2022-01-04

Czy wiesz, że...

Jak wybrać lekarza prowadzącego ciążę?

Wybór lekarza odpowiedzialnego za prowadzenie ciąży nie jest łatwym zadaniem. Przyszli rodzice stają przed dylematem już na samym początku, kiedy to muszą zadecydować o skorzystaniu z usług państwowego lub prywatnego specjalisty. Trafny wybór lekarza prowadzącego jest dla każdej kobiety bardzo ważny, ponieważ sprawuje na nią opiekę przez praktycznie cały okres ciąży. Podejmując decyzję, warto więc wziąć pod uwagę wiele różnych czynników.

 

 

 

Umiejętności lekarza prowadzącego i odległość od miejsca zamieszkania

Lekarz prowadzący powinien być położnikiem, który na co dzień pracuje z pacjentkami w ciąży i rodzącymi. W przypadku zaburzeń hormonalnych, warto dodatkowo poszukać osoby mającej doświadczenie w endokrynologii. Umiejętności specjalisty mają duże znaczenie, ponieważ wielu z nich nie ma dużego doświadczenia z ciężarnymi kobietami. Znaczna część zajmuje się głównie rozwiązywaniem problemów związanych z chorobami narządów rodnych, dlatego prowadzenia ciąży podejmują się rzadko. Najlepiej wybrać lekarza pracującego w szpitalu, a przy tym łatwo dostępnego. Duże znaczenie ma odległość od miejsca zamieszkania, ponieważ długie dojazdy do innej miejscowości mogą znacząco utrudnić konsultacje. W takiej sytuacji pomocny okazuje się jednak ginekolog online, z którym można umawiać się na zdalne e-wizyty.

Charakter i podejście lekarza prowadzącego

Kompetencje lekarza to nie wszystko, ponieważ przy prowadzeniu ciąży duże znaczenie ma charakter. Nawet najlepsi i najbardziej polecani specjaliści mogą nie wzbudzać zaufania, a przez to nie przypadną do gustu pacjentkom. Kobieta w ciąży powinna przede wszystkim czuć się komfortowo w towarzystwie lekarza, na co w znaczącym stopniu wpływa jego komunikatywność i otwartość. Specjalista powinien wyczerpująco odpowiadać na wszystkie pytania, zachowując przy tym uprzejmość oraz odpowiedni poziom empatii. Z miesiąca na miesiąc wizyty będą coraz częstsze, dlatego lekarz prowadzący musi umiejętnie dbać o pacjentkę. Warto się upewnić, że specjalista pozwoli na nawiązywanie kontaktu telefonicznego w nagłych przypadkach oraz nie zbagatelizuje żadnego problemu. Lekarz prowadzący powinien być do dyspozycji pacjentki w każdej ważnej sytuacji.

 

 

 

 

Sposób prowadzenia ciąży przez lekarza

Obowiązkiem każdego lekarza prowadzącego jest poważne potraktowanie ciąży pacjentki. Specjalista powinien nie tylko regularnie przeprowadzać badania, ale też informować ciężarną kobietę o wynikach testów. Wszystkie działania muszą zostać wykonane regularnie i zgodnie z obecnymi zaleceniami, co dotyczy również niepozornych procedur - np. badania moczu czy morfologii. Lekarz poważnie traktujący swoją pacjentkę powinien pytać o jej samopoczucie przy okazji każdej wizyty, aby szybko wykryć ewentualne dolegliwości. Regularne kontrole można uzupełnić o dodatkowe, zdalne konsultacje. Takie rozwiązanie przydaje się np. w sytuacji, gdy konieczne jest przepisanie leków. Recepta online od ginekologa ma taką samą wartość, co ta wystawiona w stacjonarnym gabinecie i może być szybko zrealizowana w aptece.

Przebieg wizyt kontrolnych

Lekarza prowadzącego można odpowiednio ocenić już po pierwszej wizycie. Spotkanie to ma charakter zapoznawczy, dlatego trwa zwykle dość długo. Na początek lekarz zadaje pytania dotyczące ostatniej miesiączki, wykonywanych ]badań, przebytych chorób czy przyjmowanych leków. Dla dobrego specjalisty znaczenie mają wszystkie szczegóły, włącznie z miejscem pracy pacjentki czy jej codziennymi nawykami i nałogami. Obowiązkiem lekarza prowadzącego jest też zachowanie odpowiedzialnego podejścia do badań, a tym samym niebagatelizowanie żadnych odbiegających od norm wyników. Wybór złego specjalisty może kosztować sporo czasu, pieniędzy i nerwów, dlatego należy go starannie przemyśleć. Dobry lekarz prowadzący nie musi być jednak ordynatorem dużego oddziału i pracować w nowoczesnej klinice, aby odpowiednio wywiązywać się ze swoich zadań. Koniec końców znaczenie ma przede wszystkim bezpieczeństwo, komfort i wygoda pacjentki, co z powodzeniem może zapewnić niejeden profesjonalny specjalista.

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar