2020-02-22

WARTO WIEDZIEĆ

Czym jest E-recepta?

Recepta SMS-em lub e-mailem – wygoda i dostęp do historii leczenia


 
Z e-receptą do czynienia od stycznia 2020 roku ma już każda osoba odwiedzająca lekarza, której przepisane zostały preparaty lecznicze. Elektroniczna recepta na dobre zastąpiła swoją poprzedniczkę w papierowym wydaniu.

 

 

 

E-recepta – co to takiego?

E-recepta, czyli recepta elektroniczna, jest nowoczesną wersją tradycyjnej, papierowej recepty, którą do tej pory otrzymywaliśmy podczas wizyty w gabinecie lekarskim. To dokładnie ten sam dokument, z tym że zapisany w systemie informatycznym.

Lekarz wydaje ją pacjentowi w jednej z trzech form:

  • jako papierowy wydruk z kodem kreskowym (kluczem dostępu) i czterocyfrowym kodem do recepty,
  • jako wiadomość SMS (wysyłana na telefon pacjenta) z kluczem dostępu czterocyfrowym kodem do recepty,
  • jako wiadomość e-mail (wysyłana na adres e-mail pacjenta) z załączonym wydrukiem informacyjnym (plik .pdf). W tej formie receptę można zobaczyć dopiero po zalogowaniu się do Internetowego Konta Pacjenta. Warto wiedzieć, że jest do tego potrzebne posiadanie Profilu Zaufanego.

Zdecydowanie najwygodniejsze jest otrzymanie e-recepty SMS-em lub e-mailem. Logując się do Internetowego Konta Pacjenta można przy okazji sprawdzić historię swojego leczenia.

Zobacz także: E-recepty zamiast papierowych. Przeczytaj, jak działa i jak zrealizować e-receptę.

Jak wygląda e-recepta?

Każda recepta elektroniczna wydawana jest na jeden rodzaj leku. Jeśli lekarz przepisuje pacjentowi więcej niż jeden lek, na każdy z nich otrzyma on osobną receptę. Pojedyncze e-recepty mogą się łączyć w receptę zbiorczą, która obejmuje maksymalnie 5 różnych leków.

Warto wiedzieć, że lekarz może wystawić e-receptę na lek, którego wykorzystanie podczas kuracji będzie trwało maksymalnie 360 dni, natomiast pielęgniarka na maksymalnie 180 dni. Jednocześnie w aptece nie da się wykupić większej dawki leku niż ta, która odpowiada 180 dniom kuracji. Oznacza to, że nawet posiadając receptę na 360-dniowe leczenie, musimy zakup połowy leków odstawić na 180 dni po tym, jak zakupiliśmy pierwszą część.

Od tych reguł są też wyjątki:

  • realizacja recepty na antybiotyk wynosi maksymalnie 7 dni,
  • realizacja recepty na leki psychotropowe i środki odurzające wynosi maksymalnie 30 dni.

E-recepta – gdzie i jak można ją zrealizować?

Szybkie tempo życia sprawia, że coraz więcej osób zamienia zakupy w stacjonarnych punktach sprzedaży na te w sklepach internetowych. Nie chodzi tylko o zakupy spożywcze, kupowanie odzieży, kosmetyków itd., ale również o zakup leków, suplementów, artykułów higienicznych. W tym ostatnim przypadku warto korzystać wyłącznie ze sprawdzonych źródeł, takich, jak apteka online - wapteka.pl.

Ogromną zaletą e-recept jest fakt, że można realizować je już nie tylko w aptekach stacjonarnych, ale również w tych internetowych.

Realizując receptę elektroniczną wystarczy podać czterocyfrowy kod dostępu do recepty (otrzymany na wydruku, w SMS-ie lub w e-mailu) oraz swój PESEL lub PESEL osoby, dla której wykupujemy leki.

Warto wiedzieć, że leki przepisane na e-recepcie można wykupować stopniowo, nawet po jednym opakowaniu, korzystając cały czas z tego samego kodu.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar