2022-01-18

WARTO WIEDZIEĆ

NATURA W OBIEKTYWIE. JAK ROBIĆ DOBRE ZDJĘCIA?

Fotografia przyrodnicza jest jedną z dziedzin fotografii. Na przestrzeni ostatnich dekad szybko się rozwija i staje się coraz bardziej popularna. Einstein mówił: „wszystko, co możesz sobie wyobrazić, natura już stworzyła”. Fotograficy starają się uchwycić wszelkie niezwykłości w świecie natury na swoich zdjęciach. Natura, czyli to, co nas otacza – życie, przyroda, zwierzęta, zjawiska fizyczne i krajobrazy… Wszystko, co nie zostało wytworzone przez człowieka. Mówi się, „uciekać na łono natury”, bo przyroda oczyszcza nasze umysły i uspokaja. Kolor zielony kojarzony jest z harmonią, uzdrowieniem, naturą i wolnością! Dlatego zachęcamy do popstrykania w plenerze! Dzisiaj o tym, jak fotografować przyrodę? Jak robić dobre zdjęcia? Na co zwrócić uwagę, chcąc uwiecznić naturę w obiektywie?

 

 

Dyscypliny fotografii przyrodniczej, czyli co można fotografować

Wyróżnia się kilka dyscyplin należących do fotografii natury. Każda z nich wymaga od fotografującego trochę innego podejścia, warunków fotografowania, zorganizowania, sprzętu i umiejętności. Są to:

 • fotografia krajobrazowa zwana też pejzażową (w tym fotografia zjawisk atmosferycznych),
 • fotografia zwierząt (ptaków, gadów, płazów, ssaków),
 • makrofotografia (kwiaty, grzyby, drobne zwierzęta, mikroorganizmy, detale świata przyrodniczego, tzw. tekstury).

Dobre zdjęcie przyrody – czyli jakie?

Fotografia przyrodnicza jest trochę jak fotografia reporterska… liczy się złapanie odpowiedniej chwili, momentu. Trzeba być czujnym, cierpliwym, mieć oczy dookoła głowy i umieć wybrać odpowiedni kadr z otaczającej rzeczywistości w odpowiedniej chwili. Wielu praktyków twierdzi, że fotografując przyrodę, najbardziej jest żal niewykorzystanych okazji do pstryknięcia wyjątkowych ujęć. A często wiele okazji może się nigdy nie powtórzyć! Dobre zdjęcie natury to najczęściej zdjęcie wyczekane, efekt wielomiesięcznych, wielotygodniowych lub wielogodzinnych przygotowań!

Dlatego oprócz wiedzy na temat:

 • kadrowania,
 • oświetlenia,
 • prawidłowej ekspozycji,
 • perspektywy.

Ważna jest też otwartość umysłu i czujność oraz odpowiednio skompletowany i przygotowany sprzęt! Czasami dobre zdjęcie natury będzie dziełem przypadku i zadziała zasada „decydującego momentu”, jednak w wielu przypadkach świetne fotografie natury są wynikową przemyślanej koncepcji fotografującego, jego przygotowań, znajomości technik fotograficznych, wyobraźni i cierpliwości!

 

 

 

Natura w obiektywie – aspekty techniczne

Pierwszą odpowiedzią na pytanie o to, jak robić dobre dobre zdjęcia naturze jest: obowiązkowo zadbać o aspekty techniczne zdjęcia.

Czyli o:

 • kadrowanie
 • kompozycję
 • perspektywę i oddanie relacji przestrzennych
 • światło
 • barwy

1. Kadrowanie, czyli odpowiednie zmieszczenie wybranych przez Ciebie elementów zdjęcia w prostokątnym formacie pionowym, poziomym lub w formacie kwadratu. Decyzja o wyborze konkretnego fragmentu otaczającej nas rzeczywistości. Warto zastanowić się, czy nie należy podejść bliżej fotografowanego obiektu i czy nie zawęzić kąta widzenia.

2. Komponowanie zdjęcia, czyli przemyślane umiejscowienie elementów zdjęcia w kadrze, bazując na schematach znanych z malarstwa (kompozycja do trójkąta, oparta na kole, otwarta, zamknięta, centralna, odśrodkowa, statyczna, dynamiczna, diagonalna z wykorzystaniem przekątnych, kompozycja z wykorzystaniem naturalnych linii czy otworów tkwiących w krajobrazie). W fotografii krajobrazowej ważne jest też to, gdzie umieścimy linię horyzontu. Umieszczenie linii horyzontu wysoko podkreśla obiekty i pierwszy plan. A umieszczenie linii horyzontu nisko powoduje, że zwracamy jako oglądający szczególną uwagę na niebo i przestrzeń.

3. Perspektywa i oddanie relacji przestrzennych, czyli podjęcie decyzji o głębi obrazu fotograficznego. Należy zastanowić się nad tym, jakiego obiektywu będziemy używali, by zrobić określone zdjęcie, jaki zabierzemy ze sobą sprzęt, jak pokażemy głębię ostrości, jaka ogniskowa będzie najlepsza do wykonania określonego kadru, pod jakim kątem będziemy fotografować (z góry, z dołu, ze skosa). A wszystko to w celu pokazania relacji pomiędzy fotografowanymi obietami czy pomiędzy obiektami a oglądającym zdjęcie. Za pomocą ostrzenia obrazu i manipulowania głębią ostrości fotografujący może w przemyślany sposób akcentować konkretne obiekty, a więc sprawiać, aby oko oglądającego wędrowało po kadrze w odpowiedniej kolejności! Perspektywa, głębia, głębia ostrości porządkują przestrzeń. Przy tej okazji koniecznie trzeba wspomnieć, że w naszej kulturze lepiej przyswajalne dla oka są zdjęcia skomponowane od lewej do prawej niż w kierunku odwrotnym. Obiekty fotografowane w ułożeniu od lewej do prawej wydają się oddalać od oglądającego zdjęcie, a obiekty ułożone od prawej do lewej zdają się do nas przybliżać!

4. Światło czyli odpowiednia ekspozycja. Odpowiednie oświetlenie i kontrast zwracają uwagę widza na konkretne obiekty na zdjęciu i powodują, że oglądający pomija inne, czasami niepożądane elementy kadru. Warto się zastanowić, jak pokazać światła, cienie i półcienie. Czy być może czegoś nie warto prześwietlić lub niektórych partii zdjęcia niedoświetlić? Czy zamierzamy pokazać każdy detal, fakturę tak samo wyraźnie? Czy dla ostatecznego efektu zdecydujemy o tym, by ukryć niektóre elementy w cieniu? Jest to szczególnie ważne podczas wykonywania zdjęć natury makro. Różnorodne efekty na zdjęciach osiągamy dzięki sfotografowaniu obiektu ze światłem, pod światło, czy dzięki oświetleniu obiektu z boku.

5. Barwy w fotografii natury mają szczególną moc! Zdjęcia mogą być monochromatyczne, w jednej gamie kolorystycznej, w kontrastujących barwach (ciepłych – zimnych, jasnych – ciemnych bądź dopełnieniowych). Kolor wpływa na emocje i potrafi podkreślić pewne elementy kompozycyjne, co zostało zbadane przez fizyków i psychologów widzenia.

W fotografii obowiązuje wiele reguł (np. reguła trójpodziału, reguła prostego horyzontu, reguła od lewej do prawej, reguła dwóch złotych godzin, reguła dominującego oka) jednak nie zawsze należy sztywno się ich trzymać.

Natura w obiektywie - inne wskazówki

Jak robić dobre zdjęcia naturze? Praktycy zgodnie twierdzą, że…

Po pierwsze: nie należy przejmować się złą pogodą. Każde warunki atmosferyczne mają swój potencjał i należy odpowiednio wykorzystać to, co się wokół nas dzieje. Rada Jeffa Vanuga, fotografika brzmi: fotografuj zgodnie z pogodą,a nie wbrew niej!

Po drugie: Pamiętaj, że każda pora roku ma swoje atuty!

 

 

 

 

Po trzecie: Sprzęt nie jest najważniejszy, ale jest ważny. Najważniejsza jest wrażliwość fotografującego! Dobre zdjęcie natury będziesz w stanie zrobić telefonem o odpowiednich parametrach aparatu oraz aparatem: lustrzanką, bezlusterkowcem czy aparatem kompaktowym. Warto pamiętać również o różnych rodzajach obiektywów. Wybór obiektywów do lustrzanek jest duży ,od obiektywów szerokokątnych, przez teleobiektywy czy obiektywy typu zoom.W pracy fotografika zajmującego się wykonywaniem dobrych zdjęć natury ważnym elementem wyposażenia jest statyw. To on pozwala na wykonywanie zdjęć na dłuższym czasie naświetlania bez widocznych na zdjęciach poruszeń. W zależności od rodzaju wykonywanych zdjęć natury fotograficy zaopatrują się również w różnego rodzaju filtry czy lampy błyskowe. Najczęściej używanym podczas fotografowania natury jest filtr UV, ale niektórzy fotograficy zaopatrują się także w filtr połówkowy szary czy filtr polaryzacyjny.

Po czwarte: dobrze jest pamiętać, że w zależności od nasłonecznienie czy przejrzystości powietrza można uzyskać różnorodne efekty na swoich zdjęciach. Dwie złote godziny (jedna rano i jedna wieczorem) dają więcej żółtego koloru naszym kadrom, zaś zdjęcia wykonywane przy słonecznym świetle w samo południe dodają do naszych zdjęć barwy niebieskiej (przez zwiększenie promieni UV).

Po piąte: dobrze jest wykonane zdjęcia poddać cyfrowej obróbce obrazu, aby uzyskać określony czy zaplanowany efekt. Umiejętności edycji cyfrowej zdjęć są obecnie tak samo ważne jak umiejętności techniczne dot. fotografowania!

Fotografia natury stała się jedną z dominujących dziedzin fotografii. Wielu z nas lubi oglądać wywołane zdjęcia lub wyświetlane na ekranie cyfrowym znajome lub nieznajome pejzaże, zaskakujące sceny z życia zwierząt czy piękne kadry makrofotografii natury. Dla początkującego fotografującego fotografia krajobrazowa nie wymaga na początek wielkich nakładów finansowych jeśli chodzi o sprzęt. Pamiętajmy, że fotografia to swoisty rodzaj przekazywania emocji i zadaniem fotografa jest takie wykonanie zdjęcia, które będzie niosło w sobie określony ładunek emocjonalny czy jakąś ideę estetyczną (piękno, brzydotę, groteskę), coś, co nas, jako widzów zachwyci lub wzburzy. Dobre zdjęcia natury to zdjęcia wykonane z pasją!

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar