2020-11-24

DEKORACJA WNĘTRZ

Czym się kierować wybierając dywan?

Dywan to jeden z najpopularniejszych elementów wystroju mieszkania. Odpowiednio dobrany może stanowić funkcjonalną ozdobę pomieszczenia, w którym zostanie umieszczony. W poniższym tekście postaramy się podpowiedzieć czym się kierować wybierając dywan do mieszkania.

 
Dywan to nie tylko ładny wzór
Dywan z włókien naturalnych czy sztucznych?
Włosie długie czy krótkie – które wybrać?
Rozmiar dywanu również ma znaczenie
 
 
 
 
 

Dywan to nie tylko ładny wzór
 
Kupując dywan należy pamiętać, że ma on pasować zarówno do pomieszczenia, w którym zostanie położony, jak również do pozostałych elementów wystroju, głównie mebli. Wybierając kolorystykę pamiętajmy, że jasny dywan optycznie powiększa pokój, a ciemny wręcz przeciwnie. Dobierając dywan do podłogi, warto postawić na kontrast. Jeśli podłoga jest jasna, wybieramy ciemniejszy dywan, jeśli ciemna – jaśniejszy. W kwestii wzorów również powinności kierować się określonymi zasadami. Żywe kolory i wzory ucieszą dzieci, ale w sypialni raczej się nie sprawdzą. Te pozorne drobiazgi mają duże znaczenie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że dywany zazwyczaj towarzyszą nam przez lata.
 
Dywan z włókien naturalnych czy sztucznych?
 
Odpowiedź na to pytanie zależy w dużym stopniu od tego, czy ktoś w naszej rodzinie cierpi na alergię.
Jeśli tak, niektórych włókien naturalnych takich, jak bawełna i wełna należy unikać. Nie musimy jednak rezygnować z jedwabiu, gdyż jest on łatwy w czyszczeniu i w odróżnieniu od poprzedników nie przyciąga kurzu. Pomimo że wykonany z niego dywan prezentuje się zazwyczaj bardzo atrakcyjnie jest on dość drogi.
 
Wybierając włókna sztuczne przede wszystkim nie musimy się obawiać, że dywany z nich wykonany są o wiele gorszej jakości niż te z materiałów naturalnych. Technologia, która rozwinęła się na przestrzeni lat, daje nam bogaty wybór dywanów, które nie tylko znakomicie się prezentują, ale są wskazane dla osób, które cierpią na różnego rodzaju alergie. Wśród włókien sztucznych dużym uznaniem cieszy się polipropylen, który nie dość, że pozwala na wykonanie doskonale prezentujących się dywanów to jest bardzo trwały i odporny na wytarcie.
Równie dobrze sprawdzą się dywany poliamidowe i poliestrowe. Bardzo dobrze zastępują wełnę a przy tym są znacznie tańsze niż ich naturalny odpowiednik.
 
Włosie długie czy krótkie – które wybrać?
 
Długość włosia (runa) ma spory wpływ nie tylko na wygląd dywanu, ale również łatwość jego czyszczenia. Tradycyjne dywany mają ok. 2,5 cm wysokości i sprawdzą się doskonale np. w przedpokoju. Ich przeciwieństwem są dywany typu shaggy, których runo może mieć 10 cm. Są idealne np. w sypialni. W salonie sprawdzą się wersje pośrednie. Pamiętajmy, że im dłuższe runo, tym droższy dywan. Jeśli planujemy zakup kilku dywanów, warto mieć to na uwadze.

Rozmiar dywanu również ma znaczenie
 
Wiedząc już, z jakiego materiału ma być nasz dywan oraz w jakim kolorze, wzorze pozostaje nam wybrać jego rozmiar. Wbrew pozorom wielkość dywanu ma znaczenie. Zbyt duży lub zbyt mały może przytłaczać, lub zginąć gdzieś pomiędzy meblami. Nie chcąc popełnić takich błędów, warto trzymać się kilku prostych zasad:
- nie starajmy się pokryć dywanem większości podłogi w salonie. Ma on stanowić ozdobę, która będzie widoczna, a nie być ochroną parkietu.
- dywan nie może przeszkadzać, dlatego należy go dobierać np. do wielkości stołu, tak aby z każdej strony wystawał na ok. 1 metr.
- jeśli chcemy mieć dywan na całą podłogę, połóżmy go w pokoju dziecka. Wprawdzie duży dywan to więcej sprzątania, ale zabezpieczy on naszą pociechę przesiadującą na podłodze przed zimnem, a przy okazji zamortyzuje upadki w pierwszych latach życia.
- dywan dobieramy tak, aby nie kolidował z drzwiami. W przeciwnym razie czeka nas albo podpiłowanie drzwi co nie zawsze jest proste i estetyczne lub ciągłe zmaganie się z zagiętym narożnikiem dywanu.
 
Podsumowując zakup dywanu tylko pozornie wydaje się prosty. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie wymienione powyżej informację oraz to, że dywan ma nam służyć przez lata, warto poświęcić na jego wybór dłuższą chwilę. Asortyment sklepów jest tak szeroki, że bez problemu znajdziemy idealne dywany do każdego z pomieszczeń. 
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar