2020-05-02

TECHNOLOGIA

Nie możemy podróżować, ale możemy zwiedzić świat. Dzięki smartfonom nie musisz nudzić się w majówkę

Ze względu na ograniczenia ludzie zostali zmuszeni do zmiany formy codziennej komunikacji. To, co do tej pory było najzwyklejszą, oczywistą czynnością – jak spotkania, zajęcia artystyczne czy wyjście do klubu – dziś jest poza zasięgiem. Jednak dzięki temu, że w 1983 roku Motorola pokazała pierwszy na świecie telefon komórkowy, dziś możliwe jest zaspokojenie bieżących potrzeb kontaktu, ale i spełnienie marzeń pomimo izolacji. Wiele obszarów życia przeniosło się do sieci a wg danych UKE w ostatnie święta odnotowano wzrost użycia sieci komórkowych o 60-90%! Oto kilka z przykładów zwykłych i niezwykłych rzeczy, na które pozwalają smartfony w dobie dystansu społecznego i parę propozycji od Motoroli na majówkę.

 

 Rozmowa wideo z babcią


Do niedawna widok osoby starszej korzystającej z możliwości wideo smartfona był czymś niemalże niespotykanym. Dziś jednak wideokonferencja to dla wielu jedyna szansa, by zobaczyć się z rodziną. W ważne okazje jak święta czy urodziny, dzięki możliwościom komunikacji wideo smartfonów, mogły być spędzone razem, choć w różnych miejscach Polski czy świata. Wygląda na to, że Polacy odczuwają potrzebę kontaktu, bo częściej niż zwykle prowadzą rozmowy – według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej w kwietniu użycie sieci komórkowych do rozmów wzrastało nawet od 60 do 90%1.

Zwiedzanie w czasie rzeczywistym Wysp Owczych


Wyspy Owcze umożliwiły nie tylko zdalne odbycie godzinnej wycieczki po swoim terytorium, ale także sterowanie krokami przewodnika, który zrobi to, co osoba sterująca zdecyduje2! A wszystko na żywo! To znaczy, że poprzez kliknięcie odpowiedniego przycisku na ekranie smartfona można zdecydować, który zakątek wulkanicznego archipelagu w danym momencie zostanie odkryty. Można też zrezygnować z chodzenia po wyspach czy latania śmigłowcem i po prostu skakać w miejscu. Internauci z pewnością nie zawiodą i wytrenują mieszkańcom Wysp Owczych reprezentację w skoku wzwyż na kolejne Igrzyska Olimpijskie.

To jednak nie wszystko – tysiące muzeów, instytucji kultury i teatrów udostępniają wirtualne wizyty, spektakle czy koncerty online. Nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Zwiedzić można np. piękny Pałac Stary w Ostromecku, Wyżynę Krakowsko-Częstochowską, fundację Moneta czy nawet Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Potrzebujesz okna na świat? Motorola poleca:


1. Zwiedź muzeum Guggenheima;
2. Skacz na Wyspach Owczych;
3. Spacer online po Międzynarodowej Stacji Kosmicznej;
4. Wirtualna wizyta w Fundacji Moneta;
5. Wirtualne wizyty w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej;
6. Zobacz i usłysz fortepiany w Pałacu w Ostromecku;
7. Obejrzyj spektakle z bazy Ninateki.

W domu, ale w formie


2,99 mln Polaków jest członkami klubów fitness i sportowych3. Z dnia na dzień dostęp do tych usług musiał przenieść się do sieci. Wiele kursów realizowanych jest w formie live streamów właśnie ze smartfonów, dzięki połączeniu dobrej jakości kamer, mikrofonów i możliwości szybkiej transmisji danych. Kurs tanga, trening Muay-Thai, a może sesja jogi? Obecnie wszystko jest na wyciągnięcie ręki (i kliknięcia w ekran).

Potrzebujesz ruchu? Sprawdź:


1. Joga w czasach zarazy;
2. Treningi live;
3. Spacer online;

Darmowa kamera do komputera


Kiedyś telefony służyły nam wyłącznie do podstawowej komunikacji. Pierwsza rozmowa przez telefon komórkowy została zrealizowana w centrum Nowego Jorku 21 sierpnia 1983 roku za pomocą modelu DynaTAC stworzonego przez Motorolę4. Ideą jego twórcy było umożliwienie ludziom kontaktowania się bezpośrednio ze sobą, niezależnie od miejsca. Dziś możliwości smartfonów są znacznie większe. Mogą na przykład posłużyć jako dobrej jakości kamera do prowadzenia wideokonferencji przez komputer. Wystarczy skorzystać z jednej z wielu dostępnych aplikacji. W przypadku komputerów stacjonarnych jest to świetne rozwiązanie, dzięki któremu nie ma potrzeby dokupowania osobnej kamerki internetowej. Dodatkowo aparaty i oprogramowanie telefonów oferują świetną jakość obrazu, wysoką rozdzielczość i lepiej radzą sobie z trudnymi warunkami oświetleniowymi niż te w laptopach. Dzięki temu (i szybkiej transmisji danych) można rozmawiać z przyjaciółmi, widząc ich bez niepotrzebnych strat jakości związanych ze słabymi kamerami.

To tylko kilka przykładów tego, jak technologia pomaga radzić sobie ludziom z nowymi wyzwaniami. Dzięki niej świat jest połączony i mimo przeciwieństw jeszcze bardziej dostępny.

 

 1 Za: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/obciazenie-sieci-w-polsce-w-dobie-koronawirusa-rekordowe-transfer-danych-o-140-procent-w-gore-dlaczego-internet-operatorzy-oferta-ceny
2 Za: https://www.remote-tourism.com/ 
3 Za: https://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/pl/Documents/Reports/pl_EuropeActive_Deloitte_2019_PL.pdf
4 Za: https://pl.wikipedia.org/wiki/Motorola_DynaTAC

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar