2022-07-16

Diety

Najbardziej uniwersalne zioła świata?

Południowa kuchnia jest w Polsce znana i lubiana, a coraz większe rzesze osób chcą, żeby wykonywane przez nich w domu posiłki były jak najbardziej zbliżone do oryginałów ze słonecznych stron. Można wówczas poczuć prawdziwy smak przepięknego południa Francji, słonecznej Hiszpanii czy pachnących Włoch. Niestety nie każdy ma czas na to, żeby samemu wyhodować sobie w domu aromatyczne zioła, które są konieczne, żeby osiągnąć upragniony efekt. W wielu przypadkach brak na to nie tylko czasu, ale i miejsca. Życie w niewielkim mieszkaniu w bloku potrafi sprawić, że gałązka rozmarynu potrafi stać się niedościgłym marzeniem.

 

Na szczęście mamy XXI wiek

A od niedawna w sklepach, przede wszystkim tych oferujących zdrową żywność, można kupić ususzone gałązki rozmarynu w wygodnych kartonikach. To certyfikowane zioła pochodzące prosto z Sycylii, na dodatek uprawione w zrównoważony i przyjazny środowisku sposób, a także z poszanowaniem warunków pracowników oraz ich niezbywalnych praw.
 
Taka gałązka rozmarynu z pudełeczka nie tylko zachowuje cały swój smak i aromat. Dzięki suszeniu na słońcu ma w sobie również wszystkie mikroskładniki, które sprawiają, że jest także bardzo zdrowa. Można ją dodać do wielu śródziemnomorskich potraw, które dzięki temu nabiorą wyrazistości i prawdziwego smaku, którego w żaden sposób nie da się podrobić. Dodatkowo cena nie jest wysoka i gotowy produkt można bez najmniejszego problemu zamówić w Internecie.

Do czego najlepiej dodawać rozmaryn?

Świeże gałązki rozmarynu są niezastąpione w przypadku niezwykłej mnogości potraw, z czego wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy. Doskonale podkreślają smak wołowiny, gdy dodać je w całości do masła, którym podlewane są steki. To klasyka, którą większość osób interesujących się kuchnią zna, ale są i inne, mniej oczywiste zastosowania, jak na przykład aromatyzowanie pysznej oliwy z oliwek. Rozmaryn to również świetnie sprawdzający się dodatek do pieczonych i gotowanych ryb, a nawet zup warzywnych!
 
Gałązka rozmarynu dodana do naczynia żaroodpornego z drobiem podniesie jego smak i wydobędzie nieznane dotychczas nuty. Delikatny, sosnowy zapach nada też ostatecznego kształtu daniom z grzybów, jagnięciny, ale też ziemniakom i grillowanym warzywom. Co nieoczywiste, smakuje idealnie też z warzywami kapustnymi czy zwykłym twarożkiem. Naprawdę ciężko wyobrazić sobie inne zioła, które mogłyby być w kuchni tak samo uniwersalne i znaleźć tak szerokie zastosowanie w potrawach, które zaspokoją nawet najbardziej nietypowe gusta. 
 
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar