2021-10-19

Czy wiesz, że...

Grzybica pochwy – wszystko, co musisz wiedzieć o leczeniu kandydozy

Grzyby mogą atakować różne obszary naszego ciała czy układy ludzkiego organizmu. Jedną z popularniejszych dolegliwości powodowaną przez grzyby drożdżopodobne jest grzybica pochwy – kandydoza. Choć dolegliwość ta zwykle kojarzy się z niedostateczną higieną, to istotne są też takie czynniki, jak aktywność seksualna, przyjmowane leki czy choroby współistniejące. Oto, wszystko, co musisz wiedzieć o grzybicy pochwy i jej leczeniu.

 

 

 

Grzybica pochwy – objawy i przyczyny kandydozy

Za powstanie grzybicy pochwy zazwyczaj odpowiedzialne są drożdżaki Candida albicans. Kandydoza może być konsekwencją stosunku bez zabezpieczeń z nieznanym partnerem, który może być potencjalnym nosicielem, ale też ubieraniem nieoddychającej i obcisłej odzieży czy bielizny. Zakażenie wiąże się z zaburzeniem mikroflory bakteryjnej pochwy i obniżeniem odporności.

Wówczas grzyby wykorzystują te sprzyjające dla siebie warunki, doprowadzając do infekcji. Do najczęstszych objawów kandydozy zalicza się: zaczerwienienie, pieczenie, świąd, ból podczas stosunku, obrzęk okolic intymnych czy wykwity. W takich wypadkach konieczne jest rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny intymnej, a także regularne stosowanie specjalistycznych środków np. płynów do higieny intymnej i tabletek oraz kremów zapisanych przez lekarza.

Leki na grzybicę pochwy

Pacjentki, u których stwierdza się grzybicę pochwy, stosując się do zaleceń i terapii zaleconej przez lekarza zazwyczaj pozbywają się infekcji w całości. Wskazania do leczenia są zawsze indywidualne. Każda pacjentka może mieć inny przebieg, do którego należy zastosować odmienne preparaty. Zależne jest to od wieku kobiety, stopnia powikłania, chorób współistniejących czy też stanu ciąży.

Niemniej zazwyczaj wystarczy przepisanie miejscowych leków przeciwgrzybiczych. Bardzo często będą to tabletki na grzybice pochwy na receptę np. Pimafucin bazujący na natamycynie – to antybiotyk o działaniu przeciwgrzybiczym z grupy polienów wskazany w leczeniu zakażeń pochwy wywołanych przez drożdżaki Candida albicans. Tego typu globulki na receptę dostępne są na platformie handlowej LIKI24, która oferuje dostęp do wielu medykamentów sponad 1000 różnych aptek w Polsce.

Realizacja e-recepty na portalu jest możliwa dzięki innowacyjnemu i intuicyjnemu systemowi. Poza podaniem standardowych danych przy składaniu zamówienia na inne środki dostępne bez recepty należy dodatkowo podać kod e-recepty oraz numer PESEL pacjenta. W katalogu LIKI24 dostępne są jeszcze inne leki na grzybicę pochwy.

Można nabyć także kremy stosowane w leczeniu kandydozy skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych. To zwykle preparaty bazujące na klotrimazolu, zalecane w leczeniu infekcji pochwy m.in. u kobiet w ciąży.

W leczeniu kandydozy stosuje się także tabletki dopochwowe np. antybiotyk Nystatyna, który wiąże się z ergosterolem — substancją obecną w błonie komórkowej grzybów, wykazując działanie grzybostatyczne czy też grzybobójcze. Jeszcze inne tabletki na grzybicę pochwy to twarde kapsułki Fluconazole stosowane w leczeniu zakażeń wywołanych przez grzyby chorobotwórcze. Lekarz może zalecić stosowanie tego leku przy m.in. zakażeniach drożdżakowych narządów płciowych – zakażeniach pochwy lub prącia.

 

Grzybica pochwy a preparaty probiotyczne

Po zakończeniu leczenie lekarz może zalecić pacjentce stosowanie probiotyków ginekologicznych, by odbudować i utrzymać prawidłową florę bakteryjną pochwy oraz uregulować poziom bakterii lactobacillus. To suplementy zawierające żywe kultury bakterii – kwas mlekowy bądź  pałeczki kwasu mlekowego.

Część tego typu preparatów dodatkowo zawiera substancje pomocnicze, które wspierają łagodzenie bólu czy świądu związanego z infekcją. Tego typu środki pomagaj utrzymać kwaśne środowisko z odczynem pH właściwym dla pochwy 3,6-4,5. Dzięki czemu minimalizuje się ryzyko ponownego nagromadzenia złych bakterii i nawrotu grzybicy.

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar