2020-09-17

WARTO WIEDZIEĆ

Jak skutecznie poszerzyć swoje słownictwo w obcym języku?

Słownictwo to, obok gramatyki, jeden z dwóch filarów każdego języka. Chociaż do przeprowadzenia prostej rozmowy wystarczy Ci zaledwie kilkaset podstawowych słów, do tego, aby swobodnie porozumiewać się na zaawansowanym poziomie, będziesz musiał poznać ich znacznie więcej – kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy! Jak zatem skutecznie uczyć się słówek w obcym języku?

 

 

 

Najprostszy sposób to po prostu „wkuwanie” długich list słówek – ale czy jest on najskuteczniejszy? Ta metoda może rzeczywiście okazać się pomocna w zaliczeniu testu z leksyki na dobrą ocenę, ale niestety trudno będzie przełożyć zdobytą w ten sposób wiedzę na praktyczną umiejętność posługiwania się językiem w mowie lub piśmie. Dlatego najlepiej postawić na praktykę już na etapie nauki.

Czytaj

W zależności od swojej znajomości języka możesz sięgnąć np. po bajki dla dzieci, specjalnie przygotowane czytanki na określonym poziomie zaawansowania, komiksy lub nawet autentyczne wiadomości prasowe lub teksty popularnonaukowe na interesujące Cię tematy. Próbuj odgadywać znaczenie nowych słów na podstawie kontekstu, a później weryfikuj swoje domysły za pomocą słownika. Dzięki tej metodzie poza leksyką będziesz też „mimochodem” poznawał gramatykę!

Słuchaj

W przypadku niektórych języków, np. bardzo popularnego angielskiego, pisownia i wymowa to niemal dwie różne sprawy. Dlatego tak ważne jest przyswojenie sobie nie tylko formy graficznej nowych słów, ale również ich brzmienia. Rozumienie ze słuchu to w końcu podstawowa kompetencja językowa, sprawdzana na każdym egzaminie. Dzięki Internetowi możesz słuchać native speakerów i przy okazji oswajać się z autentycznym akcentem i intonacją obcego języka.

Mów

Jeśli chcesz w pełni przyswoić sobie obcą leksykę, powinieneś mówić. W końcu aparat mowy trzeba wyćwiczyć w używaniu innego języka – podobnie, jak trenuje się wszystkie inne mięśnie. Wymawiaj głośno poznawane słowa, jak najdokładniej naśladując lektora. Powtarzaj też całe frazy i zdania. Dzięki temu lepiej je zapamiętasz, a później łatwiej przywołasz podczas rozmowy.

Wszystkie opisane wyżej kompetencje możesz rozwijać na grupowych lub indywidualnych kursach językowych. Szkoła Lincoln oferuje je również w formie online – więcej informacji znajdziesz na stronie: https://lincoln.edu.pl/online/.

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar