2020-07-12

WARTO WIEDZIEĆ

Wakacyjny niezbędnik: jak przygotować się do aktywnego urlopu?

Tegoroczne wakacje pod wieloma względami będą wyjątkowe. I chociaż popularnym rozwiązaniem będzie rezygnacja z zagranicznych podróży, wciąż jeszcze możemy zaplanować fascynujący, letni odpoczynek. Urokliwe wybrzeże, górskie szlaki, malownicze jeziora – odkrywając Polskę na nowo bardzo szybko okaże się, że możliwości rekreacyjnych jest mnóstwo. O czym warto pamiętać i jak przygotować się do wakacji pełnych aktywności na świeżym powietrzu? Oto kilka sprawdzonych lifehacków.

 

 

 
Pandemia pokrzyżowała wakacyjne plany wielu osób. Jednak z całą pewnością nie trzeba spisywać tegorocznego lata na straty. Przyzwyczajeni do łatwego i sprawnego podróżowania w dalekie strony, na nowo odkrywamy potencjał i możliwości rekreacyjne wewnątrz kraju. Chociaż znalezienie bazy noclegowej na ostatnią chwilę może być wyzwaniem, z powodzeniem możemy zaplanować aktywny urlop bez konieczności nocowania poza domem. Potrzebny okaże się staranny plan i przygotowania. Dlaczego? Pozwolą nam one zaoszczędzić czas, pieniądze, a co ważniejsze – nerwy i stres, od których przecież staramy się odpocząć podczas urlopu. Poza tym, przypominając znane powiedzenie – radość tkwi w przygotowaniach. 

Planowanie wakacyjnego budżetu
 
Wbrew pozorom nie jest to łatwe. Bardzo często najpierw wybieramy destynację wyjazdu, a dopiero później zaczynamy oszczędzać. Jeśli jednak nie mamy wiele czasu na zorganizowanie wakacyjnego budżetu, podejście to może zakończyć się niepowodzeniem. Bez wątpienia o wiele bardziej komfortowym rozwiązaniem będzie wypracowanie nawyku systematycznego odkładania pieniędzy przez cały rok. Dzięki temu zyskamy znacznie większą swobodę wyboru miejsc i konkretnych aktywności podczas wakacji. Nawet jeżeli do tej pory nie przewidywaliśmy takiego rozwiązania w domowym budżecie, warto uwzględnić je podczas planowania urlopów w przyszłości.

Aktywności na miarę urlopu
 
Pierwszym elementem planu na wakacje jest oczywiście urlop, a ściślej mówiąc – jego ramy czasowe. Precyzyjne wytyczne i wiedza o tym, jak wiele dni będziemy mogli spędzić poza biurem, umożliwią nam dopasowanie planu wycieczek i konkretnych aktywności do długości urlopu. Jeżeli od dawna mamy wiele różnych pomysłów na to, jak spędzić wakacje i obawiamy się, że nie uda nam się zrealizować całego planu, nie trzeba od razu rezygnować z całej koncepcji. Wystarczy spisać na kartce wszystkie aktywności i pomysły na krótkie wycieczki, a następnie posegregować je według priorytetów. W kolejnym etapie planowania należy wybrać tylko te pozycje, które realnie uda nam się zrealizować w czasie urlopu. Wycieczka rowerowa, górska wspinaczka, spływ pontonowy, kajaki, żeglowanie, wędrówka najdłuższymi szlakami górskimi – możliwości jest mnóstwo i ważne, by nie wpaść w pułapkę ich nadmiaru. W przeciwnym razie urlop nie pomoże nam odpocząć, a wręcz przeciwnie – sprawi, że będziemy przemęczeni.

Skompletuj niezbędny ekwipunek
 
Kiedy wszystkie aktywności są już zaplanowane, pora na kolejny etap przygotowań – zaopatrzenie. Najważniejszy okaże się przegląd garaży, schowków i piwnic, by ocenić, czy posiadamy ekwipunek, który można podzielić na następujące kategorie: sprzęt dedykowany konkretnej aktywności (kajak, rower, namiot, raki, etc.), akcesoria outdoorowe (scyzoryk, kompas, mapa, GPS etc.), odpowiednia odzież, urządzenia elektroniczne oraz apteczka. Kiedy przegląd wszystkich niezbędnych rzeczy będzie już zakończony, odpowiednio wcześniej powinniśmy zaopatrzyć się we wszystkie brakujące elementy wakacyjnego ekwipunku.  
 
Zanim przygoda się zacznie
 
Kiedy zgromadzimy już cały ekwipunek, który wykorzystamy podczas zaplanowanych w czasie urlopu aktywności, ważne jest, by wypróbować nowo zakupiony sprzęt. Warto również czerpać wiedzę od doświadczonych wielbicieli i pasjonatów sportów oraz aktywności, które zaplanujesz na czas urlopu. Tematyczne fora, blogi i strony internetowe pozwolą nam zdobyć bezcenną wiedzę oraz poznać praktyczne wskazówki, które z całą pewnością zwiększą przyjemność i frajdę z każdego zaplanowanego, wakacyjnego wypadu. 
 
Wzmożona aktywność, „wzmożony” odpoczynek
 
Wysokie temperatury i wysiłek fizyczny to kombinacja, która może sprzyjać zmęczeniu, a nawet wyczerpaniu organizmu. Aktywnie czy nie – podczas urlopu powinniśmy odpocząć i zregenerować siły przed powrotem do biura. Jeżeli więc planujemy aktywny urlop ważne jest, by w tym czasie zadbać również o adekwatny odpoczynek po każdym, mniej lub bardziej wyczerpującym, wakacyjnym „projekcie”. Podczas regeneracji kluczowa okaże się odpowiednia dieta, nawadnianie organizmu oraz pełnowartościowy sen: - Aktywność fizyczna – bez względu na to, czy uprawiamy sport regularnie, czy też nie – zawsze wymaga odpowiedniej regeneracji. W czasie lata odpoczynek może być jednak utrudniony przez wysokie temperatury zarówno w dzień, jak i w nocy. Dlatego bardzo ważne jest, by zadbać o sprzyjające odpoczynkowi warunki w sypialni. Kluczowa okaże się prawidłowa cyrkulacja powietrza. Poza regularnym wietrzeniem sypialni, warto zwrócić uwagę na to, by w pokrowcu naszego materaca znajdowała się przewiewna taśma 3D, która umożliwi przepływ powietrza. Istotne jest również, by sam materac był wykonany z materiału, który charakteryzuje się przewiewnością. Bardzo dobrze sprawdzi się tutaj innowacyjna pianka Gelax, której właściwości żelowe pozwolą odczuć przyjemne ochłodzenie. Dzięki temu możemy zniwelować ryzyko wybudzania się w nocy oraz trudności z zasypianiem, będące efektem odczuwania wysokiej temperatury – podpowiada Artur Wasążnik, ekspert marki Comforteo.
 
Każdy plan można przełożyć
 
Planując wakacyjne przygody i aktywności należy obiektywnie ocenić stopień swojego przygotowania, kondycję oraz możliwości. Im bardziej ekstremalną formę spędzania czasu podczas urlopu wybierzemy, tym więcej czasu powinniśmy poświęcić na trening – oczywiście zakładając, że wcześniej nie mieliśmy do czynienia, np. z konkretną dyscypliną sportu. Przyjmuje się, że optymalnym czasem na przygotowanie jest szczęść miesięcy. Jeśli natomiast plan na urlop przygotowujemy niemal w ostatniej chwili, rozsądnym posunięciem będzie zrezygnowanie i przełożenie na kolejny sezon wakacyjny wszelkiego rodzaju nowych, a przez to potencjalnie niebezpiecznych aktywności. Pamiętajmy, że najbardziej istotne jest bezpieczeństwo i komfort, ponieważ tylko dzięki nim możliwy będzie prawdziwy wakacyjny odpoczynek.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar