2022-04-06

Kolekcje ubrań

Płaszcze wiosenne dostosowane do pogody

W marcu jak w garncu”, „kwiecień plecień” - jak widać polska wiosenna pogoda rzadko kiedy bywa stabilna. Co więc nosić o tej porze roku? Wybór jest o tyle trudny, że w wiosennej kurtce nie może być za zimno ani za gorąco.

 

 

Płaszcze wiosenne damskie muszą być lżejsze, niż te które nosi się zimą. Jeśli zimowy płaszcz miał podbicie z futerka czy kaptur, to płaszcze wiosenne damskie często są ich pozbawione. Chodzi o to, by było wygodnie podczas spaceru, a najlepiej również, by płaszcz wiosenny dawał przynajmniej częściową ochronę przed deszczem i śniegiem, który wiosną zdarza się bardzo często.

Pikowane płaszcze

Popularne są pikowane płaszcze wiosenne. Z uwagi na nieco cieńsze wypełnienie, niż w przypadku grubych zimowych płaszczy, to idealne na wiosnę ubranie wierzchnie. Jest w nim ciepło podczas spacerów i chroni przed lekkim deszczem. Jest przy tym na tyle lekki, że dobrze nadaje się do uprawiania sportów na wiosnę. Sprawdza się też przy codziennych obowiązkach: odbieraniu dzieci ze szkoły czy zakupach. Pikowane płaszcze wiosenne mają sens z uwagi na to, że nie ważą zbyt dużo, a po zimie wiele z nas ma dosyć ciężkich, grubych płaszczy. Są świetne na okres przejściowy pomiędzy zimą a wiosną, gdy nie wiadomo, jak się ubrać. Wtedy polskie płaszcze damskie okazują się niezawodne.

Co na wiosnę?

Taką kurtkę w słoneczne dni można rozpiąć, traktując jako grubą bluzę. Jeśli niespodziewanie zacznie kropić lub wiać, po zapięciu dobrze ochroni przed chłodem. Można też wybrać długie płaszcze wiosenne. Jeśli będą pikowane, to można przy tym zachować lekkość, o którą chodzi podczas wiosennych spacerów. Długie płaszcze wiosenne z kapturem zwykle sięgają za kolano. Chroni nogi i głowę przed mrozem, który zdarza się u nas nawet w maju, a dla dodatkowego ogrzania tułowia wystarczy założyć cieplejszy sweter. Po rozpięciu długi płaszcz pikowany może być ciekawą propozycją na jesień lub wiosnę, a pod spodem można mieć nawet lekką sukienkę. Świetnie wygląda też z mini i długimi kozakami. Wiosenny płaszcz pikowany często ma żywy kolor, w przeciwieństwie do płaszczy zimowych. Zdarzają się zielone, fioletowe czy różowe warianty.

Kurtka Misia Paddingtona

Inny rodzaj krótkiego, wiosennego płaszczyka to budrysówka. Podobny płaszczyk nosił w słynnej bajce Miś Paddington. To kurtka sięgająca najwyżej do połowy uda, której charakterystyczną cechą jaką mają takie płaszczyki są zapięcia na drewniane lub plastikowe kołki, które wkłada się w pętelki ze skóry lub materiału. W nowoczesnych modelach to jednak nie jest już regułą Cała kurtka jest wykonana z grubej wełny, która jest ciepła i ma duże właściwości ochronne przed wodą. W budrysówce jest więc ciepło i sucho. Jednocześnie jednak wygląda ona bardzo elegancko, jeśli tylko ma przypominający marynarkę krój i utrzymana jest w eleganckim kolorze, takim jak granatowy czy beżowy. Często takie płaszczyki mają ciemne barwy. 

Budrysówka płaszcz damski bywa zbliżona formą do płaszcza sięgającego tuż przed kolano. Modele wiosenne zwykle nie mają kaptura, a czasem składają się z kołnierza obszytego futrem. Częściej występuje też w kolorach innych, niż beż, czerń czy granat – może być też różowa czy bordowa, jeśli model ma bardziej damski charakter.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar