2023-04-19

Dodatki

Wybieramy zegarek sportowy na rower

Liczenie kalorii, pulsometr, funkcje treningowe czy GPS – te i wiele innych udogodnień możemy znaleźć w zegarkach sportowych na rower. To nowoczesne gadżety, które przydadzą się aktywnym rowerzystkom, mającym na uwadze monitorowanie swoich parametrów podczas jazdy.

 

 

 

Czym jest właściwie zegarek na rower?

Jeszcze do niedawna zegarki na rękę wskazywały tylko godzinę – po to one właściwie były stworzone. Z biegiem lat i wraz z postępem technologicznym na rynku zaczęły pojawiać się sportowe modele, przez co te klasyczne wersje były sukcesywnie wypierane. Można je z powodzeniem nosić podczas jazdy na rowerze (nawet elektrycznym) i w rezultacie znacznie podnieść poziom swoich treningów. A to wszystko za sprawą oferowanych funkcji, które nie tylko skłaniają do zakupu, ale też pozwalają zastąpić dodatkowe urządzenia takie jak chociażby nawigację oraz czujniki monitorujące tętno czy prędkość. Takich udogodnień poszczególne modele mają znacznie więcej, stąd odpowiedź na pytanie, na jaki zegarek na rower warto postawić, nie jest wcale taka oczywista.

Dobry zegarek na rower, czyli jaki?

Szukając urządzenia dla siebie, warto spojrzeć przede wszystkim na jego funkcje. Z uwagi, że będzie używane ono głównie podczas rowerowych wypadów, w szczególności przydadzą się:

  • wbudowany GPS,
  • zapisywanie śladu,
  • informacje na temat prędkości, czasu, pokonywanego dystansu,
  • liczenie kalorii,
  • pulsometr,
  • czujnik tętna,
  • barometr/wysokościomierz,
  • funkcja SOS,
  • obsługa aplikacji sportowych (np. Stravy) oraz muzycznych.

Oprócz tego zegarek powinien być wodoszczelny, aby jazda podczas deszczu nie spowodowała jego zniszczenia. Kluczowe są także takie kwestie jak wykonanie, by model przetrwał intensywne treningi, a także mechanizm działania (elektryczny z wytrzymałą baterią). Popularne są w szczególności propozycje od marek: Garmin, Wahoo czy Sigma.

Na koniec aspekt wizualny. Większość zegarków sportowych występuje w kolorze czarnym i są one w iście męskim stylu. Mało mają wspólnego z typowymi, damskimi modelami. Nie oznacza to jednak, że rowerzystki są na nie skazane. Na rynku pojawia się coraz więcej wyróżniających się propozycji. Przykładowo świetnie prezentująca się Sigma iD.FREE występuje z kolorowymi paskami, które będą pasować do wielu rowerowych stylizacji.

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar