2021-02-16

WSPIERAMY AKCJE

Światowy Dzień Kota już w środę 17 lutego

Jak możemy pomóc bezdomnym kotom? 

Portal Wamiz.pl przyjrzał się problemowi bezdomności kotów w Polsce Światowy Dzień Kota już w najbliższą środę. Z tej okazji Wamiz.pl, największy i dostępny także w polskiej wersji językowej portal poświęcony zwierzętom domowym w Europie, postanowił przyjrzeć się sytuacji bezdomnych kotów.
 
 
 
Fot. wamiz
 
 
  • Choć z roku na rok zwiększa się liczba adoptowanych ze schronisk kotów, to kocia bezdomność w Polsce jest wciąż ogromnym problemem – w 2010 roku adoptowano 11 tys. kotów, w 2020 ponad 20 tys. 
  • Jednocześnie co roku do schronisk trafia coraz więcej kotów – w 2010 roku było to 21 tys., a w 2019 roku ponad 31 tys. 
Skąd zatem bierze się kocia bezdomność, jak jej zapobiegać i w jaki sposób można pomagać takim zwierzętom?
Bezdomne czy wolnożyjące?
 
Bezdomne koty można spotkać wszędzie – od wielkich osiedli mieszkalnych w dużych miastach po zaciszne parki w niewielkich miejscowościach. Jednak nie zawsze są one pozbawione dachu nad głową – w wielu przypadkach to koty wolnożyjące. Jest je niezwykle trudno od siebie odróżnić. Zwierzaki wolnożyjące najczęściej zamieszkują miasta i są bardzo ważnym elementem ekosystemu. Ich obecność w naturalny sposób zapobiega obecności i rozmnażaniu się gryzoni. 
 
- Koty wolnożyjące, według prawa, stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu. Do dbałości o zapewnienie tych warunków powinni zadbać m.in. zarządcy zasobów komunalnych, spółdzielczych, wspólnot mieszkaniowych.  – mówi Anna Zielińska, wiceprezeska Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! Zwierząt tych nie wolno pozbawiać miejsc ich dotychczasowego bytowania np. poprzez wypędzanie z piwnic. Nie wolno też ich wyłapywać i gdziekolwiek wywozić. Działania takie są łamaniem przepisów ustawy o ochronie zwierząt. Szczególnym okrucieństwem jest świadome ich zamykanie w pomieszczeniach bez możliwości wydostania się, skazujące je na śmierć z powodu głodu i pragnienia. Czyny takie zagrożone są karą pozbawienia wolności do dwóch lat. – dodaje. 

Powody bezdomności
Jednak nie wszystkie koty, które spotykamy na ulicach, to zwierzaki wolnożyjące. Wiele z nich miało kiedyś swój dom, opiekuna i ciepłe posłanie, ale z różnych powodów straciły je bezpowrotnie. Te zwierzęta najczęściej albo zostały porzucone (np. przed wakacjami lub po świętach), albo trafiły na ulicę, ponieważ opiekun zmarł lub nie mógł się nimi opiekować z innych powodów losowych.
 
- Bezdomność jest spowodowana brakiem sterylizacji i kastracji zwierząt nie przeznaczonych do hodowli. Może być także spowodowana nieodpowiedzialnością opiekunów kotów domowych, którzy niefrasobliwie nie zabezpieczają okien i balkonów, co może przyczynić się do tego, że zwierzę łatwo może wypaść.  Inną przyczyną jest umyślne pozwalanie kotom na wędrówki na zewnątrz domów. 
W terenie nieznanym, kiedy poczuje się zagrożone, może szybko się zgubić, nie umieć lub nie mieć możliwości powrotu do opiekuna. – mówi Anna Zielińska z Fundacji Viva! 
 
Powodem kociej bezdomności może być także fakt, że ludzie, którzy decydują się na posiadanie kota nie zapoznali się wcześniej z jego potrzebami czy cechami charakteru, a potem nie są w stanie im sprostać. Bardzo ważnym faktem, na który zwracają uwagę eksperci – zarówno z Fundacji Viva!, jak i przedstawiciele Głównego Inspektoratu Weterynarii, jest to, że za bezdomnością kotów stoi także brak powszechnej sterylizacji i kastracji. Prowadzi to do zwiększenia populacji zwierząt bezdomnych, gdyż wciąż niestety zdarzają się przypadki porzucania niechcianych kociąt, często z ich matkami. 
 
A bezdomne koty są narażone na szereg niebezpieczeństw – zagrażają im złe warunki pogodowe, chłód, głód, samochody, czy trucizny na gryzonie wykładane w piwnicach. 
 
Jak zapobiegać i pomagać?
Zdaniem Głównego Inspektoratu Weterynarii najlepszym sposobem zapobiegania dużej liczby bezdomnych kotów jest poddawanie ich zabiegom sterylizacji i kastracji. Dotyczy to zarówno zwierząt wolnożyjących, jak i domowych. Ważne jest też ich czipowanie oraz rejestracja. Jest to doskonała metoda, która w przypadku zaginięcia zwierzęcia umożliwia szybkie ustalenie jego właściciela. Takie akcje są w wielu przypadkach bezpłatne i często wspierane przez gminy. 
 
A jak my możemy pomóc bezdomnym kotom? 
  • Sterylizując i kastrując! Niedopuszczanie do ciąż i potomstwa u zwierząt, które nie są przeznaczone do hodowli, jest najlepszym sposobem zapobiegania bezdomności.
  • Adopcja zwierzaków przebywających w schroniskach, domach tymczasowych czy będących pod opieką różnych fundacji. Według danych Głównego Inspektoratu Weterynarii wynika, że w 2019 roku adoptowano nieco ponad 20 tysięcy kotów. To bardzo niewiele w stosunku do liczby adoptowanych psów – w 2019 roku do adopcji trafiło 66 tys. tych czworonogów. 
  • Dokarmianie (szczególnie jesienią i zimą). Należy pamiętać, że jeśli rozpoczęło się dokarmianie to powinno się je kontynuować. Nie powinno karmić zwierząt tylko okazjonalnie – jest to długoterminowe zobowiązanie.
  • Bezpieczne schronienie – możemy zbudować specjalne domki w zacisznych i bezpiecznych miejscach – jednak to rozwiązanie dotyczy jedynie tych zwierząt, które nie miały dotychczas stałego schronienia. 
  • Mieszkając w blokach możemy zadbać, aby koty miały ciepłe pomieszczenie, w którym mogą się schronić - czy to będzie piwnica, czy pusta pakamera czy część korytarza piwnicznego z okienkiem. Zwierzaki muszą mieć możliwość swobodnego wejścia i wyjścia, dlatego warto zostawić choć jedno okienko piwniczne otwarte oraz wydzielić pomieszczenia w których przebywają koty z zabezpieczeniem higienicznym (kuwetami i wyminą żwirku) oraz wodą do picia. Nie wyziębi to piwnicy, a z pewnością uratuje wiele kocich istnień. 
  • Wspieranie organizacji zajmujących się pomocą zwierzętom - czy to finansowo, czy poprzez przekazanie koców, zabawek, posłań czy karmy. 
  • Jeśli wiemy o miejscach, w których przebywają koty, powinniśmy zainteresować tym gminę, ponieważ zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt, to właśnie gminy zobowiązane są do zapewnienia pomocy bezdomnym zwierzętom (miejsce w schronisku) czy opieki nad wolnożyjącymi kotami. 
 
Pomóc można na wiele sposobów, ważne, aby nasze działania były przemyślane i odpowiedzialne. 
 
Jeśli interesuje Cię adopcja kota, zapraszamy na portal Wamiz.pl: https://wamiz.pl/kot/adopcja 
 
 
***
O WAMIZ
 
Wamiz, utworzony w październiku 2009 roku przez Adriena Magdelaine’a i Adriena Ducousseta, jest wiodącą europejską grupą medialną zajmującą się zwierzętami domowymi, której portale w dostępne sześciu krajach odwiedza ponad 19 milionów osób miesięcznie. Wamiz.pl to portal, na którym miłośnicy zwierząt domowych znajdą wyczerpujące porady, aktualności, opisy ras psów i kotów, czy propozycje imion. 
Portal jest dostępny w języku francuskim, włoskim, hiszpańskim, niemieckim, angielskim i polskim.
 
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar