2021-03-24

Bielizna

Jak i kiedy dobrać biustonosz do karmienia piersią?

Oczekiwanie na pojawienie się dziecka to wspaniały i wymagający czas, przepełniony miłością i bliskością. Szczególną rolę w życiu Twojego maluszka będą pełniły teraz Twoje piersi – nie tylko dostarczą niezbędny pokarm, ale będą także pośrednikiem bliskości i zapewnią mu bezpieczeństwa. Żebyś te wspólne chwile w pełni docenić musisz zadbać przede wszystkim o własny komfort, a pomocą służyć będzie Ci dobrze dobrany biustonosz do karmienia. Ciało w trakcie ciąży oraz karmienia to nie lada wyzwanie dla producentów bielizny, bo biustonosz przeznaczony na ten czas powinien spełniać szereg warunków.  Przybliżymy Ci, na co zwrócić uwagę wybierając stanik do karmienia.

Na początek będziesz potrzebowała około 2-3 sztuk biustonoszy do karmienia, za którymi najlepiej rozejrzeć się pod koniec 8 miesiąca ciąży. Bardzo ważne, żeby na początku tzw. „mlecznej drogi” były to miękkie biustonosze bez fiszbin. Przydadzą Ci się już w szpitalu po porodzie. Najczęściej w drugiej dobie życia dzieci bardzo intensywnie zaczynają pracę nad pobudzeniem laktacji poprzez częste i długotrwałe ssanie piersi. Już wtedy biustonosz do karmienia będzie ułatwiał dostęp do piersi i zaspokojenie najważniejszych potrzeb Twojego Maleństwa – sytości i potrzeby bliskości. Możesz też doświadczyć nawału mleka, który najprawdopodobniej wystąpi około 2 bądź 3 doby po porodzie. Twoje piersi będą wtedy szczególnie wrażliwe, dlatego miękki stanik będzie najbardziej odpowiedni i zapewni delikatne podtrzymanie biustu. Taki stanik będzie też najwłaściwszy na czas nocy i odpoczynku. Zapobiegnie przyciśnięciu piersi, co może doprowadzić do nieprzyjemnego zastoju i dolegliwości bólowych. 
 
Po pierwszym miesiącu karmienia Twoja laktacja powinna już ulec stabilizacji i powinien wyklarować się rozmiar, który może Ci towarzyszyć przez cały okres karmienia. Kiedy już go poznasz możesz zaopatrzyć się w większą ilość biustonoszy, także w te z fiszbinami. Podczas różnych sytuacji sprawdzi się bielizna różnego rodzaju – zarówno o miękkiej bezfiszbinowej miseczce, kiedy zechcesz poczuć się swobodniej, ale też usztywniana miseczka na fiszbinach – kiedy zechcesz nadać piersiom ładny kulisty kształt i uzyskać efekt ich uniesienia. 
 
Niezależnie od tego jaki stanik wybierzesz musi być przede wszystkim praktyczny pod względem komfortowego karmienia piersią. W biustonoszach do karmienia miseczki są odpinane za pomocą wygodnego klipsa. 
 
Pozwala to na wygodne i bezproblemowe odkrycie piersi zawsze kiedy tego potrzebujesz. Nie musisz martwić się także o spadające z ramienia ramiączko. W dedykowanych do karmienia stanikach jest ono przymocowane za pomocą dyskretnego kawałka materiału do obwodu, aby zawsze trzymało się na swoim miejscu. Nawet kiedy rozmiar Twojego stanika się unormuje Twoje ciało nadal może się zmieniać – wykonało ogromna pracę dostosowując się do potrzeb rosnącego w Tobie dziecka, a teraz wraca do normy.
 
 
 
 
 
 
Nadal jednak szaleją w nim hormony, Twoja waga może ulegać zmianie – z tego powodu Twój obwód pod biustem również może się zmieniać. Biustonosze do karmienia bardzo często są wyposażone w dodatkowe haftki, tak abyś mogła lepiej je dopasować do swojego zmieniającego się ciała. Kolejnym aspektem, który sprawia, że stanik do karmienia piersią świetnie sprawdza się w swojej roli jest materiał z jakiego jest wykonany. Biust kobiety karmiącej na zmianę wypełnia się mlekiem , a po karmieniu jest opróżniony – przez to jego rozmiar zmienia się delikatnie kilkukrotnie w ciągu dnia. Elastyczny materiał w górnej części miseczki biustonosza dopasowuje się do kształtu piersi przed i po karmieniu. Materiał musi być także delikatny dla szczególnie wrażliwego w okresie karmienia biustu. Piersi kobiety karmiącej są intensywnie eksploatowane przez ssące maleństwo, szczególnie na początku karmienia są wyjątkowo wrażliwe, niekiedy bolesne – wymagają więc szczególnej troski i delikatności. Stanik do karmienia musi być także piękny i cieszyć oko świeżo upieczonej mamy, tak aby mogła poczuć się nie tylko wygodnie, ale i pięknie. Na szczególną uwagę zasługuje biustonosz brytyjskiej marki Panache - Sophie Maternity, który nie tylko zapewnia piersiom idealne podtrzymanie, ale również, z uwagi na bardzo kobiece koronkowe  wykończenie podkreśli seksapil. 
 
Dobieranie stanika do karmienia piersią nie różni się od dobierania standardowego stanika. Każdy wybór stanika należy rozpocząć od prawidłowego wykonania pomiaru ciała, a dokładnie obwodu w biuście jak i pod nim. Następnie dokonane pomiary zestawiamy z rozmiarówką producenta bielizny, którego produkt planujemy zakupić. To bardzo ważne aby przy każdym zakupie dokonać pomiaru biustu i zwrócić uwagę czy dana rozmiarówka dotyczy pomiarów w staniku czy bez niego. 
 
Biustonosz do karmienia piersią należy kupić jeszcze w okresie ciąży. Nie ma sensu jednak za bardzo się spieszyć z tym zakupem. Dlaczego? Ciało ciężarnej kobiety przez całe dziewięć miesięcy ciąży przechodzi wiele zmian. Rosnący brzuszek powoduje rozsunięcie się żeber i poszerzenie obwodu pod piersiami. Piersi przygotowujące się do laktacji powiększają się i staja się bardziej wrażliwe. Może zdarzyć się tak, że w trakcie ciąży będziesz musiała nawet kilka razy zmienić rozmiar stanika, dlatego nie warto za wcześnie inwestować w stanik przystosowany do karmienia.  
 
Karmienie piersią to cudowny czas wypełniony miłością i bliskością. To piękne chwile trzymania w ramionach Twojego maleńkiego dziecka, ale też chwile kiedy Twoje piersi mogą być nadwrażliwe czy bolesne. Warto zapewnić sobie na ten wyjątkowy czas maksymalny komfort i wygodę jaką daje dobrze dobrany stanik do karmienia.
 
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar