2022-07-12

WARTO WIEDZIEĆ

(Nie) wszystko pod kontrolą, czyli jak nauczyć się odpuszczać w czasie urlopu?

Kontrolowanie, czy to siebie, czy otoczenia, przekreśla naszą szansę na wartościowy odpoczynek. Zamiast regenerować siły – tracimy je. W codziennym życiu mamy dość zadań i obowiązków, dlatego tak istotne jest, by wykorzystać urlop na prawdziwy relaks. Jak odpuścić sobie chęć kontroli podczas wakacji? 

 

Aleksandra Dejewska


Czy można mieć wszystko pod kontrolą? 
 
Próba kontrolowania wszystkiego od samego początku spisana jest na straty. Nikt z nas nie jest bowiem w stanie przewidzieć przyszłości, a nawet najlepiej przygotowany plan może się nie powieść. 
 
— Potrzeba kontroli często wynika z obawy przed utratą wpływu w ważnym dla nas obszarze życia, a także z braku poczucia bezpieczeństwa. Jej pewna doza jest potrzebna, ale w nadmiarze może utrudniać życie i odebrać radość cieszenia się nim. Ważne jest zrozumienie faktu, że nie da się kontrolować wszystkiego — mówi Aleksandra Dejewska, psycholog i terapeutka zaburzeń odżywiania. Dodaje: Kontrolujemy porządek w pokoju, bliskich, dzieci, siebie w różnych sytuacjach — to zużywa nasze zasoby, przez co jesteśmy zmęczeni. Jeśli podejmujemy decyzję o wyjeździe wakacyjnym i naszym celem jest regeneracji sił, to jedynym rozwiązaniem jest wrzucenie na luz i odpuszczenie kontrolowania każdego aspektu wyjazdu.
 
Brak umiejętności odpoczywania może wynikać też z błędnych przekonań. Na przykład często wydaje się nam, że kiedy nie jesteśmy w ruchu, jesteśmy leniwi. Przez to wypełniamy czas obowiązkami, które uniemożliwiają nam relaks.
 
Kontrola może występować w różnym zakresie. Są jednak przypadki, kiedy wręcz utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Mania kontroli spowodowana na przykład na skutek traumatycznego przeżycia w danym obszarze i chęci jego kontrolowania, może przerodzić się paniczny lęk, który paraliżuje naszą codzienność. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u specjalisty.
 
Jak nauczyć się odpuszczać?
 
Skutecznym sposobem na pokonanie potrzeby kontroli jest między innymi wdrożenie metody małych kroków.
 
— Najpierw odpuść sobie w mniejszym obszarze lub zrób coś spontanicznego — na przykład na spacerze pójdź tym razem w prawo zamiast w lewo. Będąc w restauracji zamiast brać zawsze to samo danie, wybierz inne. Zaobserwuj co się wydarzy w momencie, kiedy odpuścisz lub zadziałasz inaczej niż zawsze, z lekkością i spontanicznie — radzi Aleksandra Dejewska. Dodaje: Kiedy zobaczysz, że nie dzieje się nic złego, może to zachęcić Cię do praktykowania odpuszczania częściej.
 
Pomocne może być także zadanie sobie pytania: „Przed czym uciekam — czy np. uciekam przed czasem, czy przed samym sobą?”.
 
W odpoczynku wakacyjnym pomoże także wdrożenie w życie kilka wskazówek: 
 
  • Doświadczaj tu i teraz —w trakcie urlopu jest to dużo łatwiejsze, niż w codziennym życiu, kiedy mamy natłok obowiązków. 
  • Skoncentruj się na okolicznych zwyczajach, posiłkach, atrakcjach, nowych miejscach i lokalnych tradycjach. 
  • Jeśli stracisz poczucie kontroli, na przykład ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne, postaraj się włączyć kreatywne myślenie lub znaleźć pozytywy w tej sytuacji np. spędzenie czasu z bliskimi, możliwość do praktykowania spontaniczności. 
  • Nie martw się o to, jak wygląda Twoje ciało. Pomyśl o tym, czy pamiętasz osoby z poprzednich wakacji, które miały cellulit — tak samo inni nie będą myśleć o Tobie. 
  • Jest różnica pomiędzy kontrolą a poczuciem kontroli – często wydaje się nam, że coś kontrolujemy, gdy w rzeczywstości jest inaczej. Jest to zupełnie normalne i warto to zaakceptować. 
 
— Kiedy wspominamy wakacje z ubiegłych lat, to zazwyczaj pamięcią wracamy do przygód, które przeżyliśmy, do dań, które degustowaliśmy, czy do odbytych rozmów. Nikt nie pamięta tego, ile wtedy ważył, czy jak duży miał celulit, a może fałdki na brzuchu. To od nas zależy na czym się skoncentrujemy, jakie wspomnienia przywieziemy z urlopu. — podsumowuje Aleksandra Dejewska.
 
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar