2021-09-12

Napoje

9 ciekawostek na temat kawy

Kawa towarzyszy w codziennym życiu każdemu z nas. Nic więc dziwnego, że bardzo często wspomina się o niej czy to w internetowych artykułach, czy zwykłych codziennych rozmowach. Każdy z czytelników wielokrotnie prawdopodobnie słyszał o tym, jak produkowana jest rzekomo (o tym czy jest tak naprawdę w dalszej części artykułu) najdroższa kawa świata – Kopi Luwak, czy o tym, że kawa niby wypłukuje magnez. Chcielibyśmy dziś przedstawić 9 mniej znanych ciekawostek na temat kawy. Następnym razem podczas towarzyskiej rozmowy zaskocz nimi swoich znajomych!

 

 

Jak zatrzymać stygnięcie kawy?

By spowolnić ten proces wystarczy dodać do kawy… śmietanki! Dlaczego? Z dwóch powodów: po pierwsze, z powodu jej koloru. Każdy wie, że jeśli w słoneczny dzień założymy czarną koszulkę, szybciej zrobi się nam gorąco. Ciemny kolor oprócz absorbowania ciepła, szybciej je również emituje, także w przypadku kawy. Po drugie, „lepkość” powstrzymuje do pewnego stopnia parowanie. Dodanie do kubka „małej czarnej” śmietanki zagęszcza ją, nie pozwalając na łatwe parowanie, a co za tym idzie – szybką utratę temperatury.
 

Kawa odwadnia?

Nie! To często powtarzany mit! Spożywając normalne ilości kawy nie wydalamy w żaden sposób więcej wody, niż ilość znajdującą się wewnątrz naparu. Pijmy wodę, by w upalne dni pozostać na odpowiednim poziomie nawodnienia, lecz nie odmawiajmy sobie pysznego espresso czy cappuccino.
 

Kawa a antyoksydanty

Człowiek aż 79% swojego dziennego zapotrzebowania na antyoksydanty przyjmuje w postaci napojów. Jednym z nich jest kawa.  Co za tym idzie, istnieją badania wykazujące, iż jej codzienne spożycie może znacznie obniżyć ryzyko cukrzycy typu drugiego, chorób wątroby, czy nawet Alzheimera, a to naprawdę tylko wierzchołek góry lodowej chorób, którym można zapobiec między innymi dzięki kawie. Pijmy ją więc także dla zdrowia!
 

Czy mocniejsza kawa pobudza bardziej?

Wiele osób wyznaje przekonanie, iż im kawa jest intensywniejsza w smaku, tym „mocniejsza”, a co za tym idzie, bardziej bogata w kofeinę. Kawy najintensywniejsze to zazwyczaj bardzo ciemne wypały, charakteryzujące się dużą goryczą. Instynktowne łączenie smaku i pobudzającego efektu to w rzeczywistości błąd. „Mocne” podwójne espresso zawiera dużo mniej kofeiny niż „słaba” w smaku kawa przelewowa. Dlaczego się tak dzieje? Kofeina wydzielana jest bowiem w procesie ekstrakcji – parzenia kawy poprzez kontakt zmielonych ziaren z gorącą wodą. W procesie parzenia espresso czas ten jest relatywnie krótki, w stosunku do chociażby kawy z dripa – stąd mniejsza zawartość kofeiny mimo „mocniejszego” smaku.
 

Kawowy recykling

Mało kto wie, iż fusy z kawy mogą być świetnym źródłem odnawialnej energii! Co więcej, nie jest to jedynie oderwana od rzeczywistości teoria. Takie rozwiązania funkcjonują już na całym świecie. Brytyjska firma Bio-Bean tworzy z fusów z kawy biopaliwo mogące zasilić dziennie 365 londyńskich autobusów, na Litwie fusy wykorzystano, by wyprodukować prąd do oświetlenia świątecznej choinki, natomiast polskie EcoBean przetwarza je na brykiety bardziej kaloryczne od brykietów drzewnych. To nowatorskie podejście do ekologii, któremu z pewnością warto się przyglądać. Kto wie, może pewnego dnia fusami po porannej „małej czarnej” będziemy mogli zasilić w energię własny dom…
 

Cappuccino a Kościół

Mało kto wie czemu, a raczej komu słynne, włoskie cappuccino1 zawdzięcza swą nazwę. Są za nią odpowiedzialni osiadli w XVI wieku we Włoszech kapucyni. Wielu uważa, iż kawa ta została nazwana w ten sposób, gdyż po dodaniu doń spienionego mleka przypomina mnisią tonsurę, lub też, ponieważ pianka przypomina charakterystyczny zakonny kaptur. Jedno i drugie jest jednak mitem, spienione mleko w kawie to bowiem wynalazek XX wieku. Etymologia jest dość prosta. Kawa zmieszana z mlekiem przypominała kolorem brązowy, kapucyński habit!
 

Rekord świata w piciu kawy

Jak wiadomo istnieje ogromna liczba dziwnych rekordów. Największa mozaika wykonana ze zmielonej kawy, największy (o pojemności ponad 22 tysięcy litrów) kubek kawy, największa (ponad dwumetrowa) kawiarka… Na uwagę zasługuje jednak Brytyjczyk – Luke Ibbetson – który pobił rekord najszybciej wypitej kawy2, pijąc pełną, gorącą filiżankę w zaledwie 3,66 sekundy!
 

Legendarne początki kawy

Według legendy (istnieją jej różne wersje) kawę odkrył etiopski pasterz imieniem Kaldi, który zauważył, iż jego kozy po zjedzeniu tajemniczego owocu (wiśni kawowca) stają się wyraźnie nadpobudliwe. Opowiedział o tym lokalnym mnichom, którzy odkryli, iż spożywając przygotowany z owoców napój są w stanie modlić się całymi nocami bez zapadania w sen. I tak oto wynaleziono pyszny, czarny napar.
 

Najdroższa kawa świata

Często mówi się, iż najdroższymi kawami świata są Kopi Luwak lub Black Ivory. Dla wielu zaskoczeniem może okazać się fakt, iż tak naprawdę najdroższe kawy świata to kawy odmiany geisha. Choć Kopi Luwak i Black Ivory są drogie ze względu na limitowaną ich ilość, jak i nietypowy sposób pozyskiwania (są one wpierw trawione przez odpowiednio cywety i słonie), kawy odmiany geisha wymagające niesamowicie specyficznych warunków, pozwalających jedynie na wyhodowanie rocznie bardzo małej ilości owoców. Są one cenione przez profesjonalistów ze względu na niespotykaną złożoność i bogactwo smaku (potwierdzi to każdy, kto geishy kiedyś próbował). To czyni kawy tej odmiany najdroższymi na świecie – ich cena może sięgać nawet 1029 dolarów3 za niespełna pół kilograma!
 
 
Mamy nadzieję, iż 9 przedstawionych przez nas faktów zachęci was do poznania złożonego i intrygującego świata kawy. Tematy krótko tu poruszone to zaledwie jego wierzchołek. Dobra kawa w dłoń i zapraszamy do jego dalszego zgłębiania!
 
 
https://www.youtube.com/watch?v=-US-wCePuRA&t=109s

https://www.guinnessworldrecords.com/world-records/469876-fastest-time-to-drink-a-cup-of-coffee
 
3 https://vinepair.com/articles/panama-geisha-coffee-winner/

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar