2020-03-24

CIEKAWOSTKI

Drzewo genealogiczne, czyli pomysł na prezent nie tylko dla seniora rodu

Tagi: prezenty

Co powinno znaleźć się w każdym rodzinnym domu? Na pewno takich rzeczy jest sporo, jednak jedną z nich jest drzewo genealogiczne Twojego rodu. Zobacz, dlaczego!

 

 

 

Czym jest drzewo genealogiczne?

Drzewo rodzinne (czy też genealogiczne) jest niczym innym jak graficznym zapisem na temat dziejów rodu. Przybiera on formę właśnie drzewa - w korzeniach umieszcza się najstarsze pokolenie, by każde kolejne wyrastało z niego niczym gałęzie.

Najczęściej na drzewie umieszczane są nie tylko imiona czy nazwiska kolejnych pokoleń, ale też zdjęcia członków rodziny oraz krótkie informacje - np. data narodzin (i ewentualnej śmierci).

Jak wykonać drzewo rodzinne?

Wykonanie drzewa genealogicznego z prawdziwego zdarzenia to często wielomiesięczna praca wielu członków rodziny. Zdarza się, że dzieci otrzymują takie zadanie w szkole - np. na lekcjach historii. Jest to świetny pretekst, by usiąść i porozmawiać z babcią o jej przodkach! Zebrany materiał umieszcza się na rysunku drzewa. Najstarsze odkryte pokolenie powinno znaleźć się u samego dołu, w korzeniach. Sami wykonawcy drzewa najczęściej znajdują się u samej góry.

Drzewo genealogiczne na prezent to łatwiejsza sprawa. Lepiej pokazać na nim 3-4 pokolenia - to ma być pamiątka, a nie badania nad dziejami rodu. Albo robimy je samodzielnie, albo możemy wykonać je cyfrowo, za pomocą specjalnego generatora. Wprowadzamy dane, zatwierdzamy i zamawiamy wydruk w wybranym formacie. Voilà - gotowe!

Drzewo rodzinne - dla kogo będzie to świetny prezent?

Spodobał Ci się taki pomysł na prezent, ale nie wiesz, komu możesz go wręczyć? Drzewo genealogiczne jest świetnym podarunkiem dla każdej osoby, która ceni sobie wartości rodzinne. Doskonale sprawdzi się jako prezent urodzinowy dla babci czy dziadka, ale też mamy czy taty, cioci lub wujka.

Co więcej, drzewa rodzinne są idealnym prezentem z okazji rocznicy ślubu lub jako podarunek dla młodej pary wprowadzającej się do swojego pierwszego wspólnego domu. Wydrukowane i oprawione w drewnianą ramę będą też eleganckim podarunkiem podczas własnego ślubu, gdy państwo młodzi dziękują rodzicom i dziadkom za ich wysiłek włożony w wychowanie.

 

 

 

Oryginalne wariacje na temat drzewa genealogicznego

Dotychczas mówiliśmy o drzewach genealogicznych w formie wydruku i oprawionych w piękną ramę. Można wybierać mniejsze i większe formaty, w zależności od upodobań i ilości członków rodziny - a każdy noworodek to okazja do stworzenia nowego drzewa rodzinnego!

Jeśli jednak skład rodziny w międzyczasie się nie zmienił, a podobny prezent babcia otrzymała już od innych wnucząt i wisi na ścianie w dużym pokoju, bez sensu jest przygotowywać swoją wersję...

Na szczęście mamy kilka innych propozycji prezentowych, tworzonych na bazie drzewa rodzinnego:

  • chlebak
  • deska do krojenia
  • taca śniadaniowa
  • album na zdjęcia

Każda z tych propozycji posiada powierzchnię, na której można wygrawerować lub nadrukować kształt drzewa wraz z imionami członków rodu. Każda z nich jest także związana z życiem rodzinnym, dzięki czemu idealnie wpisuje się w charakter tego typu prezentów.

*****

Poszukujesz innej inspiracji prezentowej? Zajrzyj na mojeprezenty.pl!

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar