2022-10-19

Pielęgnacja ciała

Osłabione włosy i paznokcie? Pomoże właściwa pielęgnacja i suplementy

Pod kątem zdrowia włosów i paznokci jednym z najważniejszych czynników jest dostarczanie do organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Wiąże się to ze zbilansowaną i odpowiednio dobraną dietą, a często także suplementacją tych witamin i minerałów, których zapotrzebowanie nie może zostać pokryte przez pożywienie. W okresie jesienno-zimowym, kiedy spożywa się mniejszą ilość świeżych warzyw i owoców, a tym samym i mniejszą ilość witamin, a dodatkowo pogoda ogranicza przyswajanie witaminy D i negatywnie wpływa na samopoczucie, suplementacja może okazać się nieunikniona. Nie należy jednak zapominać również o pielęgnacji, która właściwie wykonana może widocznie poprawić kondycję włosów i paznokci.

 

 

Codzienna pielęgnacja paznokci – jak o nie dbać?

Niewiele osób na co dzień dba o paznokcie. Znacznie większą uwagę poświęca się skórze dłoni czy włosom, ograniczając się jedynie do regularnego malowania paznokci lakierem, co może je dodatkowo obciążać. Jak dbać o paznokcie na co dzień?

  • Krem do rąk i paznokci to kosmetyk, który zaleca się używać kilka razy dziennie, najlepiej po każdym myciu rąk. Samo moczenie paznokci może nieco je osłabiać, jednak znacznie gorszy wpływ mają na nie stosowane powszechnie mydła i detergenty. Krem pozwoli na zachowanie nawilżenia.
  • Radzi się unikać sprzątania bez rękawic ochronnych, choćby najprostszych cienkich modeli jednorazowych. Podczas sprzątania na paznokcie także działają detergenty i to zwykle znacznie silniejsze niż te używane do mycia rąk.
  • Podczas stylizacji paznokci zaleca się unikać polerki, która znacznie osłabia ich płytkę i częstego wycinania skórek, które w efekcie odrastają jeszcze szybciej.

Szczególnie w przypadku osłabionych paznokci, kompleks witamin i regularne korzystanie z nawilżającego kremu to nie wszystko. Najlepszym wyborem, przynajmniej na czas ich kuracji, będzie rezygnacja lub ograniczenie stylizacji z użyciem preparatów przedłużających płytkę, naklejanych tipsów, a także tradycyjnych lakierów. Wszystkie te kosmetyki, zwłaszcza używane regularnie, mogą osłabiać paznokcie. Na czas, gdy nie są one pokryte lakierem, warto zaaplikować na nie regenerującą odżywkę.

Codzienna pielęgnacja i wzmocnienie osłabionych włosów

Jak dbać o włosy na co dzień? Uwagę warto zwrócić nawet na tak podstawowe kwestie jak ich higiena. Częstym błędem jest zbyt częste mycie włosów, które, choć pozornie może być dobrym nawykiem, w rzeczywistości niepotrzebnie je osłabia. Włosów nie powinno się myć codziennie, a zwłaszcza z użyciem silnych szamponów, które stosowane tak często mogą podrażniać i wysuszać skórę głowy, a także same włosy.

Jakiego więc używać szamponu i jak często myć włosy? Szampon powinno się dobierać pod kątem potrzeb skóry głowy, nie zaś samych włosów. Ich potrzeby rozpatruje się przy wyborze odżywki, nie szamponu, którego głównym zadaniem jest oczyszczenie skóry głowy. Włosy powinno się myć wówczas, gdy jest to rzeczywiście potrzebne, to znaczy kiedy stają się one przetłuszczone.

Mając osłabione, łamliwe, pozbawione blasku i narażone na wypadanie włosy, warto unikać ich stylizacji przy użyciu wysokiej temperatury. Najlepiej myć je wówczas, gdy ma się chwilę czasu na ich naturalne schnięcie i można zrezygnować z użycia suszarki. Jeśli jest to konieczne, najlepiej wybrać nawiew chłodnym powietrzem i trzymać suszarkę w odległości co najmniej 20 cm od głowy. Przed użyciem urządzeń do stylizacji takich jak prostownica czy lokówka warto rozprowadzić na włosach kosmetyk termoochronny i co ważne, układać z ich użyciem jedynie suche włosy.

Suplementy na wzmocnienie włosów i paznokci

Idealnie byłoby dostarczać do organizmu wszystkie niezbędne składniki odżywcze wraz z pożywieniem, jednak nie zawsze jest to łatwe, a czasami wręcz niemożliwe. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym organizm przyswaja mniejszą ilość witamin i jest rzadziej wystawiany na ekspozycję słoneczną, przez co suplementacja bywa wskazana nawet przy ogólnie dobrym stanie zdrowia.

Jakie witaminy i minerały warto brać dla poprawy kondycji włosów i paznokci? Są to między innymi: biotyna, witamina A, cynk, krzem, czy selen. W polecanych suplementach często znaleźć można także składniki takie jak wyciąg ze skrzypu albo pokrzywy, które dodatkowo wspierają regenerację włosów i paznokci.

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar