2021-12-21

Czy wiesz, że...

Konsultacja z lekarzem online - jak się przygotować?

Konsultacja z lekarzem online lub przez telefon to stosunkowo nowe formy kontaktu, alternatywne dla tradycyjnej wizyty w gabinecie. Ta możliwość pozwala uzyskać profesjonalną poradę i pomoc bez wychodzenia z domu, co ma znaczenie nie tylko w kontekście pandemii, ale również w perspektywie złego samopoczucia, trudności z poruszaniem się, a nawet chorób dzieci, z którymi często trudno dotrzeć do przychodni. Skorzystanie z konsultacji online nie jest skomplikowane, ponieważ jednak to nowość, wiele osób nie wie, jak się do niej przygotować. Podpowiadamy.

 

 

 

1. Konsultacja lekarska online - na czym polega?
2. W jakich sytuacjach przydadzą się konsultacje online?
3. Przygotowanie do konsultacji online - kwestie techniczne
4. Co przygotować na konsultację online?
5. Co przygotować, by otrzymać e-receptę?
 
Konsultacja lekarska online z reguły wiąże się z krótszymi terminami, brakiem konieczności dojazdu i oczekiwania na swoją kolej. Często także kosztuje nieco mniej.
 

Konsultacja lekarska online - na czym polega?

Najprościej mówiąc, lekarz online to konsultacja, która odbywa się na odległość, bez fizycznego kontaktu specjalisty z pacjentem. Zamiast tego wykorzystuje się telefon lub czat poprzez komunikator tekstowy na stronie danej placówki lub inny komunikator internetowy. Samo ustalenie terminu nie różni się niczym od standardowej procedury: poprzez rejestrację ustalasz termin takiego kontaktu, uzyskujesz dokładne instrukcje, później zaś tylko czekasz, aż lekarz skontaktuje się z tobą w odpowiednim czasie.
 
Sama konsultacja online również nie różni się niczym od standardowej rozmowy prowadzonej w gabinecie. Musisz jedynie pamiętać, aby wcześniej dostarczyć odpowiednie dokumenty - każda placówka proponująca wizytę online ma swoje procedury w tym zakresie.
 

W jakich sytuacjach przydadzą się konsultacje online?

Lekarz online często kojarzony jest przede wszystkim z sytuacją, z jaką mieliśmy do czynienia w czasie pierwszej fali pandemii koronawirusa. Okazuje się jednak, że takie wizyty znajdują znacznie szersze zastosowanie. Możliwość skorzystania z fachowej porady bez wychodzenia z domu sprawdza się w przypadku osób starszych, mających trudności z samodzielnym poruszaniem się oraz w przypadku małych dzieci. Warto sięgnąć po taką opcję także wtedy, gdy po prostu czujesz się bardzo źle, masz biegunkę, wymiotujesz - nie musisz wówczas oczekiwać na poradę do momentu, aż objawy ustąpią na tyle, byś mógł dotrzeć do przychodni.
 
Konsultacja lekarska drogą telefoniczną lub internetową często dotyczy mieszkańców małych miejscowości. O ile lekarz rodzinny przeważnie przyjmuje nawet w niewielkich ośrodkach, o tyle z dostępem do specjalisty może być problem. Wyjazd do innego miasta oznacza dodatkowe koszty, tu zaś kompetentny lekarz. Wizyta online eliminuje takie uciążliwości. Konsultacja online z lekarzem może dotyczyć porad ogólnych, ale nierzadko także leczenia specjalistycznego. Konsultacje dermatologiczne, leczenie zapalenia pęcherza, porada endokrynologiczna... - to tylko kilka przykładów takich powodów.
 

Przygotowanie do konsultacji online - kwestie techniczne

Zanim rozpocznie się konsultacja lekarska, zadbaj o wszystkie kwestie techniczne. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że rozmowa nie zostanie w żaden sposób zakłócona. O czym warto pamiętać przede wszystkim?
 
Upewnij się, że w wyznaczonym dniu o umówionej godzinie będziesz mieć możliwość swobodnej rozmowy. Zadbaj o to, aby nikt ci nie przeszkadzał i zapewnij sobie prywatność.
 
Przygotuj niezbędne narzędzia. Jeśli konsultacja lekarska będzie odbywała się przez telefon, zadbaj o to, by był sprawny i w pełni naładowany. Konieczność szukania ładowarki w trakcie będzie przeszkadzać i tobie, i lekarzowi.
Przygotuj dane niezbędne do twojej identyfikacji. 
Pamiętaj, że każda placówka medyczna może wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia i wymogi. Czasem pojawia się prośba o wypełnienie formularza, czasem, by wcześniej dostarczyć dane medyczne i dokumentację medyczną. Wszystko to ma na celu dostarczenie jak najlepszej jakości usługi.
 

Co przygotować na konsultację online?

Do wizyty online przygotuj się wcześniej, aby w trakcie rozmowy uniknąć poszukiwania ważnych informacji w trakcie konsultacji. Co powinno znaleźć się w zasięgu ręki? Najważniejsze są:
  • lista pytań i wątpliwości, o których chcesz porozmawiać z wybranym specjalistą,
  • dokumentację medyczną związaną z dotychczasowym leczeniem,
  • bieżące wyniki badań,
  • listę przyjmowanych na stałe leków. 
Wszystkie notatki i wydruki miej w zasięgu ręki, nawet jeżeli dotarły do placówki medycznej już wcześniej. Zdecydowanie ułatwi to przebieg rozmowy i zapewni profesjonalne podejście.
 

Co przygotować, by otrzymać e-receptę?

Poprzez konsultację online możesz uzyskać także zwolnienie lekarskie lub e-receptę. Aby tak się stało, zaopatrz się wcześniej nie tylko w nazwy zażywanych leków, ale również w dawkowanie. Konieczne będą wyniki badań oraz numer pesel, do którego przypisana zostanie recepta. Wszelkie pozostałe dane znajdują się już w systemie. Kod do e-recepty najczęściej przesyłany jest smsem.
 
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar