2021-09-10

Czy wiesz, że...

USG łokcia – co warto wiedzieć o tym badaniu?

Schorzenia dotykające stawów stanowią wysoki odsetek problemów diagnozowanych nie tylko u sportowców, ale także u osób wykonujących pracę fizyczną oraz biurową.

 

 

 

Wszelkie urazy, zwichnięcia czy skręcenia mogą pozostawić trwały ślad i znacząco ograniczać zakres ruchu. W celu dokładnego określenia przyczyny i zastosowania odpowiedniego leczenia wykonuje się niezbędne badania, wśród których wymienia się badanie ultrasonograficzne stawów, w tym USG łokcia. Na czym polega to badanie i kiedy należy je wykonać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście!

USG łokcia – czym jest i jak przebiega to badanie?

Ultrasonografia jest podstawowym badaniem obrazowym stosowanym w diagnostyce schorzeń dotykających układ ruchu. Dużą zaletą jest fakt, że jest to badanie bezpieczne i nieinwazyjne, a uzyskane przy jego użyciu wyniki są precyzyjne i wiarygodne. Ultrasonograf, czyli urządzenie, za pomocą którego wykonuje się badanie USG, w swoim działaniu wykorzystuje fale ultradźwiękowe, które wynikają w głąb skóry i odbijając się od tkanek tworzą dwu- lub trzywymiarowy obraz.

Badanie USG łokcia nie wymaga od pacjenta wcześniejszego przygotowania. Lekarz nakłada na niewielką sondę specjalny żel, a następnie przykłada ją do skóry w pobliżu stawu łokciowego. Sama procedura trwa kilkanaście minut, a wyniki przekazywane są badanemu bezpośrednio po jego wykonaniu. Diagnostyka łokcia obejmuje jednocześnie przednią, boczną, jak i tylną powierzchnię stawu. Badanie ultrasonograficzne pozwala także na ocenę rozległości uszkodzeń ścięgien i mięśni w obrębie stawu.

Kiedy należy wykonać badanie ultrasonograficzne łokcia i co można zdiagnozować?

Każdy przejaw dyskomfortu bądź bólu występującego w obszarze stawu łokciowego powinien stanowić impuls do wykonania USG łokcia. Ponadto, wśród wskazań do jego wykonania należy wymienić występowanie zmian zwyrodnieniowych, obrzęku, a także ocenę ewentualnych powikłań pooperacyjnych lub pourazowych.

Struktury wchodzące w skład stawu łokciowego znajdują się tuż pod skórą, dzięki czemu USG z dużą dokładnością umożliwia rozpoznanie takich schorzeń jak:

  • uszkodzenie więzadeł pobocznych;
  • uszkodzenia lub zwyrodnienie przyczepów ścięgien mięśni (tzw. łokieć tenisisty lub łokieć golfisty);
  • zespół kanału nerwu łokciowego;
  • wysięki, krwiaki, guzy i torbiele;
  • zapalenie kaletek i nadkłykci;
  • zwyrodnienie stawu łokciowego.

Komentarze (1)

anna (2021-09-10 08:09:20)
dokładnie
Łokcia przede wszystkim nie należy lekceważyć. Miałam problem i dwa lata niewiele z tym robiłam. Potem dwa kolejne leczyłam. Dobrze że trafiłam do specjalistów (Prof&Care), bo prawdopodobnie skończyłoby się trwałym niedowładem.
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar