2021-12-27

Czy wiesz, że...

Przebieg bakteryjnego zapalenia gardła

Bakteryjne zapalenie gardła jest znacznie rzadsze niż wirusowe, jednak objawia się poważniejszym przebiegiem. Objawy, takie jak ból gardła, gorączka czy chrypka, są nasilone i z reguły pojawiają się nagle, z dnia na dzień. Mogą wystąpić problemy z przełykaniem, przez co tracimy chęci do jedzenia. Zapalenie gardła o podłożu bakteryjnym leczy się inaczej niż wirusowe zapalenie gardła, dlatego niezwykłe ważna jest odpowiednia diagnostyka. Jakie leki na ból gardła?

 

 

Przyczyny bakteryjnego zapalenia gardła

Bakteryjne zapalenie gardła jest dosyć rzadką przyczyną bólu gardła u dorosłych. Znacznie częściej bakterie powodują infekcje gardła u dzieci, ponieważ dopiero kształtuje się u nich układ odpornościowy, a przebywanie w zatłoczonych miejscach, takich jak np.przedszkola, sprzyja zakażeniu. Zapalenie gardła najczęściej powodują Streptococcus pyogenes, czyli paciorkowce beta-hemolizujące grupy A. Mówi się wtedy o anginie paciorkowcowej1. Inne bakterie powodujące zapalenie gardła to paciorkowce grupy B i C, a także na przykład Mycoplasma pneumoniae, Chlamydia pneumoniae, Neisseria gonorrhoeae, czy też Corynebacterium diphtheriae

Do zakażenia bakteryjnego zazwyczaj dochodzi drogą kropelkową, czyli poprzez kaszel i kichanie lub poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Kontakt z nosicielem bakterii chorobotwórczych również może spowodować zachorowanie. Objawy zazwyczaj pojawiają się w ciągu 1–4 dni od zarażenia. Chory zaraża nawet do 7 dni od ustąpienia objawów, jeśli nie został podany odpowiedni antybiotyk.

Zapalenie gardła – objawy

Zapalenie krtani należy odróżnić od zapalenia gardła, ponieważ mogą one mieć podobne objawy. Zazwyczaj najbardziej charakterystycznym objawem bakteryjnego zapalenia gardła jest zaczerwienione gardło, ropna wydzielina i powiększone węzły chłonne. Często obok zapalenia gardła współwystępuje zapalenie migdałków.

Objawy bakteryjnego zapalenia gardła2:

 • silny ból gardła,
 • zaczerwienione gardło,
 • wydzielina w gardle,
 • gorączka,
 • drapanie w gardle,
 • chrypka,
 • powiększenie węzłów chłonnych.

Zapalenie gardła – wirusowe czy bakteryjne?

Aby wdrożyć odpowiednie leczenie, musimy wiedzieć, czy mamy do czynienia z bakteryjnym zapaleniem gardła, czy wirusowym. Do rozpoznania stosowana jest skala wg Centora/McIsaaca, która jest cennym narzędziem diagnostycznym zakażenia bakterią Streptococcus pyogenes, która najczęściej powoduje bakteryjne zapalenie gardła3. Według skali zlicza się liczbę punktów na podstawie objawów i dobiera się odpowiednie postępowanie. Skala ocenia takie parametry jak4:

 • temperatura ciała powyżej 38 st. C (1pkt),
 • brak obecności kaszlu (1pkt),
 • powiększenie węzłów chłonnych szyjnych przednich (1pkt),
 • obrzęk i wysięk migdałków (1pkt),
 • wiek 3–14 lat (1pkt),
 • wiek 15–44 lat (0 pkt),
 • wiek > 45 lat (-1pkt).

Bakteryjne zapalenie gardła zazwyczaj objawia się nagłym początkiem i zwiększonym nasileniem objawów.

Leczenie bakteryjnego zapalenia gardła

W leczeniu zakażeń bakteryjnych stosuje się antybiotykoterapię, która likwiduje bakterie chorobotwórcze oraz leczenie objawowe w celu złagodzenia bólu gardła2. Warto również sięgnąć po preparaty dezynfekujące. Antybiotyki są niezmierne ważne w przypadku zakażeń bakteryjnych, ponieważ zmniejszają ryzyko wystąpienia powikłań. Należy pamiętać, aby antybiotyk zawsze stosować do końca, nawet jeśli objawy ustąpiły.

Chlorchinaldin na bakteryjne zapalenie gardła

W leczeniu bakteryjnego zapalenia gardła skuteczny jest Chlorchinaldin5 który ma działanie przeciwbakteryjne, dlatego świetnie sprawdzi się w infekcjach bakteryjnych gardła. Można go stosować podczas antybiotykoterapii, jako leczenie objawowe. Substancja czynna, czyli chlorchinaldol, ma działanie przeciwbakteryjne zarówno wobec bakterii Gram-ujemnych, jak i Gram-dodatnich.

Chlorchinaldin ulotka:

 • Chlorchinaldin zwalcza przyczynę bólu,
 • nie podrażnia i nie wysusza gardła,
 • może być stosowany w trakcie antybiotykoterapii oraz po jej zakończeniu,
 • nie wpływa na zdolność prowadzenia samochodu i innych pojazdów mechanicznych.

 

Bibliografia:

 1. Weber R. Pharyngitis [published correction appears in Prim Care. 2015 Mar;42(1):xvii]. Prim Care. 2014;41(1):91–98.
 2. Bisno AL. Acute pharyngitis. N Engl J Med. 2001;344(3):205–211.
 3. Fine AM, Nizet V, Mandl KD. Large-scale validation of the Centor and McIsaac scores to predict group A streptococcal pharyngitis. Arch Intern Med. 2012;172(11):847–852.
 4. https://www.mp.pl/interna/table/B16.3.3-1. [dostęp: 10.10.2021]
 5. Charakterystyka produktu leczniczego Chlorchinaldin VP [dostęp: 10.10.2021]

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar