2022-08-09

WARTO WIEDZIEĆ

Sucha czy mokra karma dla kota?

Kiedy właściciele wybierają rodzaj karmy dla swojego kota, często wahają się między mokrą karmą puszkowaną a suchą, zastanawiając się, którą wybrać pod kątem korzyści dla zwierzaka. Przewaga żywności komercyjnej nie zależy od rodzaju, ale od składu produktu. Zarówno sucha, jak i mokra karma dla kota mają swoje zalety i wady — spróbujmy je rozgryźć.

Sucha i mokra karma dla kota a zawartość wody

Zawartość wody - to jest główna różnica między karmą suchą a mokrą karmą dla kota. Te pierwsze mają bardzo mało wilgoci – mniej niż 10%, podczas gdy te drugie mają zawartość zbliżoną do naturalnej karmy dla zwierząt i składają się w około 70% z wody. Naturalna zawartość wilgoci sprawia, że mokra karma dla kota pachnie bardziej wyraziście, a wiele kotów chętniej ją konsumuje niż suchą. Są genetycznie przyzwyczajone do takiego jedzenia, ale warto wiedzieć, iż sama wilgotność nie wpływa na strawność przydatnych składników odżywczych.
 
Niezależnie od tego, czy wybrałeś dla swojego zwierzaka karmę mokrą czy suchą, musisz mieć pewność, że Twój kot ma stały dostęp do czystej, świeżej wody. Zwierzęta jedzące mokrą karmę dla kotów mogą otrzymać część swojego dziennego zapotrzebowania na wodę z pokarmu, który spożywają, ale koty na diecie suchej powinny uważnie monitorować, czy piją wystarczającą ilość wody. Brak wystarczającej ilości wody może predysponować kota do kamicy moczowej, która występuje częściej u kotów na diecie suchej.
 

Dobre i zbilansowane odżywianie a karma dla kota sucha i mokra

Dieta Twojego kota musi zawierać wszystkie składniki odżywcze.
 
Jakich składników nie może zabraknąć w karmie dla kota?
  • makroelementy,
  • mikroelementy, 
  • witamin,
  • błonnik. 
 
Żywność komercyjna, która spełnia te kryteria, jest oznaczona jako „kompletna”. Inne produkty spożywcze i smakołyki są uważane za „komplementarne”, co oznacza, że ??chociaż taka sucha bądź mokra karma dla kota zawiera pewne składniki odżywcze, nie może zapewnić zbilansowanej diety i nie powinny być podawane jako jedyne źródło pożywienia. 
 
Jeśli porównamy suchą i mokrą karmę dla kota, którą producenci deklarują jako pełnoporcjową dietę, to na pierwszy plan wysuwa się to, co już zidentyfikowaliśmy jako główne kryterium — skład produktu. Tutaj są te same wymagania dla suchej, jak i mokrej karmy dla kota: karma dla kotów mięsożernych powinna być oparta na mięsie. Im wyższy udział składników mięsnych, tym lepiej. Jednak sam skład różni się w zależności od marki i dlatego nie należy zakładać, że karma mokra ma zawsze wyższą zawartość mięsa niż karma sucha.
 
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar