2022-08-25

Czy wiesz, że...

Co zrobić, gdy odchudzanie nam nie wychodzi?

Gdy zaczynamy się odchudzać to nagle dociera do nas, że będziemy musieli już na stałe zmienić swoje nawyki - jeśli oczywiście chcemy utrzymać wypracowane efekty. Bardzo wiele osób w takim momencie wpada w panikę - chcemy przecież dalej kontynuować nasze wcześniejsze życie. Jedzenie tego, co lubimy i spędzanie wolnego czasu na kanapie to przyjemność - nikt nie chce z tego rezygnować. Warto jednak uświadomić sobie, że to właśnie ten tryb życia doprowadził nas tutaj – do nadwagi, otyłości, problemów ze zdrowiem.

 

cozrobicgdyodchudzanienamniewychodzi

 

Trzeba przemyśleć sobie to, jak naprawdę wpływa na nas nadwaga. Czy faktycznie zupełnie nam to nie przeszkadza? Czy jesteśmy w pełni zadowoleni ze swojego wyglądu i czujemy się cały czas dobrze? Mało kto jest w stanie powiedzieć, że tak jest. Gdy zaczynamy tyć to nasze ciało nagle się zmienia – nie rozpoznajemy go już w lustrze. Pojawiają się rozstępy, mocno się pocimy i odczuwamy ból stawów. Przy każdej wizycie u specjalisty dowiadujemy się o kolejnym problemie, którym trzeba się natychmiast zająć - a więc żyjemy w ciągłym strachu. Już samo to powinno być wystarczającym powodem do rozpoczęcia odchudzania.

Co roku zabiera się do tego mnóstwo ludzi – ale niestety mało kto kończy ten proces sukcesem. Dlaczego? Dlatego, że źle się do tego zabraliśmy i na każdym kroku popełniamy błędy - takie błędy, które można łatwo wyeliminować, jeśli tylko się postaramy. To normalne, że nie wiesz tak do końca, co robisz – ale właśnie po to trzeba czytać, korzystać z pomocy, zadawać pytania. Tylko wtedy jesteśmy w stanie pożegnać się z nadwagą. Wejdź na stronę safepatientproject.org i dowiedz się więcej, co warto robić i jak zadbać o siebie, a poniżej zapraszamy cię do lektury.

Błędy, które popełniamy będąc na diecie

Doskonale wiemy, że w odchudzaniu liczy się przede wszystkim prawidłowa dieta - jesteśmy w stanie schudnąć tylko przy jej pomocy, bez żadnych ćwiczeń. Nie jest to zalecane rozwiązanie, bo aktywność fizyczna ułatwia ten proces i jest dobra dla naszego organizmu – ale faktycznie jest to możliwe. Ludzie nie potrafią jednak dobrać dla siebie odpowiedniej diety – albo się przejadamy, albo jemy o wiele za mało.

Po tylu latach prób, które przeprowadziło mnóstwo ludzi na całym świecie - musimy w końcu zrozumieć, że najważniejsza jest tutaj równowaga. Nagle ucinanie spożywanych kalorii do minimum nigdy się nie sprawdza – szybko zaczynamy być głodni i wracamy do swoich starych nawyków z przekonaniem, że odchudzanie po prostu nie jest dla nas. Nie ma jednak nic dziwnego w tym, że nasz organizm się tutaj buntuje – musimy jeść, aby żyć.

Dieta nie musi zakładać znacznego ograniczenia pożywienia - tutaj wystarczy tylko jeść około 300 kalorii mniej niż wynosi nasze zapotrzebowanie. Wtedy znajdujemy się w deficycie i z tygodnia na tydzień, waga powoli spada. To właśnie to trudno jest nam zaakceptować - aby pozbyć się kilogramów, potrzebujemy czasu i tego procesu nie można mocno pospieszać.

Jedz to, co lubisz - jeśli jesteś w stanie wliczyć batonik czy ciastko w swój dzienny limit kalorii to jest to zupełnie w porządku i dalej będziesz chudnąć. Niektórzy ludzie od razu przerzucają się na razowe pieczywo, kurczaka, produkty bez cukru – ale nie jest to wcale konieczne. Dopóki nie mamy żadnych alergii pokarmowych – nie musimy z niczego rezygnować.

 

bledyktorepopelniamybedacnadiecie

 

Twoja dieta ma stać się stylem życia - tak, aby móc korzystać z niej także po osiągnięciu swojego celu. Musisz wykorzystać ten czas na to, aby nauczyć się jeść zdrowo – ale czasami pozwalać sobie też na coś mniej wartościowego i nie tracić wtedy kontroli nad swoim sposobem odżywiania. Nie możemy przecież rezygnować z wychodzenia z domu i unikać spotkań z bliskimi – jedzenie cały czas jest wokół nas, ale nikt nie zmusza nas przecież wcale do przejadania się. Wcześniej sami podejmowaliśmy złe decyzje i musimy w końcu to zmienić.

"Nie lubię ćwiczyć"

Gdy mamy nadwagę to aktywność fizyczna nie jest nas niczym przyjemnym – czujemy się głupio, bo nasza kondycja jest słaba i pocimy się o wiele bardziej niż inni. Tak jednak zawsze wyglądają początki - każdy gdzieś zaczynał i my także musimy przez to przejść. Ćwiczymy po to, aby poczuć się lepiej i lepiej wyglądać - a za każdym razem wszystko zależy tylko i wyłącznie od naszej silnej woli.

Nie musisz tak naprawdę lubić ćwiczyć, aby dalej to robić - możemy Cię zapewnić, że połowa osób na siłowni ma problem z tym, aby w ogóle się tam wybrać. Oni jednak wiedzą, że robią to dla swojego zdrowia i kiedyś będą sobie za to bardzo wdzięczni. Ważne jest też to, aby pamiętać, iż mamy do wyboru mnóstwo form aktywności - nie musi to być wcale popularna siłownia czy bieganie.

Chociaż dasz radę schudnąć nie ćwicząc - zajmie Ci to więcej czasu i skóra może wtedy nie wyglądać tak samo dobrze, jak w przypadku osób uprawiających jakąś aktywność. Nie będzie ona jędrna i może się to okazać dla nas sporym problemem. Zacznij spacerować, tańczyć, jeździć na rowerze – wszystko się tutaj sprawdzi, dopóki będziemy ruszać się regularnie i stanie się to częścią naszego codziennego życia.

Gdy nie mamy motywacji

Najbardziej niebezpieczne w odchudzaniu jest przekonanie, iż na pewno nie uda nam się osiągnąć celu – tak często myślą te osoby, które mają już za sobą wiele nieudanych prób. Musimy jednak wytłumaczyć sobie, że wcześniej widocznie zabieraliśmy się za to w zły sposób - a teraz będzie inaczej, bo wiemy już, co się sprawdza. Nie szukaj też motywacji u specjalisty czy wśród bliskich Ci osób - nikt nie będzie obok Ciebie przez cały czas, więc to Ty musisz najbardziej w siebie wierzyć.

Nie możemy oczekiwać, że ktoś będzie nas wspierał na każdym kroku i pomoże nam, gdy zaczniemy mieć wątpliwości - trzeba samemu być dla siebie taką osobą. Wtedy nie poddamy się nawet wtedy, gdy zdarzy nam się zjeść za dużo ciasta czy spory kawałek pizzy – przekroczenie zapotrzebowania na kalorie nie oznacza od razu, że nasze wysiłki poszły na marne. Ludzie, którzy odnieśli już sukces potwierdzają, że prawdziwe odchudzanie zaczęło się u nich dopiero wtedy, gdy potrafili podnieść się po porażce i wrócić na właściwe tory. Wtedy dotarło do nich, że bez względu na wszystko - są w stanie zawsze odnaleźć w sobie motywacje i nic nie stanie na ich drodze. Utrata wagi może trochę potrwać - ale każdego dnia jesteśmy bliżej swojego celu i tylko to się liczy.

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar