2021-02-05

Twarz

Skuteczny demakijaż – jak go wykonać?

Teoretycznie każda kobieta wie, że powinna codziennie oczyszczać swoją skórę, co jednak kryje się pod hasłem skuteczny demakijaż? Jak bardzo istotny jest ten krok w pielęgnacji i jak go wykonać, by przyniósł maksymalną korzyść skórze? Poznaj sekrety dobrego demakijażu i ciesz się piękniejszą cerą.

 

 

 

Demakijaż – dlaczego jest tak ważny?
 
Codzienne oczyszczanie skóry to jeden z najważniejszych filarów prawidłowej pielęgnacji, któremu warto poświęcić więcej uwagi. Prawidłowe oczyszczenie skóry ułatwia osiągnięcie pięknej, promiennej cery. Wieczorne mycie twarzy jest obligatoryjne, niezależnie od tego, czy skóra była pokryta makijażem, czy nie. W końcu to nie tylko produkty kolorowe wymagają zmycia, ale również produkowane przez cały dzień sebum czy zanieczyszczenia. Niezależnie od zaawansowania i liczby składników aktywnych zawartych w kremie, jeśli zostanie on zaaplikowany na nieoczyszczoną skórę, nie będzie mógł w pełni zadziałać. Tylko prawidłowo oczyszczony naskórek jest w stanie przyjąć i wchłonąć substancje aktywne zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych. Co więcej, pozostawienie na skórze resztek makijażu i zanieczyszczeń może być przyczyną wyprysków, zaczerwienień lub opuchnięć w okolicach oczu.
 
Jak prawidłowo oczyścić skórę?
 
Z wodą czy bez? Jeden etap czy kilka? Olejkiem czy żelem? Przed prysznicem czy po? Ile osób, tyle preferencji, jednak są pewne zasady, które optymalizują proces demakijażu, zwiększając jego skuteczność.
 
Kiedy wykonywać demakijaż? 
 
Oczyszczanie twarzy najlepiej wykonać przed kąpielą. Pod wpływem wysokiej temperatury i wilgotnego środowiska rozszerzają się pory, co – jeśli makijaż wciąż znajduje się na skórze – sprzyja wnikaniu zanieczyszczeń w głąb naskórka. Jednocześnie, jeśli bierzemy długą kąpiel lub prysznic, a nasza cera ma tendencje do zanieczyszczeń, warto po zakończeniu kąpieli, korzystając z tego, że pory się rozszerzyły, jeszcze raz przemyć twarz bardzo delikatnym środkiem myjącym, by dokładniej ją oczyścić.
 
Ile etapów powinien mieć demakijaż?
 
To, jak bardzo zaawansowany będzie rytuał wieczornego oczyszczania, zależy od typu cery oraz preferencji makijażowych. W przypadku osób, które na co dzień noszą makijaż, zwłaszcza cięższy czy też wodoodporny, oczyszczanie powinno składać się z dwóch etapów. Pierwszy z nich polega na wstępnym rozluźnieniu oraz rozbiciu cząsteczek kosmetyków kolorowych i zanieczyszczeń. Do tego – w myśl zasady „tłuste rozpuszcza tłuste” – służą kosmetyki typu mleczko, śmietanki kosmetyczne oraz oleje. Produkty te należy dokładnie rozprowadzić na twarzy, najlepiej dłońmi (za wyjątkiem oczu, gdzie należy je aplikować płatkami kosmetycznymi), a następnie delikatnie wmasować tak, by mogły związać cząsteczki makijażu i zanieczyszczeń. Po przemasowaniu należy spłukać twarz ciepłą wodą lub przetrzeć wilgotną ściereczką i przystąpić do drugiego etapu oczyszczania. Obejmuje on produkty myjące zawierające środki powierzchniowo czynne. Kosmetyki, takie jak żele do mycia twarzy, umożliwiają usunięcie tłustej warstwy pozostałej po pierwszym etapie demakijażu, pozostawiając skórę przygotowaną na wchłanianie składników aktywnych. Osoby, które nie noszą makijażu, mogą stosować jednoetapowe oczyszczanie przy pomocy żelu lub pianki do mycia. Obowiązkowo po umyciu twarzy należy zastosować tonik lub hydrolat.
 
Czy mycie bez wody jest lepsze dla skóry?
 
Wraz z pojawieniem się płynów micelarnych wiele osób zrezygnowało z używania wody podczas demakijażu. Nie jest to jednak najkorzystniejsze dla cery rozwiązanie, ponieważ niezmywane produkty do demakijażu kumulują się na powierzchni skóry, obciążając ją. Zmywać powinno się również płyn micelarny, który zawiera substancje powierzchniowo czynne. Niezmywany płyn może być przyczyną przesuszenia skóry i jej podrażnienia. Dlatego, niezależnie od rodzaju cery, do wieczornego oczyszczania należy stosować wodę. Jeśli woda z kranu nam nie służy, można ją zamienić na delikatniejszą wodę mineralną lub przegotowaną.
 
A co, jeśli skóra wydaje się ściągnięta po myciu wodą? Najczęściej winę ze ten dyskomfort ponosi nie tyle sama woda, ile stosowanie zbyt agresywnych środków myjących, pozostawianie skóry „do odparowania” zamiast jej natychmiastowego osuszenia lub zbyt mała dbałoś o nawilżenie skóry i jej prawidłowy płaszcz hydrolipidowy. Należy jednak pamiętać, by do mycia twarzy nie stosować zbyt gorącej wody, ponieważ jej wysoka temperatura mocniej narusza barierę hydrolipidową skóry, a tym samym ją wysusza.
 
Najlepsze produkty do demakijażu, czym się kierować przy ich wyborze?
 
Niezależnie od tego, czy będzie to mleczko, płyn micelarny, czy żel do mycia twarzy, wybierając produkt do demakijażu, należy zwrócić uwagę na to, dla którego typu cery został przeznaczony. Jest to niezwykle istotne w przypadku produktów myjących typu żel czy pianka, które mogą zawierać mniej lub bardziej agresywne substancje powierzchniowo czynne, np. SLS i SLES. Osoby z wrażliwą skórą mogą zdecydować się na kosmetyki, na których widnieje informacja „odpowiedni również do demakijażu oczu”, co sugeruje, że produkt zawiera delikatniejsze substancje myjące o mniejszym potencjale drażniącym. W przypadku bardzo tłustej skóry należy unikać produktów opartych na alkoholu, który ją wysuszy i podrażni. Podobnie ma się sytuacja z żelami zawierającymi drobinki peelingujące. Nie należy stosować ich codziennie, a osoby z suchą lub naczyniową skórą powinny całkowicie z nich zrezygnować na rzecz delikatnego żelu lub pianki dla suchej skóry i peelingu enzymatycznego.
 
Podstawowy zestaw kosmetyków do oczyszczania powinien zawierać jeden lub dwa produkty do pierwszego etapu oczyszczania „na tłusto”, np. mleczko lub olejek, a do tego produkt do demakijażu oczu, następnie kosmetyk myjący typu mydło, żel lub pianka do dokładniejszego wieczornego oczyszczania oraz delikatniejszy produkt myjący do porannego oczyszczania, np. żel micelarny lub delikatna pasta myjąca na bazie glinki. Swój zestaw produktów do demakijażu możesz skompletować np. na DOZ.pl: https://www.doz.pl/apteka/k4402-Oczyszczanie_i_demakijaz 
 
Artykuł sponsorowany

Komentarze (1)

Jola (2021-02-05 15:43:08)
must have
Ja do demakijażu używam wody micelarnej z Face Boom i wacików wielorazowych od Glov ( są niezastąpione! https://glov.co/pl/produkt/demakijaz/reusable-pads/waciki-wielorazowe-glov-moon-pads-kartonik/
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar