2022-09-12

Czy wiesz, że...

Do czego przyda Ci się analizator składu ciała?

Kiedy w grę wchodzi walka z nadwagą albo osiągnie lepszych wyników badań, niezwykle przydatna staje się fachowa analiza składu ciała. Jak ją wykonać? Zaopatrz się w profesjonalny sprzęt domowego użytku – analizator składu ciała. Wtedy w pełni zapanujesz nad swoim organizmem.

 
Korzystanie z regularnych pomiarów umożliwi Ci kontrolę nie tyle wagi, ile składu tkanki tłuszczowej i mięśniowej oraz pozostałych parametrów. Dzięki uzyskanym wynikom możesz lepiej dobrać odpowiednią dietę. Systematycznie używany analizator składu ciała pozwoli Ci śledzić zmiany, a tym samym skuteczność stosowanej diety i odpowiednio ją modyfikować. Uzyskane parametry pomagają także zapobiegać chorobom cywilizacyjnym jak insulinooporność, cukrzyca typu drugiego, nadciśnienie czy choroby krążenia.
 

Analizator składu ciała – co to jest i jak to działa? 

 
Analiza polega na tym, że pacjent w gabinecie lekarskim staje na specjalistycznej wadze diagnostycznej zawierającej na swojej platformie elektrody. Uwalniają one sygnał elektryczny o niskim natężeniu i dzięki oporowi określają skład ciała. Taki inteligentny pomiar pozwala na zbadanie zawartości tkanki tłuszczowej i mięśniowej, nawodnienia organizmu, masy kostnej, tkanki brzusznej, podstawowej przemiany materii oraz wieku metabolicznego. Jednak domowe analizatory składu ciała są na tyle wygodne, że nie musisz udawać się do lekarza, by przeprowadzić takie badanie. 
 
Zaopatrz się w niewielkie urządzenie, które jest kompaktowym panelem, do którego wystarczy przyłożyć palec, by uzyskać wynik. Taki analizator współpracuje w parze z dedykowaną aplikacją, która za pomocą telefonu dostarcza Ci błyskawicznie dane. Niewielka wiązka prądu, nieodczuwalna dla organizmu, przepłynie przez Twoje ciało i dostarczy aplikacji dokładnych pomiarów. 
 

Jak interpretować wyniki? 

 
Aby dobrze zinterpretować wyniki, trzeba poznać normy poszczególnych parametrów. Kluczowa jest masa ciała, która określa przede wszystkim pomiar tkanki tłuszczowej. Według tabeli określasz czy zaliczasz się do grupy osób z niedowagą, prawidłową masą ciała, nadwagą czy otyłością. Procent tkanki tłuszczowej powyżej normy świadczy o zwiększonej predyspozycji do chorób. U mężczyzn prawidłowy wynik stanowi 10-20%, u kobiet jest to 18-28%. Wynik zależy od aktywności fizycznej, ale również diety. Sportowcy mają niższą zawartość tkanki tłuszczowej. 
 
Zawartość wody w organizmie informuje Cię, jaki procent masy ciała stanowi woda, której nie powinno być ani za mało, ani za dużo. Jej całkowita ilość w organizmie dotyczy dwóch parametrów, a mianowicie masy protein w organizmie i masy mięśni szkieletowych. Dobrze nawodniony organizm będzie miał w składzie maksymalnie do 65% wody u mężczyzn i 60% wody u kobiet. Osoby cierpiące na niską gęstość kości czy osteoporozę, są narażone na zmniejszenie masy kostnej, osłabienie kości, a tym samym na częstsze złamania. Wskaźnik masy ciała pozwala określić, czy znajdujesz się w grupie ryzyka spowodowanej zbyt niską masą kości.
 
Masa mięśniowa jest wyższa u osób wysportowanych, mają jej więcej również panowie. Mięśnie są cięższe od tłuszczu, o czym wiele osób nie wie i nieprawidłowo interpretuje swoje zmiany w organizmie. Niektórzy ćwiczą, stosują zdrową dietę, ich masa tłuszczowa się zmniejsza, mięśniowa zwiększa i waga również jest wyższa lub się nie zmienia. Z tego powodu nie powinno się sugerować jedynie wagą ciała. 
 
Na oszacowanie wyników wpływa także wiek, który niewiele może mieć wspólnego z wiekiem BMI. Jeżeli wiek metaboliczny jest wyższy niż rzeczywisty, to znak, że należy zwiększyć tempo przemiany materii. Odpowiedni trening przyczyni się do odbudowy zdrowej masy mięśniowej, co z kolei poprawi Twój wiek metaboliczny. Bądź na bieżąco i analizuj swój skład ciała regularnie! 
 
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar