2022-06-30

WARTO WIEDZIEĆ

W stylu eko – jak nauczyć dziecko segregować śmieci?

Nasza świadomość ekologiczna jako społeczeństwa rośnie, dzięki czemu coraz chętniej sięgamy po przyjazne środowisku rozwiązania. Jednym z nich jest codzienna segregacja śmieci. Warto nauczyć tego także najmłodszych domowników – zaowocuje to korzyściami nie tylko dla środowiska, ale i dla rodzinnego budżetu!

 

 

Wytłumacz dlaczego

Segregacja pozwala ograniczyć ilość odpadów zalegających na wysypiskach śmieci. Lepiej wysegregowane stanowią lepszy surowiec do recyklingu, co w efekcie pomaga zmniejszyć zużycie surowców naturalnych. Postaraj się dostosować sposób podania tych informacji do wieku twojego dziecka – dzięki temu segregowanie śmieci dla dzieci okaże się ciekawe, a pociecha chętniej będzie cię słuchać, zrozumie sens procesu i o wiele bardziej zaangażuje się we wspólne działania. Dbanie o środowisko nie powinno być bowiem chwilową modą, a stylem życia – jeśli wpoisz dziecku pewne zasady i dopilnujesz, by wszyscy domownicy ich przestrzegali, te praktyki z pewnością zostaną z wami na dłużej!

Jak poprawnie segregować?

Zanim przekażesz wiedzę dalej, upewnij się, że znasz zasady poprawnej segregacji śmieci! Odpady dzielimy na 5 frakcji: metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło, odpady bio oraz odpady zmieszane. Każdej z nich przyporządkowany został dany kolor, co znacznie ułatwia rozróżnienie i identyfikację pojemnika na śmieci. Są to kolejno – żółty, niebieski, zielony, brązowy i czarny. Jedną z frakcji, które sprawiają najwięcej problemów podczas sortowania, są metale i tworzywa sztuczne. Co zatem można wyrzucać do tych pojemników? Plastikowe butelki, worki i torby, aluminiowe puszki po napojach i konserwach, opakowania po środkach czystości, kapsle, a także kartony po mleku czy sokach. Do tej frakcji nie należy wrzucać jednak zużytych baterii czy części samochodowych.

Przyjemne z pożytecznym

Nowe wiadomości najlepiej przyswaja się w dobrej atmosferze, dlatego by segregowanie śmieci dla dzieci okazało się skuteczne, powinno być przede wszystkim dobrą zabawą. Warto zatem połączyć przyjemne z pożytecznym – możecie urządzić małe wyścigi lub konkurs. Kto szybciej przyporządkuje zużyte opakowania do odpowiednich kategorii, zyskuje nagrodę – może to być ulubiona przekąska, smaczny deser lub nowa zabawka. Naukę segregacji śmieci można połączyć też z nauką języka obcego, nauką kolorów lub ćwiczeniem spostrzegawczości. Sposobów, by zachęcić dziecko do wspólnego segregowania, jest mnóstwo – warto wykazać się więc kreatywnością!

Przemyślane zakupy to podstawa

Jeśli dziecko towarzyszy ci w codziennych zakupach, możecie wspólnie zastanowić się, jakie produkty warto wybrać, by wesprzeć środowisko. Przemyślane zakupy żywności i produktów gospodarstwa domowego pozwolą znacznie ograniczyć ilość odpadów oraz ułatwić segregację. Dobrym pomysłem jest wybór warzyw i owoców na wagę zamiast tych opakowanych w plastik czy umieszczonych na styropianowych tackach, dzięki czemu można nie tylko zakupić faktycznie potrzebną ilość danego produktu, ale i zapakować go do własnego opakowania wielorazowego użytku. Oprócz tego warto zastąpić kilka małych opakowań danego produktu jednym większym – tego typu rozwiązania bardzo często są nie tylko znacznie lepiej opłacalne finansowo. Bardzo skutecznym sposobem redukcji śmieci w gospodarstwie domowym jest zakup dzbanka filtrującego do wody. To rozwiązanie nie tylko bardzo wygodne, ale też przyjazne domowemu budżetowi – filtrując wodę kranową, możesz wyeliminować dziesiątki plastikowych butelek z wodą tygodniowo!

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar