2020-07-20

WARTO WIEDZIEĆ

Top 7 przydatnych wskazówek dotyczących prasowania, które musisz znać

Dla niektórych z nas prasowanie jest formą relaksu, a dla innych to po prostu kolejny obowiązek. Bez względu na to, do której kategorii należysz, potrzebujesz tylko kilku sztuczek, aby uzyskać zadowalające rezultaty prasowania. Dobrze wyprasowana odzież wygląda nie tylko lepiej, ale jest też łatwiejsza do przechowywania. Jak więc ułatwić sobie i przyspieszyć ten cały proces? Oto kilka przydatnych wskazówek. Sprawdź je!

 

Suszarka Magnum marki Vileda fot.Vileda

 


1. Mniej znaczy więcej
Proces skracania prasowania, możesz rozpocząć już na etapie prania. Segregowanie tkanin to jedno, ale zadbaj także o to, aby w bębnie pralki nie znajdowało się za dużo ubrań. Jeśli włożysz zbyt wiele tkanin na raz, nie zostaną prawidłowo wyprane i wypłukane. Ponadto, działanie pralki na wysokich obrotach pogniecie materiały, które po wyschnięciu będą trudne do wyprasowania. Zapomnij również o suszeniu w suszarce bębnowej. Pozwól ubraniom wyschnąć samodzielnie, najlepiej na świeżym powietrzu. Zadziała wtedy siła grawitacji, która po części wygładzi materiał, dzięki czemu prasowanie będzie łatwiejsze. 

2. Odkryj patent na rozwieszanie prania
Chcesz skrócić czas prasowania? Zainwestuj w porządną suszarkę – to jak suszysz ubrania wpływa bezpośrednio na ich późniejsze prasowanie. Wybierając suszarkę weź pod uwagę te modele, które posiadają grube aluminiowe druty (np. suszarka Infinity lub Magnum marki Vileda). Zapobiegną one powstawaniu charakterystycznych zagnieceń wzdłuż materiału, a prasowanie pójdzie Ci dużo łatwiej i szybciej. Rozwieszaj pranie tak, by szwy pokrywały się ze sznurem suszarki. Jeśli suszysz na świeżym powietrzu ogranicz także wykorzystywanie klamerek – tworzą nieestetyczne zagniecenia. A wewnątrz pomieszczeń całkiem z nich zrezygnuj.

3. Poznaj specyfikę tkanin
Zanim rozpoczniesz prasowanie, koniecznie sprawdź instrukcję na metkach ubrań i tkanin -różne materiały będą wymagały innego ustawienia ciepła. Dlatego uporządkuj tkaniny rozpoczynając od tych, które wymagają najniższej temperatury prasowania, a kończąc na materiałach o wyższej tolerancji na ciepło. Aby ułatwić sobie pozbywanie się zagnieceń z bawełnianych i lnianych ubrań, prasuj je, kiedy są lekko wilgotne lub zwilż je za pomocą specjalnego rozpylacza w butelce. Unikaj prasowania na plamach (ponieważ utrudni to ich usunięcie) lub na guzikach lub suwakach. Delikatne materiały jak jedwab i aksamit prasuj na lewej stronie. Z kolei wełnę i inne delikatne lub syntetyczne materiały prasuj umieszczając bawełnianą ściereczkę lub cienki ręcznik między żelazkiem a elementem ubrania. Wszelkie hafty wygładzaj na lewej stronie, układając na ręczniku. Pamiętaj, aby po wyprasowaniu, pozostawić ubrania do wystygnięcia, ponieważ wysoka temperatura może pomarszczyć złożoną w szafie odzież.
 
4.  Trudne materiały włóż do zamrażalnika
Istnieją jednak materiały, które wykazują dużą odporność na działanie żelazka i mimo usilnych prób, ubrań nie można dokładnie wyprasować. W takim przypadku wypróbuj sposób z zamrażalnikiem. Wystarczy, że skropisz tkaninę wodą, a następnie włożysz ją do chłodziarki. Gorące żelazko w zetknięciu z zimnym materiałem poradzi sobie z rozprasowaniem nawet najtrudniejszych zagnieceń.  

5. Wybierz odpowiednią deskę do codziennego prasowania 
Dobrze dobrana deska to połowa sukcesu – zapewnia komfort pracy i przyspiesza prasowanie. Przed zakupem weź pod uwagę przede wszystkim jej stabilność oraz wymiary. Jeśli szukasz uniwersalnej deski, która sprawdzi się zarówno przy wielkim, jak i codziennym, nieplanowanym prasowaniu, weź pod uwagę dwa nowe modele Viledy: Star i Star Plus. Obie mają optymalny rozmiar blatu 120x38 cm. Wybierając deskę zwróć uwagę, czy ma lekką, stabilną konstrukcję, która zapewni łatwość rozkładania oraz przechowywania. Sprawdź, czy deska ma regulację wysokości – ta funkcja pozwali Ci znaleźć najwygodniejszą pozycji przy prasowaniu i mniej się zmęczyć (wysokość deski Star i Star Plus można regulować w zakresie od 75 cm do 96 cm). Z kolei mechanizm blokujący przy transporcie umożliwi Ci jej przenoszenie, bez obaw o rozłożenie lub złożenie. Zwróć uwagę na praktyczne rozwiązania, np. podstawy obu desek Star i Star Plus wyposażone są w uchwyty pozwalające na odwieszanie wyprasowanych koszul i bluzek. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w gniazdko i antenkę, które ułatwia podłączanie i odłączanie żelazka, a także zapobiega plątaniu się kabla (np. Star Plus). 
 
6. Postaw na pokrowiec z metaliczną warstwą
O skutecznym i sprawnym prasowaniu w dużej mierze decyduje odpowiedni pokrowiec. Najlepiej wybrać taki ze 100% metaliczną warstwą, która całkowicie odbija parę (pokrowiec Total Reflect marki Vileda). Już jednostronne prasowanie pozwoli Ci na szybkie i precyzyjne usunięcie nawet najtrudniejszych zagnieceń. Taka technologia zapobiega także skraplaniu się pary pod deską, nawet  jeśli prasujesz dużą ilość prania z użyciem stacji parowej czy żelazka na najwyższej temperaturze. Ważne, aby pokrowiec był odpowiednio dopasowany do deski tak, by ubrania nie przesuwały się podczas prasowania. Dlatego przed zakupem sprawdź, czy model wyposażony jest w ściągacze i stopery. Warto wybrać uniwersalny pokrowiec jak Total Reflect – sprawdzi się na wszystkich deskach, których rozmiar nie przekracza wymiarów 130x44  cm. 
 
 
 
 
Pokroiec na deskę Total Reflect marki Vileda fot. Vileda
 

7. Prasuj pełną parą 
Materiały trudne do rozprasowania najlepiej wieszaj zupełnie mokre. Strzepnięcie ubrań sprawi, że już na wstępie, będą nieco wygładzone. Po wyschnięciu najlepiej prasuj z parą. Wysoka temperatura i wilgoć poradzą sobie nawet z najcięższymi zagnieceniami. Pamiętaj jedynie, żeby przed rozpoczęciem prasowania wykonać test na małym kawałku materiału, by zapobiec jego pomarszczeniu. Gdy zauważysz, że tkanina źle reaguje na parę – rozprasuj ją na sucho. 
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar