów, ale ich regularne przyjmowanie ma bardzo pozytywny wpływ na kondycję włosów, a przy okazji także skóry i paznokci.

Jeśli twoje włosy są suche i pozbawione blasku, sięgnij po suplementy z witaminą A, E oraz wyciągiem z olejku wiesiołka. Stosuj je zgodnie z zaleceniami producenta. Z olejku z wiesiołka można zrobić też maskę na włosy.

Unikaj stylizacji na ciepło

Nikt nie lubi zakazów, ale czasem są niezbędne. Jeśli twoje włosy są suche, mają skłonność do kruszenia się, łamania i rozdwajania, musisz zrezygnować ze stylizacji na ciepło, a przynajmniej mocno ją ograniczyć.

Jeżeli nie musisz, nie korzystaj z suszarki do włosów. Gdy nie ma możliwości rezygnacji, trzeba kupić suszarkę, która daje możliwość regulacji temperatury i siły nawiewu. Korzystaj z tego letniego i o niedużej mocy. Wybierz suszarkę z funkcją jonizacji powietrza.

Termolokówki i prostownice także zachowaj na specjalne okazje, nawet jeśli używasz kosmetyków termoochronnych. Na co dzień ciesz się naturalną fryzurą, a włosy na pewno będą wyglądały zdrowo.

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar