2022-04-29

Diety

Dieta keto – moda czy skuteczny sposób na odchudzanie?

Dieta keto – czyli dieta ketogeniczna zyskała w ciągu ostatnich lat na popularności. Początkowo uznawana za restrykcyjną i stworzoną dla sportowców zyskała rzesze fanów. Na czym polega jej fenomen?

 

 

Dieta ketogeniczna to dieta o bardzo niskiej ilości węglowodanów i wysokich wartościach tłuszczu. Oznacza ona radykalne ograniczenie spożycia węglowodanów i zastąpienie ich tłuszczem. Zmniejszenie ilości węglowodanów prowadzi organizm do stanu metabolicznego określanego jako ketoza. Organizm zaczyna niesamowicie wydajnie spalać tłuszcz aby pozyskać energię. W wątrobie zamienia też tłuszcz w ketony, które mogą dostarczać energii do mózgu. Więcej znajdziez na stronie https://www.ogloszenia24m.pl/

Czym jest ketoza?

Ketoza to proces metaboliczny, w którym organizm wykorzystuje jako paliwo tłuszcz, a nie węglowodany. Pojawia się, gdy znacznie zmniejszamy spożycie węglowodanów, tym samym ograniczając dostarczanie organizmowi glukozy (cukru), która jest głównym źródłem energii dla komórek. Oznacza to obniżenie spożycia węglowodanów do ok. 20-50 gramów dziennie i spożywanie tłuszczów, takich jak mięso, ryby, jaja, orzechy i zdrowe oleje.
Równie ważne jest umiarkowane spożycie białka, które może być przekształcone w glukozę, jeśli jest spożywane w dużych ilościach, co może spowolnić przejście w stan ketozy.
Keto to nie tylko moda, ale jedna z najskuteczniejszych diet

Wiele dowodów potwierdza, że dieta ketogeniczna może pomóc w redukcji masy ciała. Może ona pomóc w utracie tkanki tłuszczowej, zachowaniu masy mięśniowej i poprawie wielu markerów chorobowych. Z niektórych badań wynika, że dieta ketogeniczna może być skuteczniejsza niż dieta niskotłuszczowa.

Czy dieta keto jest skomplikowana?

Jeśli nie lubisz liczyć kalorii dieta ketogeniczna może być dla ciebie dobrym rozwiązaniem. Dzięki wyeliminowaniu pewnych pokarmów, nie musisz liczyć kalorii. Pamiętaj jednak, że jeśli zastosujesz dietę ketogeniczną, nadal będziesz musiał czytać etykiety i sprawdzać całkowitą ilość gramów węglowodanów każdego dnia. Musisz więc rozsądnie dobierać produkty żywieniowe i z nich przyrządzać różnorodne potrawy. Sprawdz także najnowsze suplementy diety https://www.ogloszenia24m.pl/ogloszenie-meridia-sprzedam-bez-recepty-tanio-kupie-sklep-internetowy-gdzie-kupic-1186/

Jak sprawdzić, czy dieta keto działa?

W aptekach dostępne są testy krwi, moczu i oddechu, które mogą pomóc określić, czy wszedłeś w stan ketozy. Mierzą one ilość ketonów produkowanych przez twoje ciało. O wejściu w ketozę mogą też świadczyć niektóre objawy, takie jak zwiększone pragnienie, suchość w ustach, częste oddawanie moczu oraz zmniejszony głód lub apetyt.

Jak zacząć dietę ketogeniczną?

W internecie roi się od poradników, blogów oraz grup wsparcia miłośników diety low-carb. Dostępne są aplikacje na smartfony, które pomagają liczyć składniki odżywcze oraz książki zawierające jadłospisy i wskazówki. Na półkach sklepowych w popularnych marketach pojawia się coraz więcej produktów z oznaczenie „Keto”, które możesz bez obaw stosować. Przed przejściem na dietę ketogeniczną koniecznie skonsultuj się z lekarzem, aby upewnić się, że jest ona dla ciebie bezpieczna.

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar