2022-07-28

WARTO WIEDZIEĆ

Jak należy zadbać o swojego pupila?

 40 proc. psów ma problemy z nadwagą. Jak należy zadbać o swojego pupila?

 

 

Cztery na dziesięć psów ma problemy z nadwagą lub otyłością – wskazują badania. Niesie to ze sobą zagrożenie dla zdrowia i życia czworonogów. Warunkiem utrzymania odpowiedniej wagi pupili jest odpowiednia dawka ruchu i wysokiej jakości sycąca karma dająca energię do ruchu spacerów i zabawy.

Według badań aż 29 proc. psów ma problemy z nadwagą, a co dziesiąty – z otyłością. Te dane to przestroga dla psich rodziców, aby dbać o linię swoich czworonogów. Jednym z powodów tego zjawiska jest zbyt mała ilość ruchu, a także niewłaściwa karma, z dodatkami cukru oraz wypełniaczami, która doprowadza do tego, że pies nie ma energii. Daje poczucie sytości i energii na krótko.

Nadwaga u psów niesie za sobą poważne zagrożenia w postaci chorób przewlekłych. Przez przerost tkanki tłuszczowej u naszych czworonożnych przyjaciół mogą wystąpić choroby układu krążenia, skóry, a nawet cukrzyca. Czasami zdarzają się przypadki, prowadzące do niewydolności nerek lub wątroby. 

Z badania przeprowadzonego w 2019 roku przez Pet Obesity Prevention wynika, że aż 38 proc. psów ma problemy z nadwagą, a otyłych jest aż 18 proc. czworonogów. 

Jednym z powodów tego zjawiska jest zbyt mała ilość ruchu, a także niewłaściwa karma, która doprowadza do tego, że pies nie ma energii.

 

Siedzący tryb życia początkiem problemów

 

Z danych Eurostatu opublikowanych w 2019 roku wynika, że aż 58% Polaków ma nadwagę. Ale jaki ma to wpływ na psy? Jeśli posiadacze czworonogów prowadzą siedzący tryb życia i nie są skorzy do aktywności fizycznej, podobnie rzecz będzie miała się z ich pupilami. Często osoby spędzające dużo czasu na kanapie przyzwyczajają do takiego trybu swoich czworonożnych przyjaciół, nieświadomie wyrządzając im krzywdę. 

Coraz więcej psów mieszka też w miastach, gdzie ich opiekunowie pracują za biurkiem i w godzinach pracy nie mają czasu na odpowiedni ruch. Nie powinno więc dziwić, że w przeciągu 10 lat liczba czworonogów z nadwagą zwiększyła się aż o 158%!

Z badań przeprowadzonych przez American Animal Hospitalizacji Association wynika, że zdrowe, dorosłe psy – w zależności od rasy - powinny spacerować około 1-2,5 godziny dziennie. Ludziom żyjącym w ciągłym pośpiechu, każdego dnia mającym wiele spraw do załatwienia, może być niezwykle trudno w dotrzymaniu takiej spacerowej średniej może być niezwykle trudno. Jak wynika z badań Butcher’s, sami psi rodzice przyznają, że trudno jest im sprostać takim oczekiwaniom.

Właściwy ruch jest bardzo ważne dla zdrowia psa. Odpowiednia długość spacerów jest istotna, zwłaszcza u ras o swoich potrzebach ruchowych. Na przykład husky w ciągu tygodnia muszą pokonać dystans około 40 km, co dziennie przekłada się na 6 km energicznego spaceru. Jednak nawet w przypadku ras kanapowych dawka ruchu jest konieczna dla zdrowia. Należy też mieć na uwadze wiek psa – im są młodsze, tym Husky w ciągu tygodnia muszą pokonać dystans około 40 km, co dziennie przekłada się na 6 km energicznego spaceru.

Kluczem do psiego zdrowia jest odpowiednia karma

Nie zawsze jednak za brak odpowiedniej dawki ruchu odpowiada tylko siedzący tryb życia właścicieli. Niekiedy same psy nie mają ochoty na zabawę i bieganie. Czasami odpowiedzialna jest za to karma, która zamiast odżywiać psa i dawać mu energię jedynie go „zapycha”. 

W badaniu przeprowadzonym przez Butcher’s psi rodzice uznali, że żywienie odgrywa kluczową rolę w opiece nad zwierzętami. Większość badanych podkreśliła, że karmienie jest podstawowym czynnikiem wpływającym na zdrowie psów a część z nich stwierdziła, że karmienie jest rodzajem dostarczania przyjemności, wynagradzania zwierzęcia.

Właściciele psów są coraz bardziej świadomi tego, jak ważne jest zdrowe żywienie psów. Odpowiednia karma powinna być pełnowartościowym, zbilansowanym posiłkiem.

Magdalena Sztylkowska, head of marketing w Butcher’s Pet Care.

 

Butcher’s w połowie lipca wprowadził na polski rynek nową linię mokrych karm dla psów Butcher’s Original.

 

Produkty naszej nowej linii są produkowane tylko z naturalnych składników, i nie zawierają sztucznych aromatów ani zbożowych wypełniaczydodatków, cukru ani wypełniaczy. Współpracujemy tylko ze sprawdzonymi lokalnymi dostawcami, dzięki temu wiemy, że trafiające do naszych karm warzywa i mięso to najwyższej jakości białko, witaminy, mikroelementy i kwasy Omega, które psy potrzebują do właściwego rozwoju. Opiekunowie czworonogów doskonale wiedzą, co trafia do misek ich pupili dzięki przejrzyście opisanemu składowi na specjalnie zaprojektowanych opakowaniach

 

Magdalena Sztylkowska, head of marketing w Butcher’s Pet Care.

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar